فرشهای کرمانشاه از لحاظ نوع نقش و ساختار - قالیشویی مرکزی

فرشهای کرمانشاه از لحاظ نوع نقش و ساختار


فرش های مختلفی در مناطق متفاوتی در ایران بافته می شود که هرکدام از آن ها دارای خصوصیات، نقش و ساختار مخصوص خود هستند. کارشناسان و متخصصان این حیطه می توانند از روی نقش و ساختار هر فرش، نوع و منطقه بافته فرش را به راحتی تشخیص دهند. فرش های کرمانشاه نیز مثل هر فرش دیگری دارای خصوصیات خاص خود هستند که در ادامه در نظر داریم شما را با نقش و ساختار آن ها آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

فرش های کرمانشاه از لحاظ نقش

در آداب و رسوم قالیبافی کرمانشاه کلمه “گل” نشان دهنده نقش فرش است به طوری که در گل اکبرآباد یا گل ترنجی و غیره، منظور از گل همان نقشه کلی قالی است. همین طور ریزه گل نیز نشان دهنده نقش های کوچک فرش است.در بین معروف ترین نقش های فرش کرماانشاه، نقش بازوبندی که در برخی از روستاهای سنقر به اسم شیرین شکر نیز شناخته می شود، تنها نقش محلی است که با گذشت زمان هنوز هم مورد استفاده قرار گرفته و بازار مناسبی دارد.

نقش های رایج و متداول منطقه از چند نقش معروف تشکیل شده اند که از مهم ترین این نقش ها می توان به نقش های نقش دار گل، بازوبندی، سماوری، عبداللهی، اکبرآبادی، حسین آبادی، نقش کیونانی که از روی روستای کیونان از توابع دهستان بیلوار برداشته شده است معروف است اما این نقش در بین تاجران و دلالان فرش به اسم خانم بافت و تخت جمشیدی معروف است.

همچنین بخوانید ….

فرش ها دارای طبقه بندی مختلفی هستند که معروف ترین آن ها می توان به دسته بندی فرش از لحاظ جنس و ابعاد اشاره کرد در این مقاله به برسی انواع فرش از نظر جنس…

فرش های کرمانشاه از لحاظ ساختار

ساختار فرش های کرمانشاه به این صورت است که بافنده ها اغلب از گره متقارن ترکی بر روی چله پشمی استفاده می کنند. در انواع مختلف فرش مثل فرش بیجار معمولا زمینه اصلی فرش در رنگ های آجری و پرتقالی است و رنگ نقوش فرش را نیز از بین رنگ های آبی، سبز و اخرایی انتخاب می کنند. این رنگ ها نماد سنتی فرش های کرمانشاه محسوب می شوند.

فرش های کرمانشاه دارای ساختار بادوام و مستحکمی هستند و مقاومت بالایی در مقابل سایش و پوسیدگی دارند و برای استفاده روزانه بسیار مقاوم و مناسب هستند.چله فرش دستبافت کرمانشاه در حالت معمول با پشم ضخیم کشیده می شود و فرش نیز با گره دوگانه بافته می شود. این ساختار مستحکم موجب می شود تا فرش های کرمانشاه در مقابل گذشت زمان دوام بیاورند و جزو فرش های باکیفیت محسوب شوند.

خلاصه ساختار فرش های کرمانشاه

  •  در اکثر مواقع فرش ها به وسیله خانم ها بافته می شود.
  •  در همه فرش ها از دارهای عمودی استفاده می کنند.
فرشهای کرمانشاه از لحاظ نوع نقش و ساختار - قالیشویی مرکزی
  •  نقش ها به وسیله گره ترکی روی فرش بافته می شوند.
  •  روش بافت دو پودی است.
  • در ساختار فرش های کرمانشاه از طرح های بته جقه، گل فرنگ، گل و بلبل و طرح وکیلی استفاده می کنند.
  • پشم لازم برای فرش ها در اوایل از حیوانات اهلی منطقه تهیه می شد، اما امروزه به خاطر بالا رفتن تولید و کمبود مواد اولیه از پشم کارخانه ای استفاده می کنند.
  •  رنگ های این فرش معمولا تنوع بالایی ندارد و محدود به چند رنگ خاص است و از رنگ های طبیعی و معدنی استفاده می کنند.

سخن پایانی

فرش های کرمانشاه جزو بهترین فرش ها در ایران محسوب می شوند و مثل هر فرش دیگری دارای ساختار، نقش و ویژگی های خاص خود هستند که به راحتی می توان تفاوت آن را با دیگر فرش های منطقه تشخیص داد. در این مقاله نیز شما را با نقش و ساختار این فرش آشنا کردیم و مهم ترین خصوصیات آن ها را بررسی کردیم.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.