انواع نقش‌های فرش از نظر قرینه و اندازه‌ها و بررسی هر کدام از آن ها - قالیشویی مرکزی

انواع نقش‌های فرش از نظر قرینه و اندازه‌ها و بررسی هر کدام از آن ها


بر کسی پوشیده نیست که نقش فرش‌های ایرانی تنوع بسیار زیادی دارد. در حقیقت به دلیل قدیمی بودن این هنر در بین ایرانیان، انواع مختلفی از طرح‌ها و نقش‌ها شکل گرفته است که متناسب با نوع قومیت‌ها و نواحی تغییر می‌کند. همین عامل سبب ایجاد گستردگی بسیار زیادی در نقش‌های ایرانی شده است. با این حال ترتیب نسبتاً مشخصی در زمینه قرینه و اندازه آن‌ها وجود دارد که اجازه می‌دهد تا متخصصان بتوانند آنها را به شیوه‌ای مناسب دسته بندی کنند. ما در ادامه این مقاله سعی داریم تا مروری بر انواع نقش‌های فرش از نظر قرینه و اندازه‌ها بپردازیم تا شما را بهتر با این دسته بندی آشنا سازیم.

بررسی انواع نقش‌های فرش از نظر قرینه و اندازه‌ها

نقش‌های فرش ایرانی انواع مختلفی دارد که هرکدام از آنها زیر دسته‌ها و بخش‌های مختلفی دارند. لذا اگر بخواهیم تمام این نقش‌ها را در دو دسته قرینه و غیر قرینه یا از لحاظ اندازه طرح‌ها دسته بندی کنیم، امری پیچیده و دشوار خواهد بود. در واقع هر طرح می‌تواند طیف مختلفی از اندازه‌ها و ساختارهای قرینه یا غیر قرینه را داشته باشد.

برای مثال طرح اسلیمی خود چندین دسته گوناگون دارد که برخی از آنها قرینه و برخی درگیر غیر قرینه هستند. با این حال ما گروهی از طرح‌های معروف را برای شما ذکر کرده و آن‌ها را از لحاظ قرینه و غیر قرینه دسته بندی کرده‌ایم.

طرح افشان

این طرح را می‌توان به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین و البته مطرح‌ترین نقش‌های فرش ایرانی در نظر گرفت. این فرش سرتاسر پر از گل‌هایی با اندازه کوچک است. در این طرح اصلاً از ساختارهای قرینه استفاده نمی‌شود، بلکه گل‌ها به‌صورت پراکنده در ساختار فرش پخش می‌شوند.

همچنین بخوانید ….

برای بافتن فرش دستبافت از انواع رنگ سنتی و صنعتی استفاده می‌شود. این مطلب در مورد نقش رنگ سنتی و صنعتی در فرش و تفاوت‌های آن‌ها با یکدیگر است …

طرح محرمات

محرمات را می‌توان جزو طرح‌های دیگری دانست که محبوبیت بالایی دارد. در این مدل تنها یک طرح خاص در فرش وجود دارد که به‌صورت پیوسته در ساختار فرش تکرار می‌شود. همین باعث شده تا در این طرح شاهد قرینه باشیم. البته اندازه طرح‌های آن می‌تواند متفاوت باشد. اما غالباً این طرح‌ها از لحاظ اندازه کوچک هستند.

طرح شکارگاهی

این مدل از طرح‌های فرش را می‌توان جزو قالب‌هایی دانست که از دیر باز در بین شاهان و اشرافیان محبوبیت داشته است. این دسته از طرح‌ها عموماً دارای صحنه‌های شکار یا رزم‌های شاهنامه است. طرح شکارگاهی فاقد قرینه بوده و عموماً اندازه آنها بزرگ است.

طرح بخارا یا ترکمن

این دسته از طرح‌ها تا حد زیادی مشابه طرح‌های عشایری هستند. به‌گونه‌ای که خطوط و اشکال هندسی خاصی داشته که به طور پیوسته تکرار می‌شوند. در این دسته از طرح‌ها ما شاهد قرینه سازی خاصی هستیم که آن را جذاب می‌کند. از لحاظ اندازه هم ابعاد طرح‌های این نقوش نسبتاً بزرگ قلمداد می‌شود.

انواع نقش‌های فرش از نظر قرینه و اندازه‌ها و بررسی هر کدام از آن ها - قالیشویی مرکزی

طرح واگیره‌ای

طرح واگیره‌ای یا بند را می‌تواند جزو طرح‌هایی دانست که در آن زمینه به‌صورت تکراری در عرض آن تکرار می‌شود. این دسته از طرح‌ها دارای قرینه مختص به خود هستند. از طرفی اندازه نقوش آن کوچک بوده و می‌توانند در سایزهای مختلفی نمایش داده شوند.

سخن آخر

در طی قرن‌های گذشته، انواع مختلفی از طرح فرش ایجاد شده که ساختار مختص به خود را دارند. هر یک از این طرح‌ها در نوع خود ویژگی‌های خاصی دارند که آنها را متمایز می‌کند. ساختار قرینه و اندازه آن‌ها جزو فاکتورهایی است که ارتباط مستقیمی با انتخاب آن‌ها دارد.با این حال بخش قابل توجهی از مردم شناخت دقیقی در رابطه انواع نقش‌های فرش از نظر قرینه و اندازه‌ها ندارند. ما در این مقاله سعی کردیم تا مرور واضحی بر روی آن داشته و اغلب طرح‌های معروف را با محوریت این دسته بندی برای شما عزیزان شرح دهیم. با این حال اگر هنوز سؤال یا ابهامی در این زمینه دارید، می‌توانید از طریق بخش نظرات با ما مطرح فرمایید.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.