بیدخوردگی فرش


فرش‌های دستبافت که با الیاف پشم بافته می‌شوند، در معرض آسیب بیدخوردگی هستند. این حشره تمام الیاف فرش را از زیر فرش می‌خورد و از بین می‌برد و بعد به سطح فرش می‌آید و با از بین بردن الیاف موجب ایجاد پارگی در فرش می‌شود. پس ظاهر و کیفیت فرش خراب می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق، در این مطلب شما را با روش‌های جلوگیری از بیدخوردگی فرش آشنا می‌کنیم.

قرص نفتالین

یکی از قدیمی‌ترین شیوه‌ها برای جلوگیری از بیدخوردگی فرش استفاده از قرص‌های نفتالین است. شیوه استفاده از این قرص‌ها ساده است و باید چند عدد از آن را در گوشه و کنار اتاق قرار دهید تا بوی نفتالین مانع از نفوذ بید به الیاف فرش شود.
البته کاربرد این روش بیشتر در مواقعی است که از فرش‌های دستبافت استفاده نمی‌شود و در انباری نگهداری می‌شوند.

شستشوی فرش

یکی از عواملی که موجب بیدخوردگی فرش‌های دستبافت می‌شود، عدم شستشو یا شستشو به طرز نادرست است. به همین جهت توصیه می‌کنیم حداقل هر دو سال یک بار فرش‌ها را به یک قالیشوئی معتبر بسپارید تا گرد و خاک و آلودگی‌های فرش از بین برود. همچنین در صورتی که مایل باشید می‌توانید فرش را در خانه با آب و صابون بشوئید.

همچنین بخوانید ….

گلیم جزو زیراندازهای زیبا و سنتی در ایران است که رنگ‌ها و مدل‌های مختلفی از آن وجود دارد. بافت حساس گلیم‌ها باعث می‌شود که نگهداری و شستشوی آن‌ها اهمیت….

توصیه‌هایی برای جلوگیری از بیدخوردگی فرش

• برای جلوگیری از بیدخوردگی فرش، لازم است حتماً شرایط نگهداری فرش را کنترل کنید تا مرطوب نباشد. زیرا رطوبت یکی از عواملی است که باعث می‌شود بید به فرش‌های پشمی آسیب بزند.
• کنترل شرایط هوایی منزل هم می‌تواند به عنوان یک عامل موثر در جلوگیری از بیدخوردگی فرش تلقی شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم چند روز یک بار پنجره را باز کنید تا هوای اتاق عوض شود یا اینکه هر چند وقت یک بار فرش‌ها را به بیرون از اتاق ببرید و چند ساعتی در معرض نور آفتاب قرار دهید.
• حتما به درزهای بین سرامیک‌های اتاق توجه کنید. درصورتی‌که این درزها باز شده و از بین رفته در اولین فرصت برای تعمیر آن اقدام کنید. زیرا درصورتی‌که این کار را انجام ندهید، شرایط را بیدزدگی فرش آماده می‌کنید.

آیا فرش‌های ابریشمی هم دچار بیدخوردگی می‌شوند؟

یکی از موارد مهمی که باید به آن بپردازیم این است که جنس فرش عامل موثری بر بیدخوردگی آن است. در واقع فقط فرش‌های دستبافت پشمی در معرض آسیب بید قرار دارند. درحالی‌که فرش‌های ابریشمی و گران قیمت دچار بیدخوردگی نمی‌شوند.

بیدخوردگی فرش - قالیشویی مرکزی

فرش‌های بیدزده را به کدام قالیشوئی بسپاریم؟

در قالیشوئی مرکزی کرج فرش‌هایی که دچار بیدخوردگی شده‌اند توسط رفوکاران حرفه‌ای ترمیم و بازسازی می‌شوند. همچنین در این کارخانه، انواع فرش‌های دستبافت و ماشینی و تابلوفرش با شوینده‌های مرغوب و با کیفیت شستشو و لکه‌برداری می‌شوند. راه ارتباط با کارخانه از طریق شماره تلفن ۰۲۶۳۲۷۰۰۱۲۶ و ثبت سفارش از طریق سایت است.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.