کاربرد مواد رنگزا در رنگرزی - قالیشویی مرکزی - قالیشویی مرکزی

کاربرد مواد رنگزا در رنگرزی


مواد رنگزا و نقش مهم آنها در رنگرزی الیاف از موضوعات کلیدی در صنعت فرش است. این متریال با داشتن تنوع در نوع ترکیب و خواصی که دارند، برای الیاف مختلف قالیبافی مفید بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرند.خواص شیمیایی و نوع ترکیب این مواد، کاربردهای مختلفی را برای آنها رقم زده و به عرضه نمونه‌های متنوعی از آنها منجر شده است. بر این اساس تولید کنندگان فرش در کنار سایر رشته‌ها از این مواد برای رنگ نمودن الیاف استفاده کرده و بسته به جنس آنها انتخاب نهایی را انجام می‌دهند.در این نوشتار ضمن بررسی کاربرد مواد رنگزا در رنگرزی، از تنوع و گوناگونی آنها با شما گفتگو خواهیم کرد. با ما همراه بمانید.

مواد رنگزا از کاربرد تا تنوع…

رنگرزی از هنرهای قدیمی است که ریشه در فرهنگ کهن داشته و طی قرن‌ها رشد یافته است. از کارگاه‌های کلاسیک رنگرزی تا لابراتوارهای مدرن و امروزی تولید الیاف و رنگرزی، هر یک نقش خود را در این زمینه ایفا کرده و سهمی از تاریخچه این صنعت را تشکیل می‌دهند.صنعت فرش نیز از کاربران این تولیدات بوده و نیاز به فنون رنگرزی و استفاده از مواد رنگزا در آن به‌چشم می‌خورد.با توجه به تنوع محصولات رنگ مورد استفاده در این صنعت از یک سو و گوناگونی الیاف مصرفی در قالیبافی از سوی دیگر، امروزه این هنر به شیوه‌های علمی و تمایز یافته مجهز شده است.

همچنین بخوانید ….

دندانه و رنگرزی از مراحل مهم در تولید فرش، با تکنیک و تجهیزات لازم، از پاتیل های مناسب تا همزن و تثبیت کننده! دندانه و رنگرزی از اصلی‌ترین بخش‌های مطرح در صنعت فرش بوده …

آشنایی با انواع مواد رنگزا

در تقسیماتی که بر روی مواد رنگزا صورت گرفته، این مواد به دو دسته بزرگ با زیرشاخه‌هایی تقسیم می‌شوند.

  •  گروه مواد رنگزا محلول در آب:

این مواد در فرایندی برگشت‌پذیر جذب لیف شده و به‌ویژه در انواع الیاف پشم کاربرد دارند. این نوع رنگ‌ها از ثبات نسبی برخوردارند و با تبخیر در دمای پایین به‌سرعت جذب الیاف می‌شوند. این گروه دارای ۴ زیرشاخه رنگی دیگر با نام‌های مواد رنگرزی بازیک، مواد رنگرزی دیسپرس، مواد رنگرزی مستقیم و مواد رنگرزی اسیدی است که هر یک نیز کاربردهای وسیعی در نساجی و صنعت فرش دارند.

  •  گروه مواد رنگزا غیر محلول در آب

این گروه با اسامی مختلفی نامیده شده و برای الیاف غیر آب دوست نیز کاربرد دارند. دیسپرس، استات، دیسپرسیون و دیسپرسول از جمله نام‌هایی هستند که بر این مواد اطلاق می‌شوند. میزان جزئی حلالیت این مواد رنگزا در آب، آنها را برای کاربرد در رنگرزی سطحی مهیا نموده و به این ترکیبات غیر یونی فرصت مناسبی برای استفاده در صنایع گوناگون بخشیده است. استات سلولز افینیته از جمله الیافی است که از این نوع مواد رنگزا برای رنگرزی آن استفاده می‌شود.

کاربرد مواد رنگزا در رنگرزی - قالیشویی مرکزی - قالیشویی مرکزی

سخن پایانی

صنایع رنگرزی همواره متریال مورد نیاز خود در رنگرزی را از میان انواع مواد رنگزا با توجه به خواص این مواد و کاربردهای متنوع‌ آنها انتخاب نموده و مورد استفاده قرار می‌دهد. بر این اساس و با توجه به ویژگی‌های آب دوست بودن یا غیر آب دوست بودن این مواد، نسبت به گزینش آنها برای کاربردهای گوناگون اقدام می‌شود.با مراجعه به سایت‌های معتبر عرضه کننده انواع مواد رنگزا و دست‌اندرکار تولیدات رنگرزی در نساجی و قالیبافی می‌توان به این ویژگی‌های کاربردی بهتر و بیشتر پی برده و آنها را مورد استفاده قرار داد.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.