چگونگی رفع زرد شدن ریشه فرش در منزل - قالیشویی مرکزی

چگونگی رفع زرد شدن ریشه فرش در منزل


دلیل زرد شدن ریشه های فرش بعد از شستشو چیست؟

 وجود لکه‌های قدیمی ناشی از ریختن مواد غذایی بر روی فرش، کثیفی‌ها، گرد و غبار، ادرار حیوانات خانگی و ترافیک عبوری زیاد در بخش‌هایی از فرش شما، سبب زرد شدن آن قسمت‌ها می‌شود. بنابراین، زمانی که فرش خود را می‌شویید این لکه‌ها شروع به ظاهر شدن می‌کنند. از آنجایی که این لکه‌ها عمیق هستند و پاک کردنشان، معمولاً دشوار است، باعث ایجاد اختلاف رنگ در قسمت‌هایی از فرش شما می‌شوند.

۱. زردی فنلی نوع خاصی از زرد شدن ریشه های فرش است که توسط ترکیبات فنلی ایجاد می‌شود. این نوع از زردی، یک پدیده تغییر رنگ است که در اثر بر هم کنش بین ترکیبات اکسید نیتروژن (NOx) و مواد فنلی حساس ایجاد می‌شود. این موضوع می‌تواند بر روی نخ‌های قالی و ریشه‌های فرش نیز تأثیر بگذارد.

به طور کلی، زرد شدن فنلی، معمولاً در فرش‌هایی که دارای هیدروکسی تولوئن بوتیله (BHT) هستند و نیاز به فضای تنفسی دارند، رخ می‌دهد؛ بنابراین، زمانی که این گونه فرش‌ها را می‌شویید و بعد از خشک شدنشان، آن‌ها را در زیر پایه‌های مبلمان یا اشیای دیگری قرار می‌دهید، به دلیل این که بخش‌های زیر پایه‌ها نمی‌توانند هوای کافی دریافت کنند، زرد می‌شوند.

همچنین بخوانید ….

دلایلی وجود دارند که سبب زرد شدن ریشه های فرش پس از شست و شو می شوند که در این مقاله به بررسی دلایل و راه کار هایی برای آن خواهیم پرداخت…

۲. جوش‌شیرین نیز می‌تواند یک علت زرد شدن ریشه های فرش بعد از شستن باشد. زمانی که جوش‌شیرین بر روی فرش شما باشد، ممکن است به دلیل واکنش شیمیایی با رطوبت یا سایر مواد روی فرش شما، باعث تغییر رنگ فرشتان شود؛ زیرا، جوش‌شیرین، یک پاک‌کننده قلیایی است و با اسیدها یا مواد اسیدی موجود در مواد شوینده واکنش می‌دهد. علاوه بر این، اگر جوش‌شیرین به مدت طولانی‌تری بر روی فرش شما باقی مانده باشد، این می‌تواند رطوبت هوا یا فرش را جذب کند و باعث تغییر رنگ بیشتر فرشتان شود.

۳. اکسیداسیون نوری نیز از دیگر دلایلی است که به زرد شدن ریشه های فرش شما کمک می‌کند. این واکنش زمانی رخ می‌دهد که فرش شما بیش از حد در معرض نور مستقیم خورشید یا بخارهای جوی قرار گرفته باشد. در این صورت، این واکنش اکسیداسیون می‌تواند باعث تخریب الیاف فرش و تغییر رنگ آن به زرد شود.

۴. روشن‌کننده‌های فلورسنت، موادی هستند که در برخی از محصولات شوینده فرش مورد استفاده قرار می‌گیرند. زمانی که فرش خود را محلول‌های شست و شوی حاوی این مواد می‌شویید و فرشتان را در آفتاب پهن می‌کنید، این مواد در معرض نور ماوراءبنفش خورشید قرار می‌گیرند و باعث زرد شدن ریشه های فرش شما می‌شوند.

چگونگی رفع زرد شدن ریشه فرش در منزل - قالیشویی مرکزی

۵. استفاده از پاک‌کننده‌های قلیایی با pH بالای ۱۰ نیز عامل دیگر زرد شدن ریشه های فرش است. این ترکیبات قلیایی می‌توانند فرش‌های پشمی یا نایلونی شما را دچار تغییر رنگ کنند.

۶. استفاده از محافظ‌های سیلیکونی به دلیل این که از جمله پلیمرهایی هستند که در مقابل نور خورشید، گرما یا مواد شیمیایی، تجزیه و اکسید می‌شوند، می‌توانند یک علت زرد شدن ریشه های فرش شما باشند.

۷. نیکوتین ناشی از دود سیگار یکی دیگر از دلایلی است که می‌تواند منجر به ایجاد لکه‌های زرد رنگ دائمی بر روی فرش شما شود.

۸. در نهایت، محصولات خانگی مثل حشره‌کش‌ها و سفیدکننده‌ها نیز در صورتی که با الیاف فرش شما تماس پیدا کنند، می‌توانند باعث تغییر رنگ فرشتان شوند.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.