اطلاعات کامل در مورد نقش رنگ سنتی و صعتی در فرش - قالیشویی مرکزی

اطلاعات کامل در مورد نقش رنگ سنتی و صعتی در فرش


آشنایی با نقش رنگ سنتی و صنعتی در فرش

استادان رنگرز از سالیان پیش به صورت طبیعی کار رنگ کردن خامه‌های فرش‌بافی را انجام می‌دهند. این کار نیاز به مهارت زیادی دارد. اما در حال حاضر استفاده از رنگ‌های مصنوعی هم رواج پیدا کرده است. با توجه به اینکه این روش کاملا در مقابل هم قرار دارند، قصد داریم در این مطلب به بررسی تفاوت‌های هر کدام از این روش‌ها بپردازیم. پس خواندن این مطلب را از دست ندهید.

رنگ سنتی در فرش

استادکاران در رنگرزخانه‌ها با فوت و فنی که از پدرانشان سینه به سینه به آن‌ها منتقل شده با مهارت و دقت زیادی کار رنگ کردن خامه‌های فرش را انجام می‌دهند. آن‌ها برای انجام این کار از گیاهان و عناصر طبیعی استفاده می‌کند و بر اساس سه رنگ اصلی آبی، قرمز و زرد انواع و اقسام رنگ‌ها را ترکیب می‌کنند.مثلا گیاه روناس یکی از پرکاربردترین گیاهانی است که در تهیه کردن رنگ سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و

با استفاده از آن می‌توان رنگ‌های مختلف تیره و روشنی از رنگ قرمز را تهیه کرد. ویژگی با اهمیت و مزیت استفاده از رنگ سنتی این است که رنگ پس نمی‌دهد و کیفیت و مرغبوبیبت فرش را از بین نمی‌برد. اما واضح است که کار کردن با رنگ‌های سنتی بسیار مشکل و زمانبر است. ضمن اینکه همه‌ی افراد نمی‌توانند از پس رنگرزی با رنگ‌های طبیعی بربیایند، فرایند آماده کردن این رنگ‌ها هم طولانی است.

همچنین بخوانید ….

قالیشویی مرکزی کرج با تجربه بالا و تخصص خود در این حیطه بهترین قالی‌شویی کرج برای فرش دستبافت محسوب می شود …

رنگ‌های مصنوعی صنعت فرش

به دلیل اینکه تولید رنگ طبیعی برای رنگ کردن فرش کاری سخت است و نیاز به مهارتی دارد که همه‌ی افراد نمی‌توانند از پس آن بربیایند، قیمت این رنگ‌ها هم بالاست. پس رنگ‌های صنعتی با قیمت پایین‌تر وارد بازار شد. برخی از افراد به دلیل ارزان بودن و سهولت استفاده رنگ‌های مصنوعی را جایگزین رنگ‌های طبیعی کرده‌اند.رنگ‌های مصنوعی که در رنگرزی فرش مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل دو گروه اصلی رنگ‌های آنیلینی و رنگ‌های کرومی هستند.

  •  رنگ‌های آنیلین

این رنگ‌ها جایگزینی برای رنگ‌های تولید شده از روناس هستند. محدودیت اصلی این رنگ‌ها یاین است که در مقابل نور خورشید و شوینده‌های قلیایی هیچ مقاومتی ندارد و بسیار سریع تغییر رنگ می‌دهند. به همین دلیل توصیه می‌شود از این رنگ‌ها استفاده نشود، چون کیفیت فرش را کم می‌کند.

  •  رنگ‌های کرومی

رنگ‌های کرومی با پیکرومات پتاس ورد استفاده قرار می‌گیرد که باعث می‌شود نسبت به رنگ‌های آنیلین ثبات بیشتری داشته باشد. اما ظاهر فرش‌هایی که با خامه‌های کرومی رنگ شده است جذابیت زیادی ندارد و مانند فرش کهنه به نظر می‌رسد.

اطلاعات کامل در مورد نقش رنگ سنتی و صعتی در فرش - قالیشویی مرکزی

از خدمات کدام قالیشویی استفاده کنیم؟

قالیشویی مرکزی کرج بیش از ۵۰ سال سابقه در زمینه‌ی شستشوی فرش دستبافت و ماشینی و موکت، خشکشویی مبلمان و تشک‌های خوشخواب دارد. در این قالیشویی کارکنان حرفه‌ای و با تجربه‌ از دستگاه‌های پیشرفته و مجهز برای شستن و تمیز کردن فرش‌ها استفاده می‌کنند تا آسیبی به فرش‌ها نرسد و رنگ آن‌ها تغییر نکند.

راه ارتباط با قالیشویی مرکزی کرج

برای ارتباط با قالیشویی می‌توانید با ده خط ویژه به شماره ۰۲۶۳۲۷۲۷۰۶۰ و ۰۲۶۳۲۷۰۰۱۲۶تماس بگیرید.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.