شستشوی گبه و خرسک

شستشوی گبه و خرسک


گبه و خرسک امروزه در هر خانه­ای پیدا می­شود. برای عده­ای ممکن است نحوه شستوشوی گبه و خرسک مبهم و یا دشوار به نظر بیاید. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم تا ضمن توضیحی کلی در رابطه با تعریف گبه و خرسک و نحوه تولید آن­­ها، نگاهی به شستوشوی این نوع زیراندازها و تفاوت شستوشوی آن­ها با قالی و فرش­های معمولی بیندازیم. بنابراین تا انتهای این مطلب با قالیشویی مرکزی همراه باشید.

گبه و خرسک چیست

گبه نوعی زیرانداز است. گبه یا قالیچه خرسک، فرشی از جنس قالی است که به طور معمول در اندازه­های کوچک در میان عشایر لر و قشقایی رایج است؛ این نوع فرش امروزه در همه جای دنیا طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است.

گبه پرزهای بلندی دارد و در بافت آن نیز تعداد پود زیاد است. این نکته در بافت گبه تاثیر زیادی بر نرمی آن می­گذارد. تعداد پود برخی از گبه­ها گاهی از سه تا هشت پود در هر رج و بلندی پرزها گاهی تا یک سانتی متر نیز می­رسد. وزن گبه معمولا در هر متر مربع ۳ کیلوگرم است.

فرش خرسک  به دلیل داشتن پشم­هایی ضخیم در بافت آن مزیت­هایی همچون دوام بالا، برگشت پذیری پرزها ، قدرت جذب رطوبت و … را دارد. این نوع از قالی ها عمدتا فارسی باف هستند. مهمترین مناطق و اقوام بافنده فرش­های خرسک و فارسی باف می توان به اقوام بختیاری، مشهد، اراک و … اشاره کرد.

همچنین بخوانید ….

خشکشویی فرش در محل توسط متخصصین این کار مزایایی دارد. شما می­توانید با استفاده از خدمات شرکت قالیشویی مرکزی این کار را به متخصصین قالیشویی مرکزی بسپارید تا خدمات خشکشویی فرش…

شستوشوی گبه و خرسک در قالیشویی مرکزی

همانطور که در مطالب قبلی توضیح داده شد، گبه و خرسک تفاوت­های زیادی با فرش ماشینی و حتی فرش­های دستباف دارد. شستوشوی این نوع فرش­ها از مرحله گردگیری تا شستوشو و خشک کردن مراحل متمایزی نسبت به فرش­های معمولی دارد. برای توضیح این نکته بهتر است به روند کلی شستوشوی فرش­های دستباف و غیرماشینی در قالیشویی مرکزی نگاه مختصری داشته باشیم.

  • غبارگیری گبه و خرسک

  اولین مرحله کار در قالیشویی مرکزی غبارگیری گبه و خرسک با استفاده از تجهیزات مخصوص و یا به روش دستی است.

  • شستوشوی گبه و خرسک

بعد از انجام مرحله غبارگیری، شستشوی فرش یکی از اصلی‌ترین مراحل قالیشویی است. شستوشوی فرش دستباف و ابریشمی ملاحظات ویژه‌ای دارد. شستوشوی گبه گاهی به روش دستی و گاهی با استفاده از ماشین انجام می­شود.

  • آبکشی

آبکشی گبه  باید با فشار آب انجام ‌شود و بعد از آن نوبت به مرحله آبگیری می­رسد. تمامی فرایند خشک کردن گبه یا خرسک باید به گونه­ای انجام شود که همراه با خشک شدن تدریجی آن، تمام نقاط گبه همزمان و با سرعت یکسان خشک شوند.

شستشوی گبه و خرسک

قالیشویی مرکزی

  اصلی ترین هدف قالیشویی مرکزی جلب رضایت و اعتماد مشتریان عزیز است. مشتریان همیشه انتظار دریافت بهترین خدمات با هزینه مناسب را دارند. به همین جهت قالیشویی مرکزی برای جلب رضایت مشتریان عزیز، کیفیت بالا در انواع خدمات، تحویل به موقع، به همراه ارائه تعرفه­های اقتصادی مناسب را سرلوحه ی کار خود قرار داده است.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.