نمره نخ و روش های نمره گذاری کدامند - قالیشویی مرکزی

نمره نخ و روش های نمره گذاری کدامند


نمره نخ و روش های نمره گذاری کدامند

آنچه با عنوان نمره نخ شناخته می‌شود بیان کننده میزان ظرافت نخ است، اما بررسی این ظرافت از روی قطر آن‌ها نیست، زیرا نخ‌ها ساختاری ناموزون و ناهموار دارند و به راحتی تا می‌شوند و قابل انعطاف هستند، بنابراین آنچه ظرافت نخ را شکل می‌دهد طول و وزن آن‌هاست. در نتیجه هر کجا با نمره یا شماره نخ مواجه شدید و طبقه‌بندی‌های متفاوتی بر این اساس مشاهده کردید، بدانید که با نخ‌هایی با ظرافت‌های متعدد مواجه خواهید بود.

سیستم نمره بندی نخ بر چه اساسی است؟

نمره بندی نخ بر اساس دو سیستم انجام می‌شود:
• مسقیم
• و غیر مستقیم
در ادامه هر یک از سیستم‌های نمره بندی نخ را توضیح خواهیم داد.

 سیستم مستقیم نمره بندی نخ

در نمره بندی نخ به شیوه مستقیم با دسته‌ای از نخ‌های هم اندازه از نظر طول مواجه خواهیم بود. این نخ‌های هم قد از نظر وزنی با هم تفاوت دارند. پس نخی که نمره پایینی دارد، نازک‌تر و نخی که نمره بالاتری دارد ضخیم‌تر است.

همچنین بخوانید ….

الیاف را می‌توان از نمونه‌های بسیار کوچک نخ تشخیص داد. اما عوامل متعددی وجود دارند که ممکن است شناسایی الیاف را دشوار کنند در این مطلب با روش های شناسایی الیاف پنبه ای، پشمی و ابریشمی اشنا میشویم …

 سیستم غیر مستقیم نمره بندی نخ

در سیستم غیر مستقیم، نخ‌ها وزن یکسانی دارند و آنچه وجه تمایز بین آن‌هاست، طول نخ‌ها است. پس هرچه نمره نخ پایین‌تر باشد، ضخیم‌تر و کوتاه‌تر و هرچه نمره نخ بالاتر باشد، ظریف‌تر و بلندتر است.

واحدهای نمره نخ

واحدهای نمره نخ در صنایع مختلفی که با نخ سر و کار دارند، از جمله قالیبافی، نساجی و … به افراد کمک می‌کند تا برداشت یکپارچه‌ای از مفاهیم داشته باشند. انواع واحدهای نخ عبارتند از:

دنیر

شاخص وزن ۹۰۰۰ متر از نخ بر وزن گرم را دنیر گویند. بر این اساس اگر ۹۰۰۰ متر از نخ ۳۰ گرم وزن داشته باشد، نمره آن نخ، ۳۰ دنیر خواهد بود. پس هرچه این عدد به سمت بالا برود، شما با نخ‌هایی با ضخامت بیشتر مواجه خ‌اهید شد. آنچه از دنیر در قالیبافی استفاده می‌شود دنیر ۶۰ تا ۱۶۰ است.

تکس

وزن ۱۰۰۰ متر از نخ بر حسب گرم را تکس گویند. یعنی اگر ۱۰۰۰ متر از یک نوع نخ ۵۰ گرم وزن داشته باشد، نمره آن ۵۰ تکس است. بر همین اساس با واحدهای زیر نیز آشنا شوید.

دسی تکس

وزن ۱۰۰۰۰ متر از نخ بر حسب گرم

نمره نخ و روش های نمره گذاری کدامند - قالیشویی مرکزی

 میلی تکس

وزن ۱۰۰۰ متر از نخ بر حسب میلی گرم

 کیلو تکس

وزن ۱۰۰۰ متر از نخ بر حسب کیلوگرم

نمره انگلیسی

تعداد ۸۴۰ یارد از طول نخ را که ۱ پوند وزن دارد

متریک

طول یک گرم از نخ بر حسب متر

اهمیت نمره بندی نخ در فرش چیست؟

اگر بخواهیم یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر کیفیت فرش‌های ماشینی را برشماریم، قطعا باید به نمره نخ پود اشاره کنیم. زیبایی فرش‌های ماشینی را ضخامت هر تار نخ مشخص می‌کند. هرچه فشردگی گره‌ها در کنار یکدیگر بالاتر رود، تراکم فرش بیشتر است در نتیجه از نخ‌های ظریف‌تری در بافت آن استفاده شده است. بنابراین آنچه در تراکم فرش تأثیرگذار است، انتخاب نمره نخ و یا تعداد استفاده از یک نوع نخ در گره‌هاست. وقتی گفته می‌شود که این فرش دارای تراکم بالاست، یعنی نخ‌هایی با ضخامت کمتر و ظریف‌تر در تار و پود و پرز آن استفاده شده است.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.