انواع مواد و ابزار برای ایجاد سایه روشن - قالیشویی مرکزی

انواع مواد و ابزار برای ایجاد سایه روشن


سایه روشن از تکنیک‌های مهم طراحی است که تاثیر زیادی در ایجاد حجم و افزایش کیفیت نهایی کار دارد. از این روش هم‌چنین برای عمق دادن به طرح و نقش نیز استفاده می‌شود.در طراحی اولیه فرش با استفاده از این روش، نواحی مختلف طرح با سایه‌بندی و استفاده از نقاط تیره و روشن حجم گرفته و بر نتیجه نهایی کار تاثیر می‌گذارد.مواد اولیه و ابزارهای مورد نیاز برای انجام این کار از انواع مداد، زغال و گچ تا قلم مو و مرکب و غیره به شکل تخصصی به‌کار گرفته می‌شوند.در نوشتار پیش رو به معرفی ملزومات و وسایل مورد نیاز برای ایجاد سایه روشن و کاربرد آنها می‌پردازیم.با ما همراه بمانید.

سایه روشن: از ابزار مورد نیاز تا تکنیک اجرا!

اجرای تکنیک سایه روشن را می‌توان به طور خلاصه مهارت استفاده از پرده‌های مختلف رنگ خاکستری نیز نامید. به عبارت ساده‌تر، سایه روشن ها ارزش روشنی و تیرگی رنگ را با میزان استفاده از خاکستری تعیین کرده و به آن هویت می‌دهند. به این ترتیب و با استفاده از ابزارها و مواد مختلفی بر روی طرح ساده، سایه روشن ایجاد کرده و آن را به طرحی با حجم و گیرایی بسیار بیشتر تبدیل می‌کنند.

همچنین بخوانید ….

هنر قالیبافی ایرانی دارای تاریخچه مخصوص به خود است که می توان آن را به دو بخش قبل و بعد از اسلام تقسیم کرد. در ادامه شما را با این بخش از تاریخچه قالیبافی آشنا خواهیم کرد…

کاربرد این نوع طرح برای بافت انواع فرش دستباف و ماشینی به تولید نمونه‌هایی با کیفیت و نمای بالا منجر می‌شود. ابزارهای ویژه این کار عبارتند از:
انواع مداد هاش با درجات تیرگی شماره‌بندی شده، راپیدوگراف و قلم فلزی ویژه هاشور زدن و مرکب، زغا‌ل‌های مخصوص طراحی و سایه و…برای استفاده از مداد جهت این تکنیک می‌توان از بخش نوک جهت خطوط هاشوری یا پهنای مداد برای ایجاد سایه روشن استفاده نمود. با این کار خاکستری‌های متنوعی ایجاد می‌شود که به طرح عمق و حجم لازم را طرح می‌دهند.

از هر ابزار سایه روشن چگونه استفاده می‌شود؟

از قلم فلزی و مرکب برای هاشورهای متقاطع استفاده می‌شود. در این روش از دو دسته خطوط موازی برای ایجاد سایه‌های کمرنگ و از چند دسته برای ایجاد سایه‌های پررنگ‌تر استفاده می‌شود. استفاده از این شیوه مستلزم صرف زمان و حوصله نسبتا زیادی است و در مقابل از تاثیر بالایی نیز برخوردار است.از طریق ایجاد بافت‌های متنوع نیز می‌توان سایه روشن ایجاد کرد. برای انجام این مورد از انواع خط با مداد یا زغال استفاده می‌شود. از خطوط آزاد نازک و پهن، خط‌های شکسته و نیز انواع منحنی و مورب خط بافت‌های متنوعی ایجاد می‌شود که دارای سایه روشن‌های مختلف با درجات گوناگون هستند. به این روش می‌توان طرح را در بخش‌های مختلف از نظر عمق و برجستگی تعریف کرده و کیفیت آن را بالا برد.

انواع مواد و ابزار برای ایجاد سایه روشن - قالیشویی مرکزی

سخن آخر

طرح‌های ساده و فاقد سایه روشن نمی‌توانند حس زیادی در افراد ایجاد کرده و جزئیات را آنطور که باید به نمایش بگذارند. کاربرد طرح کاملی با داشتن سایه روشن و موارد ظریف و جزئی در هر مورد از جمله در طراحی فرش، تاثیر بالایی در افزایش کیفی کار دارد.پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت تکنیک‌های انجام این روش و تهیه ابزارها از آموزش‌های عملی و مجازی در فضای اینترنت استفاده کنید.هم‌چنین تهیه مواد لازم جهت طراحی و ابزارهای آن نیز می‌توانید به سایت‌های معتبر عرضه کننده این ملزومات مراجعه نمایید.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.