روش های شناسایی کیفیت نخ کدامند -قالیشویی مرکزی

روش های شناسایی کیفیت نخ کدامند


روش های شناسایی کیفیت نخ کدامند

نخ‌ها از مواد بسیار مختلفی تشکیل شده‌اند و می‌توان آن را با رنگ‌های مختلف رنگ آمیزی کرد، اما مهم است بدانیم که کدام جنس نخ را با چه ماده‌ای رنگ آمیزی کنیم و یا برای شستشوی انواع نخ‌ها از چه موادی استفاده کنیم که استحکامشان کم نشود، رنگ پریده نشوند و آسیب نبینند. بنابراین یکی از مهم‌ترین مقولاتی که در قالیشویی نیز اهمیت ویژه دارد، شناخت کیفیت نخ‌هاست. از آنجایی که نخ‌ها بسیار متنوع هستند، تشخیص کیفی آن‌ها فقط با نگاه کردن میسر نیست.

برای اینکه بفهمیم با چه سطح کیفی از نخ مواجه هستیم گاهی لازم است بخشی از آن را بشوییم، بسوزانیم یا رنگش را از بین ببریم. البته این‌ها در شرایطی ممکن است که ما نخ را خارج از ساختار در دسترس داشته باشیم. بدیهی است که نمی‌توان از چنین شیوه تشخیصی برای شناخت کیفیت نخ به کار رفته در انواع فرش‌ها استفاده کرد.

در ادامه برخی از روش‌های تعیین کیفیت نخ را با هم مرور می‌کنیم…

همچنین بخوانید ….

آنچه در تراکم فرش تأثیرگذار است، انتخاب نمره نخ و یا تعداد استفاده از یک نوع نخ در گره‌هاست در این مطلب با ما همراه باشید …

 لمس کردن نخ

با لمس کردن نخ و بررسی کردن اینکه آیا مانند پنبه پرز دارد یا نه می‌توان سطح کیفی آن را تشخیص داد.نخ را لمس کنید تا احساس کنید مانند پنبه خش دارد یا خیر. از طرفی پنبه به راحتی منقطع می‌شود در حالی که الیاف پلاستیکی بافت سفت‌تری دارند و معمولا یکنواخت هستند. به عنوان مثال ابریشم یکی از نرم‌ترین نخ‌های موجود است، بنابراین تشخیص آن بسیار آسان است.

نخ ابریشم بسیار ظریف است، حتی نازک‌تر از پنبه یا مواد مصنوعی. در نتیجه تشخیص اینکه یک فرش ابریشم است و برای شستشوی آن باید از چه شوینده‌هایی استفاده کرد و چه روش‌هایی به کار برد، کمک می‌کند تا ماندگاری فرش بیشتر شود و ارزش آن حفظ گردد. محصولات حیوانی مانند پشم نرم هستند، اما کمی زبر هستند و سطح انعطاف‌پذیری آن‌ها کم است. البته تشخیص مواد مصنوعی فقط با لمس کردن و در خارج از آزمایشگاه بسیار دشوار است.

روش های شناسایی کیفیت نخ کدامند -قالیشویی مرکزی

 تاباندن نور به نخ

برای تعیین سطح کیفی نخ، نوری به آن بتابید یا آن را زیر لامپ ببرید تا ببینید آیا بازتابنده است یا خیر. بیشتر الیاف حیوانی در زیر نور کدر به نظر می‌رسند، البته به غیر از ابریشم که معمولا در مواجهه با نور تلالو دلنشینی دارد. الیاف مصنوعی نیز می‌درخشند، اما نشان می‌دهند که مصنوعی هستند! به طور کلی اگر نخ نور را جذب کند، طبیعی است. پس کدر به نظر می‌رسد، اما اگر نخ‌ها، نور را بازتاب بدهند معمولا الیاف مصنوعی هستند.

فرو بردن نخ در آب داغ

اگر نخ پس از فرو رفتن در آب بوی حیوانی داد، یعنی طبیعی است. افرادی که در منزل گبه یا گلیم با نخ طبیعی دارند این تجربه را دارند که در هنگام شستن بوی پشم تازه را حس کنند. نخ طبیعی بویی مانند بوی بدن حیوانات دارد. الیاف مصنوعی اصلا بوی تندی ندارند، حتی زمانی که خیس شوند آن هم با آب داغ. ممکن است گاهی اوقات بتوانید بوی نفت و ترکیبات مصنوعی را تشخیص دهید. مواد مصنوعی همچنین می‌توانند بوهای چیزهای مجاور به خود را جذب کنند. ناگفته نماند بسیاری از نخ‌های گیاهی، مانند پنبه، بوی چندانی ندارند، و تنها راه تشخیص کیفی آن‌ها سوزاندن آن‌هاست.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.