اصول ساخت و نصب دار قالیبافی - قالیشویی مرکزی

اصول ساخت و نصب دار قالیبافی


برای بافت فرش دستبافت، یاد گرفتن نحوه ساخت دار قالی بافی مهم ترین مسئله ای است که باید به آن دقت کرد. دار قالی چهارجوبی برای نگه داشتن فرش در طول تمامی مراحل بافت فرش است. امروزه انواع مختلفی از دار مورد استفاده قرار می گیرد که از مهم ترین آن ها می توان به دار افقی، عمودی و هوشمند اشاره کرد که هرکدام از آن ها در منطقه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.این دارها بسته به مدلی که دارند از قطعه ها مختلفی مثل سر دار، زیر دار ، گوه، هاف ، کوجی و فندک ساخته شده اند و برای ساخت و نصب آن ها باید مراحل خاصی را رعایت کرد. در ادامه شما را با اصول ساخت و نصب دار قالیبافی آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

اصول ساخت دار قالی بافی

حالا که با اجزای تشکیل دهنده دار به صورت کلی آشنا شدید در این بخش نیز در نظر داریم شما را با اصول مهم ساخت دار قالی بافی آشنا کنیم.

کنترل و تعیین جنس دار:

در مرحله اول باید جنس دار قالی بافی را مشخص کنید که امروزه اغلب آن ها را از جنس های فلزی انتخاب می کنند.

همچنین بخوانید ….

شستشوی شرعی فرش یکی از مواردی است که با توجه به بافت مذهبی جامعه ما خواهان زیادی دارد. با توجه به امکان سرایت مواد و مایعات نجس به فرش و نیاز به شستشوی کامل تا…..

مقاومت سر و زیر دار و راست روها :

بر اساس ابعاد فرش و تعداد گره های آن باید مقاومت سر دار، زیر دار و راست روها را به خوبی انتخاب کنید.

کنترل قرار گیری تیرک ها :

بعد از مقاومت سر دار و زیر دار و راست روها باید دقت کنید که تیرک های دار به صورت عمودی کامل و صاف باشند و دارای هیچ نوع کجی یا لقی نباشند.

تنظیم فاصله ستون ها :

برای راحت شدن روند پودکشی فرش و افزایش کنترل بر روی تار و پود فرش، باید فاصله راست روهای دار از عرض چله ها ده الی پانزده سانت بیش تر باشد.

محل نصب :

مکانی که می خواهید دار را بر روی آن قرار دهید تا جای ممکن باید تراز و یکدست باشد و دار به نوعی نصب شود که نور طبیعی خورشید یا نور مصنوعی چراغ از پشت چله ها به بافنده فرش نتابد.

اصول ساخت و نصب دار قالیبافی - قالیشویی مرکزی

رعایت ایمنی :

در کل مرحله های نصب و ساخت دار قالی بافی باید تمامی اصول ایمنی را برای جلوگیری از صدمه دیدن رعایت کنید. از جمله این نکات می توان به استفاده از دستکش و کلاه ایمنی، جلوگیری از افتادن اجزای دار در زمان نصب و بعد از نصب آن با مطمئن شدن از محکم بودن اتصالات آن ها و استفاده از ابزارهای مناسب اشاره کرد.

نصب دار قالیبافی

بعد از حاضر کردن تجهیزات و رعایت کردن اصول ساخت دار قالیبافی می توانید کار نصب آن را شروع کنید. دارهای قالی بافی معمولا به صورت افقی نصب می شوند و در مناطق روستایی از جنس چوب و در شهر از جنس فلز این دار استفاده می کنند. نصب دار قالیبافی احتیاج به تخصص، مهارت و ابزارهای خاص خود دارد که باید قبل از شروع کار فاکتورهای ذکر شده را داشته باشد. همچنین پیشنهاد می کنیم اگر برای اولین بار است که دار قالیبافی را نصب می کنیم حتما از یک فرد باتجربه و متخصص در این حیطه استفاده کنید.

سخن پایانی

برای شروع بافت فرش لازم است تا به موارد مختلفی توچه کنید که از مهم ترین آن ها می توان به ساخت و نصب دار قالی بافی اشاره کرد. این مسئله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است به طوری که اگر در انجام دادن درست این دو کار شکست بخورید باعث آسیب دیدن به کیفیت فرش و از بین رفتن زحمات و سرمایه اولیه خود می شوید. در این مقاله نیز شما را با اصول ساخت و نصب دار قالیبافی آشنا کردیم.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.