عنوان سئو انواع قالب‌های نقوش ایرانی - قالیشویی مرکزی

انواع قالب‌های نقوش ایرانی


فرش‌های ایرانی را می‌توان به‌عنوان محبوب‌ترین و البته شاخص‌ترین نوع فرش در جهان دانست که پیشینه ای طولانی دارد. به‌گونه‌ای که تاریخچه فرش ایران به چندین قرن قبل باز می‌گردد. در طی این مدت زمان طولانی، طرح‌ها و نقشه‌های مختلفی ایجاد شده است که بر پایه آن شکل و ساختار فرش‌های ایرانی خلق می‌شود.

همین عامل هم باعث شده تا این دسته از فرش‌ها بتوانند به محبوبیت بسیار بالایی برسند. با این حال کم نیستند افرادی که هنوز اطلاعات جامعی پیرامون این مفهوم نداشته و ماهیت قالب‌های نقوش ایرانی و انواع آن را نمی‌دانند. ما در ادامه این مقاله مرور واضحی بر روی آن داشته و جنبه‌های مختلفش را خدمت شما عزیزان بیان کرده‌ایم.

معرفی قالب نقوش

اگر تا به حال تعداد زیادی از فرش‌های ایرانی را دیده باشید، یقیناً متوجه ساختارهای مشابه و الگوهای تکراری آن می‌شوید. در واقع این الگوها مربوط به قالب نقوش ایرانی است که از ساختارها و طرح‌های کسانی پیروی می‌کنند. این یکسان بودن طرح‌ها باعث می‌شود تا متخصصان بتواند به شیوه‌ای ساده‌تر آن‌ها را شناسایی کنند. از طرفی دیگر این موضوع دسته بندی فرش‌های مختلف را ساده‌تر کرده و انتخاب آنها را راحت‌تر می‌کند.

همچنین بخوانید ….

طراحی فرش را می‌توان به‌عنوان نخستین و البته اولین اقدامی در نظر گرفت ابزار و تجهیزات طراحی فرش بسیار متنوع است که هر کدام وظیفه خاصی را دارند. ما در این مقاله تمام آن‌ها را شرح داده‌ایم …

در هر مدل از قالب‌ها، نقوش و طرح‌های ویژه‌ای وجود دارد که بیانگر دوره‌ای از هنر فرش بافی ایران در طول تاریخ است. برای مثال طرح‌های اسلیمی دهان اژدر، انتهای هر شاخه به دو قسمت منشعب و مساوی تقسیم می‌شود که به نحوی بیانگر فک اژدها است. این در حالی است که طرح افشان گل، ساختارهای مدون‌تری داشته و عموماً سرشار از گل‌های مختلفی است که به‌صورت پراکنده در داخل طرح فرش جای می‌گیرند. لذا می‌توان گفت که هر قالب، ویژگی‌های مختص به خود را دارد.

انواع قالب‌های نقوش ایرانی

از آن جایی که هنر فرش‌بافی، تاریخی کهن در بین ایرانیان دارد؛ لذا می‌توان گفت که در طی این دوره هم انواع مختلفی از قالب‌های نقوش ایرانی خلق شده است که هرکدام از آنها ویژگی‌ها و البته مزایا مختص به خود را دارند. این گستردگی موجب شده تا اغلب کاربران قادر به شناسایی دقیق آن‌ها نباشند. ما در ادامه برخی از قالب‌های نقوش ایرانی را خدمت شما عزیزان بیان کرده‌ایم که می‌تواند موجب آشنایی بیشتر شما با آن‌ها شود.

 • افشان
 •  ترنج دار
 •  لچک ترنج دار
 •  اسلیمی
 • اسلیمی دهان اژدر
 •  اسلیمی ماری
 •  اسلیمی ترنج دار
 •  طره دار سلسله‌ای
انواع قالب‌های نقوش ایرانی - قالیشویی مرکزی
 •  ترنجی طره دار
 •  شاه عباسی تصرفی
 • ترنج کف ساده
 • ترنج بوته‌ای
 •  و…

این موارد تنها گوشه‌ای از انواع قالب‌های نقوش ایرانی است که در طرح فرش‌ها به کار می‌رود. با این وجود باید عنوان کنیم که ممکن است هر یک از این قالب‌ها نیز با همدیگر ترکیب شده و طرح خاص و جذاب دیگری را خلق کند که موجب می‌شود تا طرف‌داران هر دو سبک مجذوب آن شوند. این دسته از طرح‌ها عموماً تحت عنوان مدل‌های تلفیقی شناخته می‌شوند. برای مثال قالب تلفیقی لچک و ترنج را می‌توان به‌عنوان یکی از معروف‌ترین سبک‌های ترکیب شده دانست که این روزها محبوبیت بالایی هم دارد.

سخن آخر

این روزها انواع مختلفی از قالب‌های نقوش ایرانی وجود دارد که هرکدام از آنها جذابیت و البته ساختار خاص خود را دارند. این قالب‌ها در دراز مدت و بر مبنای ذوق و سلیقه هنرمندان ایرانی پایه‌گذاری شده‌اند. همین عامل باعث شده تا تعداد زیادی از تولید کنندگان بر مبنای همین قالب‌ها عمل کنند.با این حال بخش قابل توجهی از افراد، اطلاعات دقیقی پیرامون آن نداشته و دلیل محبوبیتشان را نمی‌دانند. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم تا مرور واضحی بر روی آن‌ها داشته و جنبه‌های مختلفش را خدمت شما عزیزان بیان کنیم. با این حال اگر سؤال یا ابهامی در این زمینه دارید، می‌توانید از طریق بخش نظرات با ما مطرح فرمایید.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.