روش طراحی فرش در کاغذ شطرنجی - قالیشویی مرکزی

روش طراحی فرش در کاغذ شطرنجی


طراحی فرش را می‌توان جزو اقداماتی دانست که نیازمند ریزه‌کاری‌ها و جزئیات بسیار زیادی است. در واقع این پروسه نخستین گام برای خلق یک فرش زیبا است. این کار با ایجاد یک طرح زیبا بر روی کاغذ شطرنجی شروع می‌شود که آن هم مراحل و قسمت‌های مختص به خود را دارد. با این حال کم نیستند افرادی که هنوز به خوبی روش طراحی فرش در کاغذ شطرنجی را نمی‌دانند. ما در ادامه این مقاله سعی داریم تا مرور واضحی بر روی آن داشته و جنبه‌های مختلف آن را برای شما عزیزان شرح دهیم، پس بهتر است ما را تا انتها همراهی کنید.

کاغذ شطرنجی چیست؟

کاغذ شطرنجی یا کاغذ طراحی را می‌توان نوعی موتیف دانست که جز کاغذهای چاپی قلمداد می‌شود. این کاغذ ساختاری شطرنجی دارد که از مربع‌های زیادی ساخته شده و هر مربع هم به تعداد زیادی مربع کوچک‌تر تقسیم شده است. همین عامل اجازه می‌دهد تا طراحان بتوانند ریزترین جزئیات را هم در طرح خود اعمال کنند. لازم به ذکر است که هر مربع کوچک در این کاغذ، نشان از یک گره دارد که بایستی در تنظیم رنگ و طرح آن دقت کافی را به عمل آورد.کاغذهای شطرنجی در دو نوع ایرانی و ترکی یافت می‌شوند که ابعاد گره‌ها با همدیگر تفاوت دارند. گره‌ها در کاغذ فارسی ۵.۶ سانتی‌متر و در کاغذ ترکی ۷ سانتی‌متر است. البته این موضوع نمی‌تواند مانع از پروسه کاری شود چراکه تعداد گره‌ها در هر دو نوع کاغذ یکسان است. با این وجود باید در هنگام انتخاب، نیاز خود را در اولویت قرار دهید.

همچنین بخوانید ….

روش طراحی فرش در کاغذ شطرنجی جزو موضوعاتی است که بسیار از طراحان به دنبال آن هستند. ما در این مقاله آن را شرح داده‌ایم …

نحوه طراحی فرش در کاغذ شطرنجی

نحوه طراحی فرش در کاغذ شطرنجی جزو مواردی است که نقشی بسیار کلیدی در نتیجه نهایی دارد. با این وجود بخش قابل توجهی از مردم اطلاعات دقیقی پیرامون آن ندارند. همین باعث سردرگمی بیشتر می‌شود. نخستین گام برای استفاده از این کاغذها، خلق یک طرح اولیه و زیبا است. در حقیقت شخص طراح به‌وسیله مداد، یک نقش اولیه را بر روی کاغذ می‌کشد که بسیار کم‌رنگ است.شما می‌توانید این طرح را از روی نقشه‌های دیگر هم بر روی کاغذ خود کپی کنید. در مرحله دوم باید این طرح‌ها را پررنگ کنید تا به شیوه مناسب دیده شود. در این مرحله اصلاحات اصلی انجام شده و مشکلات رفع می‌شوند. پس از این کار باید طرح‌ها و نقشه‌هایی که در مرحله قبلی رسم شدند را هم نهایی و یک کانسپت از آن ایجاد کرد.

پس از این کار باید طرح‌ها و نقشه‌های به دست آمده را به طور کامل رنگ آمیزی کرد. این مرحله بیش از سایر اقدامات نیازمند ظرافت و زمان است؛ چراکه ناهماهنگی یا اشتباه در آن می‌تواند نتیجه کار را به طور کلی خراب کند. از طرفی دیگر باید حدود گره‌ها و مربع‌ها را تعیین کرد. با این کار یک طرح نهایی به دست می‌آید که استاد کارها می‌تواند بر اساس آن قالی و فرش مورد نظر شما را بسازند.

روش طراحی فرش در کاغذ شطرنجی - قالیشویی مرکزی

سخن پایانی

طراحی فرش‌ها را می‌توان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و البته حیاتی‌ترین اقداماتی در نظر گرفت که می‌تواند تأثیر مستقیمی بر روی زیبایی فرش داشته باشد. این فرش‌ها عموماً بر روی کاغذهای شطرنجی طراحی می‌شوند و سپس به‌وسیله استاد کارها یا ماشین به یک فرش زیبا تبدیل می‌شوند.اگرچه این مرحله نتیجه نهایی را تعیین می‌کند، با این حال بخش قابل توجهی از افراد با آن آشنایی ندارند. ما سعی کردیم تا در این مقاله به روش طراحی فرش در کاغذ شطرنجی بپردازیم. با این حال اگر هنوز سؤال یا ابهامی در این زمینه دارید، می‌توانید از طریق بخش نظرات با ما مطرح فرمایید.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.