شست و شو و نظافت فرش از اهمیت ویژه ای برخوردار است و رعایت اصول و قواعد خاص آن سبب خواهد شد تا فرش دستباف کیفیت اولیه خود را از دست ندهد و حتی الامکان خصوصیات ظاهری و ساختمانی خود را حفظ کند. شستشوی فرش بطور معمول، دو بار در طول سال می باشد.

غبارگیری

در مرحله اول ارتقای کیفیت و در مرحله دوم زدودن کثافات و آلودگی هایی که پس از سالیان دراز بر آن نشسته، مدنظر است. قبل از شستشوی فرش، غبارگیری به دو صورت انجام می شود:

غبارگیری معمولی: در غبارگیری معمولی فرش را می تکانند یا با چوب بر پشت قالی می کوبند تا گرد و خاک آن خارج شود. سپس با جارویی زبر آن را می روبند. این کار نباید موجب گسستگی تار و پود قالی شود و به بافت آن آسیب بزند. کوبیدن فرش بر زمین از جمله کار های اشتباهی است که در جهت تمیز کردن آن به کار می رود.

غبارگیری مکانیکی: این کار در کارخانجات، بسته به کیفیت فرش صورت می گیرد و در منزل مقدور نیست. فرش هایی که دارای گرد و غبار هستند، قبل از شستشو حتما باید غبارگیری شوند. چرا که هنگام شستشو گرد و غبار در ته گره باقی مانده و خوب تمیز نمی شود و باعث پوسیدگی فرش می گردد.

مراحل شستشوی اصولی فرش

 • استفاده از زمین سخت، سیمانی، موزاییک یا زمین شیب دار بهتر است.
 • جریان آب باید به صورت دوش و با حرارت معمولی باشد. از آب گرم در شستشوی فرش دستباف یا ماشینی استفاده نمی شود.
 • در شستشوی فرش نباید از مواد قلیایی استفاده شود.

همچنین بخوانید ….

یکی از آسیب رسان ترین مواد در برخورد با فرش های شرقی رطوبت و آب است. گرچه آب برای تمیز کردن فرش های پشمی استفاده می شود، علاوه بر جذب حشرات، قرار گرفتن در معرض آب می تواند الیاف زیر فرش را، چه پشمی باشند چه…

 • از شوینده های خنثی مانند پودر دستی که باید قبل از استفاده در آب حل شود، شامپو فرش، مایع ظرفشویی یا پودر صابون حل شده برای فرش هایی که چربی روی آن ها ریخته شده است، استفاده شود.
 • فرش دستباف، بخصوص آن هایی که رنگ پس می دهند را از قبل خیس نکنید. در این صورت قسمت های روشن فرش نیز رنگی می شود.
 • فرشی را که رنگ پس می دهد، پس از شستشو با برس پلاستیکی و آبگیری، لوله نکرده و داخل آن را آب نگیرید.
 • فرش شسته شده را با پارو کاملا آبگیری کرده و سپس با دستمال نخی یا حوله ای آب پرز آن را کاملا بگیرید و یک ساعت به همان حالت روی زمین بگذارید تا قسمت هایی که رنگ پس می دهد با قسمت های دیگر فرش تماسی نداشته باشد.
 • وقتی فرش برای یک ساعت روی زمین به صورت پهن شده ماند، مابقی رطوبت خود را از دست می دهد و آماده پهن کردن می شود.
 • فرش نیمه مرطوب از پشت، در سایه (نور غیر مستقیم خورشید) در معرض هوا آویخته شود.
 • برای فرش های ماشینی و دستباف هم که رنگ پس نمی دهند، روش شستشو به همین صورت است. اگر هنگام پهن کردن فرش دوباره روی آن آب بریزید، ریشه های آن حتما زرد خواهد شد.
 • پس از خشک شدن فرش، آن را با جارو چوبی یا برس سر به سمت خواب فرش جارو یا برس بزنید تا تمام طرح های فرش سر جای خود قرار بگیرد و فرش شما زیبا و شکیل تر و تمیز دیده شود.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.