خواص الیاف پشم - قالیشویی مرکزی

خواص الیاف پشم


خواص الیاف پشم

پشم ،کلمه رایج مورد استفاده برای الیاف نرم و فرخورده است که در حالت معمول از گوسفندهای اهلی به دست می آید. صنعت نساجی به صورت گسترده و زیاد از پشم استفاده می کند. الیاف پشم دارای کیفیت های مختلفی هستند و بسته به کیفیتی که دارند می توانند لباس و وسایل پشمی به همان میزان کیفیت اولیه الیاف را تولید کنند. همچنین الیاف پشمی دارای خواص مخصوص خود هستند که در ادامه در این نوشتار قصد داریم شما را با خواص الیاف پشم آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

خواص الیاف پشم کدامند

از مهم ترین خاصیت های الیاف پشمی می توان به موارد پایین اشاره کرد:

  •  طول
  • ظرافت
  • خاصیت الاستیک
  •  تاثیر گرما
  • شکل ظاهری
  •  اثر مواد شیمیایی
  •  اثر عوامل محیطی
  • استفاده نهایی

در ادامه مقاله تمام ویژگی های فوق را به تفصیل توضیح خواهیم داد:

طول

طول الیاف پشمی با در نظر گرفتن نوع الیاف و زمان برداشت ممکن است بین ۲ الی ۱۲ اینچ متفاوت باشد.

همچنین بخوانید ….

برای تبدیل پشم به خامه باید مراحل مختلفی انجام شود که هر کدام از آن ها اهمیت خاص خود را دارند و اجرای صحیح آن ها روی کار نهایی تاثیر می گذارد …

ظرافت

در حالت کلی هر چه قدر الیاف پشمی دارای ارتفاع بیش تری باشند به همان میزان ضخامت آن ها نیز بیش تر خواهد شد. ظرافت الیاف پشمی بین ۳ تا ۱۵ دسی تکس است به همین دلیل می توان گفت ضخامت الیاف پشمی بیش تر از الیاف پنبه ای است.

خاصیت الاستیک

پشم از لحاظ برگشتن به حالت اولیه بعد از عوض شدن شکل، جزو بهترین الیاف های طبیعی محسوب می شود.

تاثیر گرما

الیاف پشمی در موقع آتش گرفتن صدای مخصوصی دارند و بوی آن ها نیز شباهت زیادی به بوی سوختگی مو دارد.

شکل ظاهری

از مشخصه های ظاهری الیاف پشمی می توان به پیچ و تاب داشتن و پوسته پوسته بودن آن اشاره کرد. این الیاف به خاطر فر بودن دارای حجم بیش تری هستند و به صورت مارپیچی دیده می شوند. همچنین به دلیل پوسته پوسته بودن از اصطکاک متفاوتی برخوردار هستند.

اثر مواد شیمیایی

در آب: بازیابی رطوبت الیاف پشم حدود ۱۹ درصد است و اگر دارای مقاومت در برابر رطوبت باشد این درصد به ۲۰ درصد خواهد رسید.
در مواد قلیایی: ماده های قلیایی تاثیر بدی روی الیاف پشمی دارند و می توانند باعث خراب شدن، عوض کردن رنگ و پایین آوردن دوام آن ها شود. همچنین الیاف پشمی در محلول ۵ درصدی سدیم هیدروکسید (NaOH) یا سود حل می شوند.

خواص الیاف پشم - قالیشویی مرکزی

در اسید: اسیدها تاثیر منفی روی الیاف پشمی ندارند. در پشم های کربن دار از محلول های اسید سولفوریک ۴ درصد برای از بین بردن ماده های گیاهی و سلولزی استفاده می کنند.

در حلال ها: حلال ها نیز هیچ اثری روی الیاف پشمی ندارند. به همین دلیل از خشکشویی برای تمیز کردن لباس های پشمی استفاده می کنند.

اثر عوامل محیطی

الیاف پشمی در برابر تهاجم بید و حشرات و همین طور قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید، باد، باران و برف محافظتی ندارند و به راحتی خراب می شوند.

استفاده نهایی

از لباس هایی که با پشم ساخته شده اند باید به درستی نگهداری کنید چرا که ممکن است به در زمان شستشو با آب گرم کوچک شوند. به همین دلیل لباس های پشمی خود را با آب سرد بشویید.

سخن پایانی

الیاف پشمی جزو قدیمی ترین الیاف طبیعی هستند که دارای منشا حیوانی هستند. این الیاف دارای کاربردهای بالایی در نساجی و پوشاک سازی هستند و می توان از آن ها وسایل و لباس های مختلفی درست کرد. در این نوشتار نیز خواص الیاف پشمی و موارد مهم درباره آن را بررسی کردیم.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.