روش های شناسایی الیاف پنبه ای، پشمی و ابریشمی - قالیشویی مرکزی

روش های شناسایی الیاف پنبه ای، پشمی و ابریشمی


روش‌های شناسایی الیاف پنبه‌ای، پشمی و ابریشمی

الیاف را می‌توان از نمونه‌های بسیار کوچک نخ تشخیص داد. اما عوامل متعددی وجود دارند که ممکن است شناسایی الیاف را دشوار کنند.وضعیت نامناسب یک فرش تاریخی تخریب شده ممکن است شناسایی ویژگی‌های تشخیصی الیاف را دشوار یا حتی غیرممکن کند.نخ‌هایی که ترکیبی از دو یا چند نوع الیاف از جمله الیاف مصنوعی هستند محققان را در تفسیر نتایج آزمایش‌های سوختگی ممکن است گمراه کنند. در نتیجه باید از روش‌های دیگری مانند بررسی میکروسکوپی الیاف هم استفاده کرد.

شناسایی الیاف پنبه

برای شناسایی الیاف پنبه باید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 تست سوختگی

تست سوختگی روشی سریع برای تعیین الیاف پنبه است. وقتی پنبه مشتعل شود از شعله جدا نمی‌شود و با شعله زرد می‌سوزد. اگر شعله را از آن جدا کنید، به سوختن ادامه می‌دهد و بوی کاغذ سوخته می‌دهد و پس از سوختن کمی خاکستر خاکستری رنگ از خود بر جای می‌گذارد. این موارد را در نظر بگیرید تا الیاف گیاهی را تشخیص دهید.

آزمایش شیمیایی

از طریق انجام آزمایش‌های شیمیایی می‌توان تشخیص داد که آیا الیاف فرش صد در صد پنبه‌ای است یا ناخالصی دارد.

همچنین بخوانید ….

جنس بافت فرش و تاثیر آن بر طراحی، توجه به تنوع الیاف مصرفی از ابریشم تا الیاف پشم و پنبه و نقش هر یک در شکل دهی به نقوش فرش …

شناسایی الیاف پشمی

نخ‌های تابیده شده از الیاف حیوانی مانند پشم معمولا به این راحتی مشتعل نمی‌شوند. وقتی شما موی سرتان را در مقابل شعله بگیرید چه اتفاقی می‌افتد؟! پیش از اینکه بسوزد فر می‌شود و تاب می‌خورد. موی حیوانات نیز دقیقا چنین ویژگی دارد. همان‌طور که می‌سوزند، بویی شبیه موهای سوخته می‌دهند. به علاوه در جای خود می‌سوزند به طوری که با لمس انگشتان شما پودر می‌شوند.

پشم به آرامی می‌سوزد، بویی شبیه موهای سوخته می‌دهد و خاکستری تیره و سفت بر جای می‌گذارد که به راحتی خرد می‌شود.الیاف پشمی در مواجه با آب داغ هم بوی بدن حیوانات را می‌دهد، این مورد را هم می‌توانید در نظر بگیرید.

روش های شناسایی الیاف پنبه ای، پشمی و ابریشمی - قالیشویی مرکزی

شناسایی الیاف ابریشمی

ابریشم الیافی شگفت انگیز، فوق العاده قوی و همه کاره با طیف وسیعی از مزایا و کاربردها است که قدمت آن به سه هزار سال پیش می‌رسد. فرش‌هایی که با نخ ابریشم بافته شده‌اند، گل ابریشم یا چله ابریشمی دارند، فرش‌هایی نفیس و مجلل محسوب می‌شوند. یکی از راه‌های شناخت ابریشم واقعی تاباندن نور به آن است. ابریشم واقعی ساختاری چند رنگ دارد، بنابراین وقتی نور به آن می‌تابد رنگهای زیادی تولید می‌کند.

تست بعدی ابریشم واقعی نرمی و لطافت آن است، متخصصان حوزه فرش با دست کشیدن روی نخ یا سطح یک فرش به راحتی تشخیص می‌دهند که الیاف آن ابریشمی است یا مصنوعی. به سادگی ابریشم خود را لمس کنید و احساس خوبی نسبت به صاف بودن آن داشته باشید. ابریشم واقعی در لمس، کاملاً صاف است و حسی نرم و تقریباً مومی دارد.

علاوه بر این، اگر آن را کمی در دست خود بفشارید، باید صدای خس خس را بشنوید. ابریشم را برای مدتی بین انگشتان خود بمالید. ابریشم واقعی در اثر لمس گرم می‌شود اما اگر دما تغییر نکند، یعنی این الیاف ابریشم واقعی نیست و احتمال زیاد تقلبی است. تست سوختن هم می‌تواند اصالت ابریشم را بیان کند. سوختن الیاف ابریشمی واقعی بویی شبیه موهای سوخته می‌دهد و خاکستر شکننده تولید می‌کند. اگر شعله را از روی الیاف بردارید، دیگر نمی‌سوزد و احتراق پایان می‌یابد.با در نظر گرفتن این نکات می‌توانید انواع الیاف را به راحتی شناسایی کنید.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.