ابزار و تجهیزات طراحی فرش به همراه بررسی هر کدام - قالیشویی مرکزی

ابزار و تجهیزات طراحی فرش به همراه بررسی هر کدام - قالیشویی مرکزی


طراحی فرش را می‌توان به‌عنوان نخستین و البته اولین اقدامی در نظر گرفت که می‌تواند منجر به خلق فرش‌های زیبا و منحصر به فرد شود. همین عامل باعث شده تا اهمیت این پروسه به طرز قابل توجهی افزایش یابد. به همین جهت هم بوده که در طول سالیان دراز، ابزارها و تجربیات مختلفی برای انجام بهینه آن خلق شده است.با این حال کم نیستند افرادی که هنوز به خوبی با ابزار و تجهیزات طراحی فرش آشنایی ندارند. ما در ادامه این مقاله سعی داریم تا به شیوه‌ای دقیق این موارد را خدمت شما عزیزان بیان کرده و جنبه‌های مختلف آن را هم برایتان شرح دهیم؛ لذا بهتر است حتماً ما را تا انتهای این مقاله همراهی فرمایید.

انواع ابزار و تجهیزات طراحی فرش

ابزار و تجهیزات طراحی فرش تواند متناسب با نوع فرش و البته مهارت طراح تغییر کند. با این حال مجموعه‌ای از لوازم وجود دارد که استفاده از آنها برای این پروسه الزامی بوده و می‌تواند آن را تسهیل کند. ما در ادامه این وسایل را ذکر کرده و کاربرد آن‌ها را نیز بیان کرده‌ایم.

میز تحریر

میز تحریر را می‌توان جزو نخستین تجهیزات برای طراحی فرش دانست. این میز دارای مساحت بزرگی بوده و عموماً تمام کارهای رنگ آمیزی، نقطه چینی و…بر روی آن صورت می‌گیرد.

همچنین بخوانید ….

روش طراحی فرش در کاغذ شطرنجی جزو موضوعاتی است که بسیار از طراحان به دنبال آن هستند. ما در این مقاله آن را بطور کامل شرح داده‌ایم …

میز کپی

این میز را می‌توان یکی دیگر از ابزارهای موردنیاز برای طراحی فرش دانست. این وسیله مشابه میز تحریر است، با این تفاوت که سطح آن شیشه‌ای بوده و در زیر آن یک لامپ مهتابی وجود دارد که قابلیت کپی کردن از طرح اولیه را بسیار ساده‌تر می‌کند.

کاغذ نقشه

کاغذ نقشه را می‌توان به‌عنوان یکی دیگر از اصلی‌ترین ابزارها و تجهیزاتی دانست که طرح و نقشه اصلی فرش بر روی آن رسم می‌شود. این کاغذ به‌عنوان موتیف هم شناخته می‌شود که عموماً دو جنس ترکی و ایرانی دارد. این کاغذها به‌صورت شطرنجی بوده و مربع‌های یکسانی دارند که فرایند نقشه کشی را تسهیل می‌کنند.این کاغذ برای چله کشی بوده و نوع گره‌ها در مدل فارسی و ترکی آن متفاوت است. نمونه ترکی این کاغذها دارای ۱۶ گره ۷ سانتی متری است. اما نمونه‌های فارسی ۷ گره ۵.۶ سانتی متری دارد.

صمغ

صمغ را می‌توان جزو ترکیباتی دانست که خاصیت چسبندگی دارد. این ماده را به همراه رنگ اصلی استفاده می‌کنند که موجب قرار گیری بهتر رنگ بر روی ناحیه مورد نظر می‌شود. در واقع طی فرایند نقطه گذاری، عموماً بعد از قراردادن رنگ‌ها، در اثر برخورد یا تکان به هم می‌ریزند. اما ترکیب رنگ با صمغ، مانع از این مشکل خواهد شد.

این موارد را می‌توان به‌عنوان اصلی‌ترین ابزار و تجهیزات طراحی فرش در نظر گرفت. با این حال بخش دیگری از ابزارها نیز وجود دارند که در این پروسه استفاده خواهند شد. از جمله این موارد می‌توان به وسایل زیر اشاره کرد.

ابزار و تجهیزات طراحی فرش به همراه بررسی هر کدام - قالیشویی مرکزی
  •  طرح اصلی
  • رنگ سال
  •  پودر سینکا
  •  قلم مو در اندازه‌های مختلف
  •  شیشه قلم شور
  •  مداد
  •  مداد تراش
  •  کاسه کوچک رنگ و…

سخن آخر

طراحی فرش را می‌توان جزو پروسه‌های پیچیده و نسبتاً زمان‌بر در نظر گرفت که نیازمند دقت و توجه زیادی است. بدون شک این پروسه بدون به‌کارگیری ابزارهای منحصر به فرد آن ممکن نخواهد شد. با این وجود بخش قابل توجهی از افراد اطلاعی در رابطه با این ابزارها و تجهیزات ندارند. ما در این مقاله سعی کردم تا مروری بر روی ابزار و تجهیزات طراحی فرش داشته باشیم. با این حال اگر هنوز سؤال یا ابهامی در رابطه با آن دارید، می‌توانید از طریق بخش نظرات با ما مطرح فرمایید.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.