وسایل مورد نیاز جهت دندانه و رنگرزی - قالیشویی مرکزی

وسایل مورد نیاز جهت دندانه و رنگرزی


دندانه و رنگرزی از اصلی‌ترین بخش‌های مطرح در صنعت فرش بوده و برای انجام به وسایل و مواد خاصی نیاز دارد. هم‌چنین تکنیک‌های رنگ‌آمیزی در دو شیوه مدرن و سنتی شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با یکدیگر داشته و نیازمند به‌کارگیری آموزش‌های لازم در این زمینه است.در نوشتار پیش رو ضمن توضیح درباره دندانه و رنگرزی به معرفی وسایل مورد نیاز برای آن می‌پردازیم.با ما در مطالعه این مطلب همراه شوید.

دندانه و رنگرزی چیست؟

صنعت فرش از طراحی تا بافت و فروش مراحل زیادی را شامل می‌شود. متریال اصلی به‌کار رفته در تولید فرش یعنی الیاف، یکی از ملزومات تولید این محصول است که برای آماده شدن جهت مصرف نیاز به گذراندن مراحلی دارد. دندانه و رنگرزی از اصلی‌ترین مراحل آمده‌سازی الیاف فرش به‌شمار می‌آیند.رنگ کردن الیاف فرش با مواد و رنگ‌دانه‌های طبیعی و گیاهی از دیرباز در سنت رنگرزی ریشه داشته و در طول زمان نیز دستخوش تغییرات و تحولاتی شده است. رنگ‌های شیمیایی نیز بعدها به این مجموعه اضافه شده تا طیف رنگ‌های به‌کار رفته در این مجموعه به‌طرز چشمگیری وسعت پیدا کند.

همچنین بخوانید ….

سایه روشن و نقش آن در زنده و حجیم کردن طرح، با استفاده از ابزارها و مواد گوناگون و انواع مداد، زغال، مرکب و قلم فلزی به شکل تخصصی به‌کار گرفته می‌شوند …

علاوه بر مراحل رنگرزی الیاف، مراحل پس از آن و حین اجرا نیز اهمیت زیادی دارند. کاربرد تثبیت کننده‌های رنگ موسوم به دندانه بخش مهمی از این فرایند است که در کارگاه‌های رنگرزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این روش مقاومت الیاف رنگی در برابر شستشو و تابش نور بیشتر شده و به ‌آسانی رنگ نمی‌بازد.مجموعه این مراحل که با اسم دندانه و رنگرزی نامیده می‌شوند سهم زیادی در کیفیت نهایی الیاف و تنوع رنگی آن داشته و سهم عمده‌ای در بافت فرش های زیبا، خاص و متمایز ایفا می‌کند.

وسایل مورد نیاز جهت دندانه و رنگرزی کدامند؟

ابزارهای ویژه انجام مراحل دندانه و رنگرزی نیز مانند طرح، نقش و جنس فرش در طول زمان دستخوش تغییراتی شده‌اند. با این وجود برخی ویژگی‌های این ملزومات کماکان به قوت خود باقی بوده و در هر دو شیوه کلاسیک و مدرن وجود دارند.برای مثال استفاده از پاتیل یا خم‌‌هایی که اغلب در دیوار نصب شده‌اند، بخشی از نمای کارگاه رنگرزی را تشکیل می‌دهد. جنس این ظروف از مس یا چدن بوده و در برابر اکسیده شدن مقاومند. به‌علاوه انتخاب متریال مصرفی برای ظروف نگهداری رنگ و الیاف و نیز کاربرد چوب برای هم زدن مداوم الیاف حین رنگ‌آمیزی نیز از دیگر مواردی است که در مراحل دندانه و رنگرزی باید مورد توجه قرار گیرد.

وسایل مورد نیاز جهت دندانه و رنگرزی - قالیشویی مرکزی

سخن آخر

دندانه و رنگرزی از مراحل مهم در تولید الیاف برای بافت فرش به‌شمار می‌آیند علاوه بر روش انجام کار، وسایل مورد نیاز برای این منظور نیز باید به‌طور تخصصی انتخاب شوند تا بیشترین بازده مفید از این عملیات به دست آید.از پاتیل‌های رنگ و مواد اولیه مصرفی تا نوع دندانه و تاثیر آن را باید از اجزای اصلی این کار به‌شمار آورد. به‌علاوه روش‌های سنتی و مدرن نیز در انجام این کار مد نظر بوده و به‌عنوان شیوه‌هایی برای رسیدن به نتایج بهتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.پیشنهاد می‌شود برای آشنایی با این تکنیک‌ها و خرید ملزومات مورد نیاز برای این کار به سایت‌های معتبر عرضه کننده ملزومات قالیبافی و تجهیزات دندانه و رنگرزی مراجعه نمایید.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.