پاک کردن ادرار از روی فرش

پاک کردن ادرار از روی فرش


گاهی اتفاق می‌افتد که به‌علت عدم کنترل اوضاع و به هر دلیلی مجبور به پاک کردن ادرار از روی فرش می‌شویم. این مشکل ممکن است با ریختن ادرار با حجم زیاد یا به‌صورت لکه‌هایی از ادرار اتفاق بیفتد. در اینجا راه حل‌هایی را برای پاک کردن و از بین بردن بوی ادرار از روی فرش مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 پاکی، نجاست و فرق این دو

پاکی و نجس بودن برای اکثر افراد مسئله ی مهمی است و آن‌ها وقت زیادی را صرف پاک کردن و شستن وسایل و محیط زندگی خود می‌کنند. ادرار به‌عنوان یکی از مواردی است که اصطلاحاً نجس نامیده می‌شود.

هنگامی‌که  ادرار در جایی  که مناسب نیست ریخته شود، علاوه بر نجس کردن آنجا بوی نا‌مطبوعی هم به مشام می‌رسد که به سبب وجود آمونیاک و نمک‌های موجود در آن است. پس ملزم هستیم که در جهت پاک کردن آن‌جا و رفع بوی بد آن اقدام سریع کنیم. اگر کفپوش سرامیک باشد، شستن آن ساده است اما در صورتی‌که محل مورد نظر دارای فرش باشد کار مشکل‌تر خواهد شد.

 آب کر و آب قلیل

برای از بین بردن نجاست از دو نوع آب می‌توان استفاده کرد:

  • آب قلیل همان مقدار آبی است که در یک ظرف ریخته و برای پاک کردن از آن استفاده می‌کنیم
  • آب کر هم آبی است که امروزه از شیر آب داخل منازل جاری می‌شود و از یک مخزن بزرگ آب سر‌چشمه می‌گیرد.

فرش نجس و طریقه‌ی پاک کردن با آب قلیل

برای پاک کردن ادرار از روی فرش با آب قلیل ابتدا یک بار عین نجاست را با آب یا دستمال خیس بر‌طرف می‌کنیم و فرش را فشار می‌دهیم تا به اصطلاح آب غساله از آن خارج شود. لازم است دو بار دیگر این آب ریختن با ظرف و خارج کردن آب غساله ادامه پیدا کند تا فرش مجموعاً پس از سه بار از ادرار پاک شود.

همچنین بخوانید ….

شست و شو و نظافت فرش از اهمیت ویژه ای برخوردار است و رعایت اصول و قواعد خاص آن سبب خواهد شد تا فرش دستباف کیفیت اولیه خود را از دست ندهد و حتی الامکان خصوصیات ظاهری و ساختمانی…..

فرش نجس و طریقه پاک کردن با آب کر

وقتی از آب کر استفاده می‌کنیم کافی است زیر فرش یک تشت قرار دهید و پس از برطرف کردن عین نجاست آب شیر را با شلنگ به قسمت نجس برسانید و با استفاده از دست، آب را روی قسمت نجس حرکت دهید. به این ترتیب با رسیدن آب کر به قسمت نجس فرش به‌محض خارج شدن آب از زیر فرش پاک خواهد شد.

فرش نجس و طریقه پاک کردن آن با محلول‌های خانگی

در صورتی‌که با کمبود وقت روبه‌رو هستید و باید لکه‌ی ادرار را خیلی سریع برطرف و در وقت مناسب جهت تطهیر آن اقدام کنید، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده نمایید:

  • ابتدا یک دستمال جاذب آب را روی ادرار بگذارید و آرام بردارید تا به قسمت‌های دیگر منتقل نشود. یک محلول شامل یک قاشق غذا‌خوری سرکه‌ی سفید را با دو لیوان آب مخلوط کنید و با پارچه‌‌ی خشک کم‌کم از این محلول به سطح آلوده بمالید. این کار را تا زمانی که محلول روی فرش خشک می‌شود و رنگ فرش به حالت اول بر می‌گردد ادامه دهید.
  • از محلول حاوی دو قاشق غذا‌خوری آمونیاک در یک لیوان آب که در یک ظرف اسپری ریخته‌اید، می‌توانید با اسپری کردن روی لکه‌ی ادرار، استفاده کنید.

برای از بین بردن بوی آن می‌توانید مقدار زیادی جوش‌شیرین را روی لکه‌ی ادرار بریزید و پس از یک شبانه‌روز آن را با جارو‌برقی تمیز کنید تا در وقت مناسب برای تطهیر آن اقدام کنید.

پاک کردن ادرار از روی فرش

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.