راهنما خاک گیری فرش ماشینی و دستباف

راهنما خاک گیری فرش ماشینی و دستباف


راهنما خاک گیری فرش ماشینی و دستباف

خاک گیری فرش یک امر ضروری برای بالا بردن عمر مفید فرش است. راه رفتن بر روی فرش و استفاده طولانی مدت از آن باعث می شود ذرات خاک و گرد و غبار به درون الیاف فرش نفوذ پیدا کنند. در صورتی که خاک گیری فرش در زمان مناسب آن انجام نشود ممکن است این ذرات در لابه لای بافت فرش نفوذ کرده و فشرده شوند.
البته استفاده از جاروبرقی برای تمیز کردن فرش مکش خوبی برای جذب ذرات گرد و غبار و خاک از روی فرش ایجاد می کند اما با این همه تمام ذرات با استفاده از جاروبرقی نیز از لابه لای بافت فرش خارج نمی شوند.
در مورد شستشوی فرش نیز اگر خاک گیری مناسب آن قبل از شستشو انجام نشود هرچند که شستشو ذرات گرد و غبار و خاک را تا حد زیادی شسته و تمیز می کند اما ذرات نفوذ کرده با عمق بافت فرش در جای خود باقی می مانند.
در اینجا چند راهکار ساده برای انجام خاک گیری فرش دستباف و ماشینی در منزل ارائه می کنیم که با استفاده از آنها می توانید با خیال راحت از پاک شدن تمام ذرات کوچک از لا به لای فرش خود اقدام به شستشوی فرش کنید.

راهنما خاک گیری فرش ماشینی و دستباف

راهکارهای عملی برای خاک گیری فرش

– وارد کردن ضربه های ملایم به پشت فرش

در این روش برای خاک گیری فرش ابتدا فرش را به سمت پشت برگردانید و با ایجاد ضربه های ملایم آشغال ها و گرد و خاک نفوذ کرده به درون بافت آن را خارج کنید. البته اگر قصد شستشوی فرش را ندارید و تنها هدف تان خاک گیری از آن است می توانید فرش را در همان محل خود در منزل برعکس یعنی رو به پشت پهن کنید و یک مدت بر روی آن راه بروید تا ذرات گرد خاک از درون الیاف آن خارج شوند. ذرات خارج شده را سپس می توانید با استفاده از جارو برقی جمع کنید.
البته وقتی فرش بر روی زمین قرار دارد و ضربه به پشت آن وارد می شود امکان دارد که ذرات خارج شده از بافت فرش مجدد به درون آن نفوذ کنند. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است فرش را رو به پشت بر روی یک توری قرار دهید که توری مورد نظر ارتفاع مناسبی از سطح زمین داشته باشد. در این صورت ضربه از پشت ذرات را از داخل فرش خارج می کند و ذرات خارج شده نیز راهی برای نفوذ مجدد به درون الیاف فرش را ندارند.

همچنین بخوانید ….

برای شست و شوی فرش های عتیقه و گران قیمت در منزل باید نهایت دقت خود را به کار ببرید تا هیچگونه آسیبی به فرش وارد نشود. شستن فرش…

– تکاندن فرش

روش دیگر برای خاک گیری فرش تکاندن آن است. این شیوه به این صورت انجام می شود که از چهار گوشه فرش را گرفته و می تکانند تا ذرات گرد و غبار از لابه لای الیاف آن خارج شود. البته بایستی مواظب بود که با تکاندن شدید به بافت فرش آسیبی وارد نشود.

– ضربه زدن به فرش آویزان شده

با استفاده از این روش می توان به طور موثری به خاک گیری فرش بدون آنکه به بافت آن آسیبی برسد اقدام کرد. در این روش فرش را بر روی طناب یا چوبی آویزان و با ضربات ملایم ذرات گرد و غبار و خاک را از اعماق الیاف آن خارج می کنند.

راهنما خاک گیری فرش ماشینی و دستباف

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.