-فرش-ابریشم

-فرش-ابریشم


تقریباً همه ما با روش شستن فرش‌های ماشینی در منزل آشنایی داریم؛ اما آیا شستشوی فرش ابریشم هم به همان سادگی بوده و با همان روش‌های سنتی امکان‌پذیر است؟ فرش ابریشم به‌دلیل بافتی که دارد، از حساسیت و ظرافت بیشتری نسبت به الیاف‌های دیگر برخوردار است. بنابراین اگر با روش اصولی شستن فرش‌های ابریشم در منزل آشنایی نداشته باشید، ممکن است آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به فرش خود وارد کنید. در این مقاله می‌خواهیم در مورد نحوه شستن فرش‌های ابریشم صحبت کنیم و نکاتی را مطرح کنیم که هیچ‌کس به شما نمی‌گوید. با ما همراه باشید.

شستشوی فرش ابریشم در منزل

اگر شستشوی فرش ابریشم خود را با روش‌های اصولی و صحیح انجام ندهید، بافت فرش آسیب می‌بیند، براقیت و درخشندگی روز اول خود را از دست می‌دهد، کدر و مات می‌شود و دیگر آن فرش زیبای روزهای اول نخواهد بود.هر الیافی روش شستشوی خاص خودش را دارد. برای شستشوی فرش ابریشم و هر فرش دیگری، ابتدا مراحل زیر را طی کنید:

 •  پیشنهاد اولیه در صورت نداشتن تجربه این کار، سپردن فرش ابریشم به متخصصین مجرب این کار است.
 •  قبل از شروع فرآیند شستشوی فرش، ابتدا با یک دستمال نم‌دار سفید، از پس‌دادن یا پس‌ندادن رنگ فرش مطمئن شوید. با کشیدن دستمال سفید نم‌دار روی فرش، متوجه این قضیه خواهید شد.
 • اگر فرش شما رنگ پس می‌دهد، فرش را برای مدت طولانی خیس نکنید.
 •  در مورد انتخاب نوع شوینده دقت و وسواس لازم را به خرج دهید. تا حد ممکن از شوینده‌های شیمیایی اجتناب کنید.

همچنین بخوانید ….

شستشوی تابلو فرش کار خیلی راحتی است اما حساسیت بالایی دارد و به همین دلیل در این مطلب مراحل شستن تابلو فرش را به شما می‌گوییم …

در جریان باشید که شستن فرش‌های ابریشم با آب داغ و استفاده از شوینده‌های شیمیایی به بافت فرش شما آسیب می‌رسانند. همچنین اگر مواد رنگی مانند جوهر، چای، غذا و میوه روی فرش ابریشم ریخت، همان لحظه برای شستن فرش اقدام کنید، چرا که این مواد در صورت باقی‌ماندن روی فرش، اصطلاحاً به خورد تاروپود فرش شما می‌روند و جزوی از رنگ الیاف فرش خواهند شد.

مراحل شستشوی فرش ابریشم در منزل به شرح زیر است:

 •  ابتدا فرش خود را تکانده و پشت و روی آن را جاروبرقی بکشید.
 • در مرحله دوم، پشت و روی فرش را به‌دقت بررسی کنید، اگر بافتی از فرش آسیب دیده است، با شستشو دادن، بیشتر آسیب خواهید دید. پس ابتدا نسبت به ترمیم بافت آسیب‌دیده اقدام کنید.
 •  در مرحله سوم، لکه‌های فرش را با محلول‌هایی مانند نوشابه، سرکه سفید و محلول جوش شیرین تمیز کنید. این محلول‌ها را مستقیماً روی فرش نریزید، یک دستمال یا حوله سفید را در این محلول‌ها فرو ببرید و سپس حوله را روی فرش بکشید.
 •  درجه آب را روی ولرم تنظیم کنید و سپس با استفاده از مواد شوینده ضعیف مانند صابون، شامپو فرش و پودر دستی، فرش ابریشم خود را شستشو دهید.
 •  پس از شستشو، برای آب‌گیری فرش از پهن‌کردن، لوله کردن و پارو کشیدن روی فرش اجتناب کنید. تا حد ممکن آب فرش را با حوله سفید بگیرید و فرش را در همان حالت رها کنید تا خشک شود.
 •  پس از تخلیه‌شدن آب فرش، آن را به پشت جلوی نور آفتاب پهن کنید تا کاملاً خشک شود
 •  تا زمانی که فرش کاملاً خشک نشده است، روی آن راه نروید و وسیله‌های سنگین روی آن قرار ندهید.
 •  در انتها، در جهت خواب فرش، آن را برس بکشید.
-فرش-ابریشم

سخن پایانی

در این مقاله در مورد نحوه شستشوی فرش ابریشم صحبت شد. با مدنظر قرار دادن نکات ذکرشده، می‌توانید فرش خود را در منزل شستشو دهید، بدون آنکه کوچک‌ترین آسیب را متوجه بافت فرش کنید

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.