انواع اندازه های فرش دستباف کدامند؟ - قالیشویی مرکزی

انواع اندازه های فرش دستباف کدامند؟


انواع اندازه های فرش دستبافت کدامند؟

فرش دستبافت ایرانی در اندازه و ابعاد مختلفی ساخته شده و به بازار ارائه می شوند. این اندازه ها معمولا استاندارد بوده و در بازه مشخصی هستند و می توان هر کدام از آن ها را به دسته های خاصی تقسیم بندی کرد. همچنین معمولا در زمان خرید نیز از اسامی رایج این فرش ها بر اساس اندازه استفاده می شود به همین دلیل افرادی که در حیطه فعالیت می کنند حتما باید به اصطلاحات رایج در این باره تسلط پیدا کنند. در ادامه شما را با انواع اندازه های فرش دستبافت آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

انواع اندازه های فرش دستبافت

فرش کلگی

فرش کلگی از زمان های قدیم در بین عشایر و روستاییان رایج است. اندازه این مدل از فرش ها معمولا ۱۵ در ۳، ۱.۷ در ۳ و یا ۲ در ۳.۵ متر است.

فرش کناره

این مدل از فرش ها از گذشته به عنوان پوشش برای بخش های خالی کناره فرش تا دیوار مورد استفاده قرار می گرفتند، اما امروزه از آن ها در راهروها و راه پله ها استفاده می کنند. اندازه عرضی این فرش ها بین ۷۰ الی ۱۱۰ سانتی متر و طول آن ها بین ۲.۵ الی ۸ متر متفاوت است.

همچنین بخوانید ….

فرش های دستبافت همیشه دارای ارزش بالایی هستند و خصوصیات خاص خود را دارند. مخصوصا اگر دارای ویژگی منحصر به فردی مثل اندازه بزرگ باشند، بیش تر از قبل خاص می شوند …

قالیچه

منظور از قالیچه، همان فرش های کوچکی هستند که طرفداران زیادی را در خانه های ایرانی دارد و همین طور در اندازه رایج ۲.۲۰ در ۱.۴۰ متر بافته می شوند. در اصل می توان گفت قالیچه به فرش هایی می گویند که مساحت آن ها کمتر از ۴ متر مربع باشد. به قالیچه با اندازه ۲.۲۰ در ۱.۴۰ نیز قالیچه سجاده ای یا دو ذرعی می گویند.

فرش پرده ای

فرش پرده ای نیز در اصل یک مدل دیگر از قالیچه است. اندازه فرش پرده ای در حالت معمول ۲.۵ در ۱.۵ متر است. این مدل از فرش ها معمولا در ورودی اتاق ها یا سالن ها گذاشته می شود.

فرش ذرع و نیم

فرش ذرع و نیم به قالی گفته می شود که مساحت آن به طور تقریبی یک و نیم متر مربع یعنی در اندازه ۱۰۰ در ۱۵۰ سانتی متر باشد. این مدل از فرش ها به طور عمومی در اندازه ۱۰۴ در ۱۵۶ بافته شده و عرضه می شوند. همچنین این فرش ها معمولا در مناطق فارس نشین بافته می شود.

انواع اندازه های فرش دستباف کدامند؟ - قالیشویی مرکزی

فرش ذرع و چارک

فرش ذرع و چارک نیز به نوعی از قالی یا فرش دستبافت گفته می شود که مساحت آن به طور تقریبی یک متر مربع یا ۸۰ در ۱۲۰ سانتی متر باشد. اندازه رایج این فرش ها نیز معمولا ۸۰ در ۱۳۰ سانتی متر است و مثل فرش قبلی در مناطق فارس نشین بافته می شود.

پشتی یا رویه پشتی

پشتی یا رویه فرشی است که عرض آن بین ۵۰ الی ۸۰ سانتی متر و طول آن ۸۰ الی ۱۲۰ سانتی متر باشد. رایج ترین اندازه پشتی در بازار ۹۰ در ۶۰ سانتی متر و ۱۲۰ در ۶۰ سانتی متر است.

فرش پادری

فرش پادری به فرشی گفته می شود که مساحت آن تقریبا نیم متر مربع یا ۶۰ در ۹۰ سانتی متر باشد. این فرش تا اندازه پاگرد در ورودی که معمولا ۵۰ در ۷۰ سانتی متر است بافته می شود.

سخن پایانی

فرش های دستبافت نیز مثل هر وسایل مختلف دیگر دارای سایزبندی و اندازه خاص خود هستند که بسته به آن ها دارای اسامی مختلفی هستند و دارای قیمت های مختلفی نیز هستند. این اندازه ها بر اساس کاربردی که در خانه ها دارند از محبوبیت خاصی برخوردار هستند و می توانند از آن ها در بخش های مختلف خانه استفاده کرد.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.