اطلاعات کامل و جامع در مورد تاریخچه رنگرزی قالی در ایران - قالیشویی مرکزی

اطلاعات کامل و جامع در مورد تاریخچه رنگرزی قالی در ایران


گذری بر رنگرزی قالی در ایران

هنر قالی‌بافی و رنگرزی در ایران از سال‌ها پیش توسط هنرمندان انجام می‌شود و توانسته در طول تاریخ طرفداران خاص خود را حفظ کند. حتی امروز هم جوانان بسیاری علاقمند آشنایی با رنگرزی قالی در ایران هستند و تمایل دارند هنر قالی ایرانی را بیشتر از قبل به جهان معرفی کنند. در این مطلب قصد داریم تاریخچه رنگرزی قالی در ایران را بررسی کنیم و اطلاعات دقیقی در این مورد بدست بیاوریم.

شروع رنگرزی قالی در ایران

نقطه‌ی شروع رنگرزی در ایران به طور دقیق مشخص نیست. اما بر اساس گزارشات تاریخی مشخص شده است که در دوران هخامنشی هم نشانه‌هایی از رنگرزی قالی وجود دارد و این نشان می‌دهد ایرانیان از سال‌ها پیش ذوق هنری انجام این کار را داشتند.

همچنین بخوانید ….

دندانه و رنگرزی از مراحل مهم در تولید فرش، با تکنیک و تجهیزات لازم، از پاتیل های مناسب تا همزن و تثبیت کننده! دندانه و رنگرزی از اصلی‌ترین بخش‌های مطرح در صنعت فرش بوده …

گستردگی صنعت رنگرزی در ایران باعث شد، قالی به عنوان یک هنر مصرفی و تزئینی مورد توجه همه‌ی افراد قرار بگیرد. پیشکسوتان این حوزه تمام تلاش خود را کردند تا با رنگدانه‌های طبیعی و ارزان قیمت کار خود را شروع کنند و طی سالیان طولانی این هنر را سر پا نگه دارند.در حال حاضر هم از رنگدانه‌های متنوع برای ایجاد طرح و رنگ‌های جذاب قالی استفاده می‌شود و موجب آوازه‌ی جهانی فرش ایرانی شده است.

تفاوت رنگرزی در مناطق مختلف ایران

یکی از نکات جالبی که در مورد تاریخچه رنگرزی در ایران لازم است بدانید این است که ساخت رنگ‌ها در مناطق مختلف کشور یکسان نبوده است. چون در هر منطقه از گیاهان بومی آن منطقه برای رنگرزی استفاده می‌شود. مزیت استفاده از این رنگدانه‌های طبیعی این بود که به راحتی پاک نمی‌شدند و تا مدت‌ها ثبات رنگ قالی را حفظ می‌کردند.رنگ‌زاهای طبیعی که درایران استفاده می‌شد شامل موارد زیر است.

  • رنگ‌زاهای مواد معدنی مانند خاک سرخ
  •  رنگ‌زاهایی که از انوران بدست می‌آید مانند قرمز دانه
  • رنگ‌زاهای حاصل از ریشه و برگ و گل گیاهان
اطلاعات کامل و جامع در مورد تاریخچه رنگرزی قالی در ایران - قالیشویی مرکزی

شروع استفاده از رنگ شیمیایی برای رنگرزی قالی در ایران

در اوسط قرن ۱۹ میلادی رنگ‌های مصنوعی وارد ایران شد و در رنگرزی قالی ایرانی مورد استفاده قرار گرفت. استفاده از این رنگ‌ها کیفیت قالی‌های ایرانی را کم کرد. اما تنها مزیت آن به صرفه بودن اقتصادی بود. این ویژگی باعث شد بسیاری از افراد استفاده از رنگ‌های شیمیایی را جایگزین رنگ‌های طبیعی اما گران قیمت کنند.

خدمات قالیشویی مرکزی کرج شامل چه مواردی است؟

قالیشویی مرکزی کرج انواع خدمات شستشو و لکه‌برداری فرش‌های ماشینی و دستبافت را انجام می‌دهد. همچنین درصورتی‌که بخواهید مبلمان منزل را در محل بشویید می‌توانید از خدمات خشکشوئی این مجموعه استفاده کنید.خشکشوئی تشک خوشخواب تک نفره و دو نفره و موکت‌های سالن اجتماعات و هتل‌ها هم در محل با شوینده‌های مرغوب و قیمت مناسب توسط کارکنان حرفه‌ای انجام می‌شود.به منظور تسهیل ارتباط با قالیشویی، علاوه بر شماره تماس‌های ۰۲۶۳۲۷۰۰۱۲۶ سایت قالیشویی هم برای ثبت سفارش آنلاین در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.