رج شمار چیست و انواع آن کدامند؟ - قالیشویی مرکزی

رج شمار چیست و انواع آن کدامند؟


رج شمار چیست و انواع آن کدامند؟

معیار اصلی اندازه و محاسبه تراکم فرش دستبافت رج شمار است. رج شمار به صورت مستقیم مقدار تراکم فرش را نشان می دهد. تراکم فرش نیز به این معنی است که میزان ریزبافت بودن فرش را مشخص می کند یعنی هرچه قدر این مقدار بالاتر باشد فرش مورد نظر دارای بافت ریزتر و رج شمار بیش تری است. رج شمار همچنین ارزش معنوی و مادی فرش را نیز تعیین می کند. فرش هایی که دارای رج شمار زیادی هستند گران قیمت تر از دیگر فرش ها محسوب می شوند. در ادامه شما را با رج شمار و انواع آن آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

رج چیست؟

رج جزو کلمه هایی است که بیش تر افرادی که برای اولین بار بافت فرش را شروع می کنند آن را می شنوند. رج به میزان تراکم طولی یا عرضی فرش یا همان میزان گره های موجود در طول و عرض فرش گفته می شود. هرچه قدر تراکم فرش بیش تر باشد یعنی آن فرش بافت ریزی داشته و گره های زیادی نیز دارد که به طور طبیعی این مسئله باعث افزایش قیمت فرش مورد نظر خواهد شد.

همچنین بخوانید ….

از مهم‌ترین ویژگی‌های فرش ایرانی علاوه بر نوع الیاف و چله، نوع گره و طرح بی‌نظیر این است که هر کدام از رنگ‌ها مفهوم خاصی دارند …

تعریف رج شمار فرش

رج شما جزو ملاک های اصلی و مهم برای تعیین قیمت و ارزش فرش است. همان طور که اشاره کردیم هرچه قدر گره های فرش یا همان رج های فرش بالاتر باشد از قیمت بالاتری نیز برخوردار خواهد بود. همچنین بافت فرش هایی که دارای رج شمار بیش تری هستند و به اصطلاح ریز بافت محسوب می شوند، مشکل تر و حساس تر از فرش های معمولی دیگر است. به همین دلیل به علت زحمت بافت و تراکم بیش تر هزینه بالاتری دارند.

معرفی انواع رج شمار فرش

رج شمار معیار اندازه گیری تراکم فرش است. فرش های پرتراکم نیز همیشه خواهان بیش تری داشته و از قیمت بالاتری نیز برخوردار هستند. چرا که این فرش ها ریز بافت بوده با کیفیت تر از دیگر فرش ها محسوب می شوند. از فرش های مشهور و پرتراکم که با استفاده از ابریشم و پشم بافته می شود فرش تبریز است که قیمت و ارزش معنوی بسیار بالایی را دارد و جزو بهترین فرش ها در دنیا محسوب می شود.

رج شمار چیست و انواع آن کدامند؟ - قالیشویی مرکزی

رج شمارهای مختلفی برای فرش ها دسته بندی شده اند که از جمله آن ها می توان به موارد ذکر شده در پایین اشاره کرد:

  •  ۲۵ × ۲۵: از جمله ارزان ترین فرش های دستبافت محسوب می شوند و برای استفاده عمومی و معمولی به بازار عرضه می شوند.
  •  ۳۰ × ۳۰: جزو فرش های دستبافت مهم و اصلی است که برخلاف گذشته امروزه این فرش به وسیله فرش باف ها بافته نمی شود.
  • ۳۵ × ۳۵: این مدل از فرش های دستبافت موفق شده است که طرفداران زیادی را در کشورهای اروپایی به دست آورد.
  •  ۴۰ × ۴۰ ، ۵۰ × ۵۰ ، ۶۰ × ۶۰ : این دسته بندی از رج شمار جزو فرش های گران قیمت، مرغوب و نفیس است که برای تولید آن ها از ابریشم استفاده می کنند. این رده از فرش ها که دارای این میزان رج شمار هستند معمولا همیشه در تبریز تولید می شوند و با نام فرش های ریز بافت تبریزی نیز معروف شده اند.

سخن پایانی

رج شما جزو اصلاحات رایج در فرش و قالی بافی است. عوامل مختلفی ممکن است روی قیمت فرش تاثیر بگذارند که رج شمار در کنار آن ها جزو این عوامل تعیین کننده محسوب می شود. برای تعیین و مشخص کردن بافت، تراکم و میزان گره های موجود در فرش از اصطلاح رج شمار استفاده می کنند. هر چه قدر یک فرش رج شمار بیش تری داشته باشد از آن طرف قیمت نهایی بالاتری نیز خواهد داشت. در این مقاله نیز رج شمار و انواع آن را بررسی کردیم.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.