فرش دستباف اصیل ایرانی بر خلاف فرش ماشینی هر چه بیشتر پا بخورد ارزش بیشتری پیدا می کند. پس اگر قصد دارید قالی دستباف بخرید، با ما همراه باشید تا نکات مهم در خرید فرش دستباف را بدانید.

تفاوت فرش دستباف و ماشینی

  • فرش و قالی دستباف اصیل بر اثر پا خوردن، نور و شست و شو زیباتر می شود و هیچگاه چشم نوازی خود را از دست نمی دهد. اگر الیاف فرش با استفاده از مواد طبیعی رنگ شده باشد، هرچه فرش بیشتر پا بخورد و بماند، ارزش مالی و هنری بیشتری پیدا می کند.
  • در بافت فرش دستباف از الیاف طبیعی استفاده می شودو به همین دلیل در تابستان خنک و در زمستان گرم است. اما فرش ماشینی بخاطر مواد پلاستیکی این ویژگی را ندارد. برخی از الیاف های مصنوعی برای کودکان یا افراد مبتلا به بیماری هایی مانند آسم و آلرژی، حساسیت زا و مضر هستند. اما الیاف طبیعی فرش دستباف هیچگونه حساسیتی ایجاد نمی کنند.
  • فرش دستباف به دلیل استفاده از پشم، ابریشم و پنبه، الکتریسیته ساکن تولید نمی کند.
  • جذابیت دیگر فرش دستباف طرح ها و رنگ های متنوع و آرامش بخش آن است که می تواند برای هر سبک و سلیقه ای مناسب باشد.

نکاتی برای خرید فرش دستباف

بررسی فرش از لحاظ طرح و اندازه

برای خرید فرش باید به اندازه آن توجه کنید. چند سانتی متر اختلاف در ابعاد فرش در قسمت های بالا و پایین طبیعی است و اصولا از ویژگی های فرش دستباف به شمار می رود. پس می توان از آن چشم پوشی کرد. وللیل اختلاف بیشتر از این، به خصوص در قالیچه های کوچک، عیب فررش به شمار می رود. با تا کردن فرش از وسط و روی هم قرار دادن بالا و پایین آن می توان تقارن طرح را نسبت به محور هایی که از مرکز فرش می گذرند، تشخیص داد.

همچنین بخوانید ….

یکی از آسیب رسان ترین مواد در برخورد با فرش های شرقی رطوبت و آب است. گرچه آب برای تمیز کردن فرش های پشمی استفاده می شود، علاوه بر جذب حشرات، قرار گرفتن در معرض آب می تواند

بررسی کیفیت پرز های فرش

پرز فرش باید بادوام، درخشان و انعطاف پذیر باشد. فرش هایی که پرز آن ها نرم است، نسبت به فرش هایی با پرز ضخیم، دوام کمتر و تمایل بیشتری به جذب گرد و خاک دارند. پرز های نرم همچنین به خوبی پرز های خشن تمیز نمی شوند.

بررسی پشت فرش از نظر تراکم، کوبیدگی پود ها و یکنواختی طرح

مهمترین عاملی که در انتخاب فرش دستباف باید به آن توجه کنید، بافت فرش است. برای اطمینان از کیفیت بافت بهتر است پشت فرش را بررسی کنید. با مطالعه کردن پشت فرش، نکته هایی مثل تعداد گره ها، نحوه تراکم، کوبیدگی پود ها و یکنواختی طرح را بهتر متوجه می شوید.

بررسی فرش از لحاظ پوسیدگی و رفو شدگی

برای این کار کافی است پشت فرش را با دقت بررسی کنید. قسمت هایی را که بافت ناجور داشته یا احتمالا پوسیده یا رفو شده باشند، از پشت فرش بهتر می توان تشخیص داد.

قسمت های رفو شده معمولا زبر تر و محکم تر از دیگر نقاط فرش است و با کمی دقت می توانید علائم سوزن خوردگی را در آن ها ببینید. علاوه بر این با تا کردن فرش در قسمت های مشکوک، صدای خفیف و مخصوص شکستگی شنیده خواهد شد.

برای کنترل کیفیت پرز های فرش و چگونگی پرداخت آن ها باید پرز ها را مالش دهید. ارتفاع پرز ها باید در قسمت های مختلف یک اندازه و سطح فرش بدون هرگونه موج باشد.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.