جنس بافت فرش در طراحی چه تاثیری دارد؟ - قالیشویی مرکزی

جنس بافت فرش در طراحی چه تاثیری دارد؟


جنس بافت فرش از موارد مهم در انتخاب و خرید این محصول به‌شمار می‌آید. تنوع الیاف مصرفی هم‌چنین نقش مهمی در اجرای موفق طرح فرش داشته و به‌عنوان عاملی تعیین کننده مطرح است.تفاوت میان ضخامت و خواب الیاف بر روی دار فرش در نمونه‌های دستباف و ماشینی فرش نیز با توجه به طرح‌های مورد نظر با یکدیگر فرق داشته و مسیر انتخاب و البته قیمت فرش را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.با ما در مطالعه این متن همراه شوید تا با شما درباره جنس بافت و تاثیر آن در طراحی فرش گفتگو کنیم.

جنس بافت فرش چه تاثیری در طراحی آن دارد؟

در میان ویژگی‌های بسیاری که برای انواع فرش ماشینی و دستباف قائلیم، وضوح نقش و زیبایی از شاخص‌ترین موارد به‌شمار می‌آید. زیبایی فرش ایرانی همواره زبانزد بوده و دو عامل مهم نوع الیاف و طراحی قوی در این مورد بسیار مفید و موثر واقع می‌شوند، در حالی که طراحی به‌نوبه خود تحت تاثیر جنس الیاف و بافت فرش قرار دارد.

تنوع و تفاوت الیاف مصرفی در بافت فرش بسیار بالا بوده و ویژگی‌هایی از قبیل ضخامت، داشتن یا نداشتن پرز و میزان پوشش نخ نیز در این مورد تاثیر دارند. بر این اساس رج‌شمار فرش دستخوش تغییر شده و محاسبات دقیقی را در این زمینه طلب می‌کند.

همچنین بخوانید ….

رفوگری فرش یکی از بهترین روش های ترمیم و مرمت فرش های مختلف است. برای این کار نیز باید از لوازم رفوگری خاصی استفاده کرد که در این مقاله آن ها را معرفی خواهیم کرد …

الیاف کاربردی در بافت انواع فرش عبارتند از نمونه‌های پشمی، اکریلیک، پنبه و پلی استر و در نهایت ابریشم که عمدتا در فرش‌های هنری و تابلو فرش مورد استفاده قرار می‌گیرد.هر یک از این موارد بر روی نقشه فرش با اجرای یکسان، جلوه متفاوتی داشته و از زیبایی و اصالت خاصی برخوردار هستند. برای مثال الیاف پشمی به‌دلیل ضخامت بیشتر و دارا بودن پرز اغلب در طرح‌هایی با نقوش درشت‌تر مورد استفاده هستند.در مورد نمونه‌های فرش ابریشمی، جنس بافت فرش کمک زیادی به وضوح و زیبایی نهایی کار می‌کند.

طرح‌های بسیار کامل با جزئیات جذاب را با الیاف ابریشمی که از ظرافت لازم برخوردارند بهتر از هر نوع متریال دیگری می‌توان پیاده کرد.انواع فرش تمام ابریشم، سوف و گل ابریشم نیز برای بهتر و برجسته‌‌تر نشان دادن نقوش بر طرح‌های مورد نظر تاثیر داشته و جزو ویژگی‌های جنس بافت فرش به‌شمار می‌آید.الیاف ابریشمی از نظر درخشش نیز نسبت به انواع دیگر الیاف مصرفی بیشتر بوده و تاثیر شایانی در زیبایی فرش دارد. به این ترتیب می‌توان نمون‌های زیبا، ظریف و درخشانی از این محصولات را در سطح تولیدات داخلی و صادراتی تهیه و به بازارهای عرضه و تقاضا ارائه داد.

جنس بافت فرش در طراحی چه تاثیری دارد؟ - قالیشویی مرکزی

سخن پایانی

اگر به دنبال تولید یا خرید فرش با ویژگی‌های مشخص هستید، لازم است از ارتباط جنس بافت فرش با طراحی آن نیز آگاهی داشته باشید. تنوع الیاف مصرفی در این زمینه فرصتی فراهم آورده تا افراد با هر نوع سلیقه و الزامات کاربردی بتوانند طرح‌های مورد نظر خود را در انواع فرش ماشینی و دستباف پیاده نمایند. انواع فرش ابریشمی، پشمی و پنبه‌ای، الیاف مصنوعی اکریلیک و پلی استر و… هر یک به‌نوعی بر طرح‌های اجرایی برای فرش اثر داشته و جلوه‌های متفاوت و زیبایی خلق می‌کنند.پیشنهاد آخر ما برای کاربران و علاقه‌مندان به طراحی و بافت فرش در هر دو نمونه دستباف و ماشینی، توجه به نقش متقابل جنس بافت فرش و طرح مورد نظر برای آن است.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.