یکی از آسیب رسان ترین مواد در برخورد با فرش های شرقی رطوبت و آب است. گرچه آب برای تمیز کردن فرش های پشمی استفاده می شود، علاوه بر جذب حشرات، قرار گرفتن در معرض آب می تواند الیاف زیر فرش را، چه پشمی باشند چه ابریشمی، پوسیده می کند. برای اینکه فرش خراب نشده یا کپک نزند، باید پس از شستشو در معرض هوا قرار گرفته و کاملا خشک شود. همچنین قرار دادن ظرف خیس روی فرش، ریزش آب از گلدان، قرار دادن فرش در نزدیکی ماشین لباسشویی یا سینک، یا قرار دادن آن در نزدیکی پنجره هنگام ریزش باران، می تواند باعث خراب شدن فرش شود. فرشی که در یک قسمت نم دار قرار بگیرد نیز می تواند رطوبت را جذب کرده و بر روی فرش کپک ایجاد کند.

شناسایی عامل رطوبت زا

پیش از آنکه بخواهید اقدامات لازم را در خصوص نگهداری فرش دستباف و ماشینی از ربوطت به انجام برسانید، نیاز است که عامل رطوبت فرش را بررسی کنید. درواقع باید دریابید که این رطوبت از کف و دیوار هاست یا به دلیل مایعاتی می باشد که روی آن ریخته و حتی در مناطق شرجی نیز ممکن است از نم محیط نیز ایجاد شود.

رطوبت کف

اگر در شناسایی عامل رطوبت متوجه شدید که نم گرفتگی فرش از قسمت زیرین آن ایجاد شده، دلیل آن رطوبت از کف است. در این حالت حتما باید فرش را از سطح زمین جمع کنید تا هم زمین و محیط زیر آن هوا بخورد و هم اینکه خود فرش را به صورت از پشت به رو، از جایی پهن کرده تا رطوبت آن خشک شود. بهتر است کف منزل خود را با مصالحی مانند موزاییک، سرامیک و پارکت بپوشانید.

همچنین بخوانید ….

در این متن برای حذف لکه چای از روی فرش ماشینی ۴ راهکار موثر ارائه می کنیم. برای کسب اطلاعات سودمند در این باره با ما همراه باشید. چای از جمله نوشیدنی های گرمی است که….

موارد کمکی در رفع رطوبت کف

بسیاری از افراد نیز یک موکت یا تعدادی روزنامه زیر فرش پهن می کنند تا در صورت وجود رطوبت، نم به فرش داده نشود. اگر حس می کیند رطوبت فرش زیاد بوده و پس از خشک شدن نیز بوی نم خواهد داد، بهتر است فرش را بشویید. اما اگر فقط قسمتی از فرش مرطوب شده بود، می توانید از سشوار استفاده کرده و یا قسمت نمناک را برگردانده و یک بخاری برقی در مجاورت آن قرار دهید تا فرش زودتر خشک شود.

رطوبت دیوار

دیوار های مشرف به حمام و دستشویی گاه می توانند موجبات انتقال رطوبت به اتاق پذیرایی و نم پس دادن دیوار به فرش و ایجاد رطوبت برای فرش را فراهم کنند. نم ناشی از آب به شکل لکه های زرد رنگ روی دیوار خودنمایی می کند که بهتر است دیوار ها را عایق کاری کرده و سقف را نیز رنگ روغنی بزنید.

رطوبت هوا و نم محیط

در مناطق پر باران، رطوبت فرش می توانداز رطوبت هوا و نم محیط نیز ایجاد شود. برای خلاصی از این مشکل، باز کردن درب و پنجره ها و ورود هوای تازه به اتاق است. در فصل سرما نیز می توان از سیستم های گرمایشی و تهویه کمک گرفت.

رطوبت ناشی از موادی که روی فرش قرار دارد

در صورتی که در آپارتمان ساکن هستید و دسترسی به حیاط ندارید، پیش از قرار دادن لباس ها بر روی بند رخت لباس خشک کن، آن ها را حسابی بچلانید و زیر بند رخت نیز یک سفره یا نایلون پهن کنید تا در صورت ریزش آب، رطوبت به فرش نفوذ نکند.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.