کاکائو و شکلات یکی از محبوب ترین خوراکی ها در تمام سنین است و در مواد غذایی هم کاربرد دارد، هم به صورت مایع هم به صورت جامد وجود دارد که به همین دلیل امکان دارد این ماده روی فرش بریزد و اگر روی فرش کرم بریزد، خیلی بیشتر از رنگ های تیره نمایان می شود ولی سعی کنید با موادی که در خانه دارید این لکه را از بین ببرید. در این مقاله روش کاربردی برای تمیز کردن لکه های شکلات و آب نبات از روی فرش و موکت را به شما آموزش می دهیم.

تمیز کردن شکلات و آب نبات از روی فرش و موکت

  • شکلات یا آب نبات را از روی فرش، موکت یا مبلمان بردارید. سعی کنید به محض ریختن شکلات روی فرش، آن را از روی فرش بردارید تا بقیه قسمت ها نیز لکه نشود.

اگر آب نبات، شکلات یا گز خیلی سفت است و به راحتی از موکت و فرش جدا نمی شود، می توانید قسمت لکه شده را با آب سرد خیس کنید و کمی صبر کنید، وقتی نرم شد آن را از روی فرش یا موکت جدا کنید.

اگر شکلات ریخته شده روی فرش از نوع کارامل است، با استفاده از اسفنح و الکل به راحتی آن را از روی فرش یا موکت جدا کنید. اگر شکلات یا آب نبات چسبناک بود، از یخ برای از بین بردن بقیه آن استفاده کنید.

  • به یکی از روش های زیر یک محلول پاک کننده تهیه کنید و درون یک ظرف پلاستیکی آبپای بریزید:

یک چهارم قاشق چایخوری مایع دستشویی و یک فنجان آب گرم مخلوط کنید. از این محلول برای پاک کردن لکه شکلات از روی فرش استفاده کنید.

یک قاشق غذاخوری آمونیاک پاک کننده و یک فنجان آب را باهم مخلوط نمایید. برای استفاده از این محلول روی وسایل مختلف احتیاط کنید، زیرا ممکن است به فرش یا موکت شما آسیب برساند.

توجه داشته باشید برای تهیه کردن محلول پاک کننده فرش و موکت از مایع ظرفشویی استفاده نکنید، زیرا دارای ذرات سفید کننده بوده و ممکن است به رنگ فرش و موکت آسیب برساند. محلول را روی لکه ها اسپری کنید.

همچنین بخوانید ….

فرش های دستباف نفیس و ابریشمی، ارزش مادی و معنوی زیادی دارند. به همین دلیل شستن آن ها باید بادقت و بصورت اصولی انجام شود. فرش دستباف بر اساس تار و پود خود شامل انواع فرش های پشمی، پنبه ای، ابریشمی و….

  • با یک دستمال یا اسفنج تمیز روی لکه بکشید، توجه کنید که مدام باید از قسمت های تمیز پارچه استفاده کنید و با این کار مانع لکه شدن دوباره فرش شوید.

اگر دیدید لکه هنوز باقیمانده است، کمی سرکه سفید روی فرش اسپری کنید و دوباره برای پاک کردن لکه با اسفنج تلاش کنید.

  • حالا باید محلول را از روی فرش و موکت تمیز کنید. برای این کار یک پارچه یا دستمال را خوب خیس کنید و روی قسمت لکه شده فرش بکشید و بعد روی آن را با یک پارچه یا حوله کاغذی خشک، خوب خشک کنید و نم و خیسی را بگیرید. یک روز صبر کنید تا کاملا خشک بشود. سپس با جارو برقی محل لکه شده را خوب جارو کنید.

ماده ای که می خواهید استفاده کنید را حتما در گوشه ای از فرش امتحان کنید و ببینید فرش دچار مشکل نشود. الیاف هر فرش با فرش دیگر متفاوت است؛ پس بهتر فرش خود را بشناسید.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.