ویژگیهای عمده نقشه های فرش اصفهان - قالیشویی مرکزی

ویژگیهای عمده نقشه های فرش اصفهان -


اصفهان یکی از شهرهای توریستی و تاریخی در ایران است. در این شهر بافنده های مختلفی وجود دارد که اقدام به بافت فرش اصفهان می کنند. برای اولین بار در زمان شاه عباس کارگاه بافت فرش در این شهر راه انداری شد. این مسئله در طرح، نقش و رنگ این فرش تاثیر گذاشت و جایگاه مهمی را در این زمینه ها اشغال کرده است. فرش های بافته شده در این شهر، جزو بهترین و مرغوب ترین فرش های ایران هستند و از کیفیت بالایی برخوردار بوده و دوام و پایداری بالایی دارند.

ویژگیهای عمده نقشه های فرش اصفهان

از ویژگی های نقشه های فرش اصفهان می توان به استفاده از طرح های متنوع و درهم، نقش های دقیق، طرح های ترنج، نقش های اسلیمی، نقش های گل و گیاه، نقش های پرنده و نخل اشاره کرد. در بخش میانی فرش معمولا از یک طرح مدالی دو بخشی و یا نقش های مکرر استفاده می کنند. در نقشه فرش های اصفهان از حاشیه بزرگ شاه عباسی استفاده زیادی می کنند و از طرح های گل و گیاه در حاشیه فرش استفاده می کنند. مهم ترین نقشه های فرش اصفهان نقش های شاه عباسی، لچک ترنج، ترکیب های اسلیمی، ختایی و نقش با طرح های سنتی است.

همچنین بخوانید ….

فرشهای کرمانشاه نقش و ساختار مخصوص به خود را دارند که در این مقاله در نظر داریم شما را با نقش و ساختار آن ها آشنا کنیم با ما همراه باشید..

نقش های مورد استفاده در فرش های اصفهان اغلب تکراری بوده و سبک خاص خود را دارد. از دیگر نقش های رایج که در بافت های این فرش دیده می شود می توان به نقش گنبد، محرابی، افشار، درختی، لچک ترنج، و کتیبه ای اشاره کرد.در زمان امرزی بیش تر فرش های اصفهان از طرح های لچک و ترنج استفاده می کنند. همین طور اسلیمی هایی که از ترنج مرکزی مستقل بوده و با چرخش شاخ های خمیده و گردش آن ها به دور دایره مرکزی اصلی، گل های شاه عباسی را محاصره می کنند. طرح های سجاده ای، محراب ستون دار، درخت و شکارگاه نیز جزو دیگر نقش هایی هستند که در فرش های اصفهان مورد استفاده قرار می گیرد.

رنگ های مورد استفاده در نقشه فرش های اصفهان

در فرش های اصفهان معمولا از رنگ های کرمی، سرمه ای، آبی و لاکی استفاده می کنند. همچنین رنگ حاشیه و رنگ ترنج معمولا یکسان بوده و یا از رنگ های مشابهی در آن ها استفاده می شود. برای رنگ لچک نیز از رنگی کمک می گیرند که دارای ارتباطی بین زمینه و حاشیه داشته باشد. محبوب ترین رنگ های مورد استفاده در نقشه فرش های اصفهان رنگ کرم، بژ و سرمه ای است که جزو پرتقاضاترین فرش ها در بازار فرش اصفهان محسوب می شود.

ویژگیهای عمده نقشه های فرش اصفهان - قالیشویی مرکزی

اما امروزه به دلیل سلایق مختلف و تنوع طلبی مشتریان در این فرش نیز از رنگ های مختلفی استفاده می کنند تا از این طریق خواسته های مشتریان را برآورده کرده و باعث جلب توجه مشتریان شوند.

سخن پایانی

همان طور که می دانید قالیبافی جزو هنرهایی است که از زمان های قدیم همراه با انسان ها بوده و به دلیل سابقه تاریخی و کاربرد بالایی که این هنر دارد توجه زیادی به آن جلب شده است. فرش های مختلف در مناطق مختلف دارای ویژگی ها و خصوصیات مختلفی هستند که فرش اصفهان نیز از این قاعده پیروی می کند. این فرش نیز بر اساس موارد مختلفی دارای خصوصیات، طرح و نقشه های مختلفی است که باعث تمایز آن از دیگر فرش ها می شود.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.