دارهای قالی عمودی - قالیشویی مرکزی

دارهای قالی عمودی


دارهای قالی عمودی را می‌توان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و البته حیاتی‌ترین ابزارهایی در نظر گرفت که تأثیر بسیار مستقیمی بر روی پروسه فرش بافی دارد. همین عامل باعث شده تا در طول تاریخ، انواع مختلفی از این دارها ایجاد شود. هرکدام از این دارها، ویژگی‌ها و البته مزایای مختص به خود را دارند که آنها را منحصر به فرد می‌کند.با این حال بخش زیاد از کاربران به خوبی با انواع دارهای قالی عمودی و مزایای آنها آشنایی ندارند. ما در ادامه مرور واضحی بر روی آن‌ها داشته‌ایم که می‌تواند به شیوه‌ای بهتر دلیل محبوبیت آن‌ها را برای شما بیان کند.

انواع دارهای قالی عمودی

دارهای عمودی در واقع مهم‌ترین وسیله برای بافتن فرش هستند. این محصولات یک چهارچوب فلزی یا چوبی دارند که تاروپود فرش‌ها در داخل آنها قرار می‌گیرد. سپس فرش بر روی آن‌ها بافته می‌شود. ساختار کلی این دارها از دو چوب عمودی و دو چوب افقی ساخته شده است که یک ساختار مستطیلی را تشکیل داده‌اند. این محصولات انواع مختلفی دارند که ما در ادامه انواع آنها و مزایای هرکدام را برای شما شرح داده‌ایم.

همچنین بخوانید ….

شستشوی شرعی فرش یکی از مواردی است که با توجه به بافت مذهبی جامعه ما خواهان زیادی دارد. با توجه به امکان سرایت مواد و مایعات نجس به فرش و نیاز به شستشوی کامل تا…..

دار قالی عمودی فارسی

این دسته از دارها را می‌توان جزو قدیمی‌ترین مدل‌های دار قالی عمودی دانست که عموماً در کارگاه‌ها استفاده می‌شود. این مدل دار ثابت بوده و به همین جهت آن را دار قالی عمودی ثابت هم می‌گویند. حدود ۴۰ سانتی‌متر از پایه این دارها در داخل زمین فرو می‌رود و به همین جهت اصلاً تکان نمی‌خورد. افراد برای اینکه بتوانند بخش‌های بالایی را بچینند، باید روی نردبان قرار گیرند.

دار قالی عمودی کرمانی

این دسته از دارها توسط پایه‌هایی در زمین محکم شده‌اند. خود فرش‌ها هم به‌وسیله اهرمی که دارد، حول محور دار می‌چرخد. زمانی که یک چله بافته شود، می‌توان آن را به‌وسیله این اهرم به بخش پایینی انتقال داد؛ لذا می‌توان به کمک آن‌ها فرش‌هایی با ابعاد بزرگ‌تر از دار هم تولید کرد.

دار قالی عمودی تبریزی

این دسته از دارها نسبت به نمونه‌های دیگر وزن بسیار کمتری دارند. در این مدل، بخش بالایی متحرک بوده و می‌توان بعد از بافتن دار، قسمت مربوط را شل کرد و بخش بافته شده را به زیر دار منتقل کرد. با این اقدام دیگری نیازی به تغییر موقعیت برای بافتن قسمت‌های بالایی فرش نیست.

دارهای قالی عمودی قالیشویی مرکزی

داری قالی عمودی فندک دار

این دسته از دارهای عمودی، از دو میله موازی ایجاد شده‌اند که به سرِ دار متصل می‌شوند. زمانی که چله‌های قالی بافته شوند، از روی این فندک‌ها رد شده و روی سردار قرار نمی‌گیرند. همین عامل باعث شده تا استفاده از آن‌ها به مراتب ساده‌تر و بهتر باشد.

سخن آخر

این روزها انواع مختلفی از دارهای قالی عمودی در بازار وجود دارد که هرکدام از آنها مزایا و معایب مختص به خود را دارند. این دارها مهم‌ترین ابزاری هستند که از آن‌ها برای بافتن فرش استفاده می‌شود. به‌گونه‌ای که عملاً فرایند فرش بافی بدون آن‌ها ممکن نیست. همین اهمیت باعث تنوع بالای آن در طی قرن‌های گذشته شده است.البته هر یک از مدل‌های آن مخصوص منطقه‌ای بوده و مزایا مختص به خود را دارند. ما در این مقاله سعی داشتیم تا مرور واضحی بر روی انواع دارهای قالی عمودی و مزایای آنها داشته باشیم. با این حال اگر هنوز سؤال یا ابهامی در این زمینه دارید، می‌توانید از طریق بخش نظرات با ما مطرح فرمایید.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.