شستشوی شرعی فرش - قالیشویی مرکزی

شستشوی شرعی فرش


شستشوی شرعی فرش یکی از مواردی است که با توجه به بافت مذهبی جامعه ما خواهان زیادی دارد. با توجه به امکان سرایت مواد و مایعات نجس به فرش و نیاز به شستشوی کامل تا بر طرف شدن عامل آلوده کننده و نیز اثر آن از روی فرش، نیاز به شستشوی شرعی فرش از موارد مهم و کاربردی است.

این کار هم در منزل و به شکل شخصی و هم در قالیشویی قابل اجراست.

در این مطلب به بررسی شیوه شرعی شستشوی فرش و اصولی می‌پردازیم که رعایت آنها برای رسیدن به نتیجه بهتر در این مورد لازم است.

با ما همراه باشید.

شستشوی شرعی فرش به چه صورت است؟

در همه احکام مربوط به شستشوی شرعی فرش، لازم است ابتدا ماده‌ای که نجاست را ایجاد کرده یعنی عین نجاست برطرف شود. این کار می‌تواند با دستمال یا آب انجام گیرد.

پس از این مرحله، دو روش برای ادامه کار وجود دارد:

مصرف آب کر یا کاربرد آب قلیل روش‌هایی هستند که برای شستشوی شرعی فرش به‌کار برده می‌شوند.

آب قلیل به معنای کم به آبی گفته می‌شود که توسط پارچ یا کاسه یا هر ظرف نسبتا کوچکی ریخته شده و حجم زیادی ندارد.

 برای رفع نجاست در فرش و اطمینان از پاک شدن فرش با آب قلیل، لازم است پس از رفع نجاست، ۳ مرتبه آب را روی فرش ریخته و هر بار ب آن را با فشار دادن خارج کنیم.

در آب کر که به حجم بالای آب گفته می‌شود، با غوطه‌ور کردن و حرکت دادن شیء نجس شده مثلا فرش با دست در حجم زیاد آب عملیات شستشوی شرعی فرش انجام می‌شود.

عبور آب از روی سطح فرش کافی است تا از پاک شدن آن اطمینان یابیم.

همچنین بخوانید ….

از بین بردن بوی ادرار بچه از روی مبل یکی از چالش‌های خانواده‌هاست. به‌ویژه آنها که در منزل دارای فرزندان یا نوه‌های خردسال بوده و از این نظر با مشکلاتی روبرو هستند……

چگونه به آب کر دسترسی پیدا کنیم؟

در گذشته به مخازن حاوی آب و حوض‌های بزرگی که از حد معینی بیشتر آب داشتند کر گفته می‌شد.

امروزه منابع بزرگ آب یا آبی که در لوله‌کشی متصل به این منابع جریان دارد کر محسوب شده و پاک کننده کامل برای شستشوی شرعی فرش محسوب می‌شود.

اما در مورد جزئیات این نوع شستشو و پاک شدن شرعی فرش بین علماء مختلف تا حدودی تفاوت نظر وجود دارد. بر این مبنا، لازم است برای اطمینان از صحیح بودن شستشوی شرعی فرش، چگونگی آن را از مرجع تقلید خود جویا شوید.

این کار را می‌توانید از طریق مراجعه حضوری یا تماس تلفنی انجام داده و یا مستقیما از کتاب رساله مرجع تقلید خود استخراج کنید.

شستشوی شرعی فرش - قالیشویی مرکزی

چرا شستشوی شرعی فرش با استفاده از آب کر آسان‌تر است؟

از آنجا که تنها عبور آب از روی فرش یا شناور شدن آن در آب کر کافیست تا نجاست رفع شده و فرش پاک به‌شمار آید، این روش نسبت به شستشوی شرعی فرش با آب قلیل به‌مراتب آسان‌تر است.

امروزه و با در دسترس بودن آب فراوان یا کر از طریق لوله‌کشی سراسری، انجام این کار در قالیشویی یا منزل امکان‌پذیر است.

فرقی نمی‌کند این شستشو در منزل باشد یا در قالیشویی، در هر حال استفاده از آب کر به‌مراتب راحت‌تر است. در صورتی که در منزل مایل به کاربرد روش آب قلیل برای شستشوی فرش به شکل شرعی باشید، می‌توانید با قرار دادن تشت یا هر ظرف حجیم دیگر زیر فرش و ریختن آب بر روی آن کار را شروع کنید. با عبور آب از بدنه فرش و رفع نجاست، پاکی کامل حاصل می‌شود.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.