چگونگی درک تناسب و اندازه ها در طراحی فرش - قالیشویی مرکزی

چگونگی درک تناسب و اندازه ها در طراحی فرش


تناسب و اندازه ها در طراحی نقش مهم و حیاتی دارند و بدون وجود و مراعات آنها نمی‌توان انتظار انجام یک طراحی قوی و حرفه‌ای و تولید محصولی باکیفیت و زیبا در فیلد کاری قالیبافی را داشت. در مورد طراحی فرش، با توجه به مشخص بودن ابعاد و اندازه‌ها، رعایت این اصل از اهمیت به‌مراتب زیادی برخوردار است.در مطلب پیش رو به چگونگی درک تناسب و اندازه ها در طراحی فرش پرداخته و از اهمیت نقش آن در بافت بهینه فرش با شما گفتگو خواهیم کرد.با ما در مطالعه این متن همراه شوید.

تناسب و اندازه ها در طراحی فرش و اهمیت آن

اندازه از فاکتورهای مهم در هر طراحی به‌شمار می‌آید که با در دست داشتن آن می‌توان گام اول را برای داشتن طرحی زیبا، هماهنگ و منطقی ذاشت.هر طرح دارای چندین بخش شامل اشکال و خطوط بوده و هر یک از این اجزاء نیز اندازه‌هایی دارند. بر این اساس لازم است از برقراری تناسب بین این ابعاد در طراحی مطمئن شویم.

رعایت تناسب و اندازه ها در طراحی فرش از جهات مختلف اهمیت دارد. به‌دلیل آنکه واحد بافت فرش گره است و ماهیت فرش از کنار هم قرار گرفتن گره‌ها در کنار یکدیگر و بر روی ساختار تار و پود شکل می‌گیرد، تناسب بین ابعاد مطرح شده در هر فرش نیز بر اساس تعداد گره و رج شمار تعیین می‌شود. همان موردی که در طراحی فرش بر روی کاغذ مخصوص و شطرنجی، با شمارش تعداد خانه‌های رسم شده بر روی کاغذ مشخص می‌شود.

همچنین بخوانید ….

معرفی انواع ابزار و تجهیزات قالیبافی

ابزار و تجهیزات قالیبافی مختلفی وجود دارد که داشتن برخی از آن ها مثل دار قالی بافی برای همه بافنده ها ضروری و واجب است در این مقاله در نظر داریم شما را با تمامی آن آشنا کنیم …

چگونه می‌توان تناسب و اندازه ها را در طراحی فرش درک کرد؟

اساتید طراحی و نقاشی شیوه‌های علمی برای درک و مراعات تناسب و اندازه در طراحی دارند که با به کار گرفتن آن به خلق طراحی‌های زیبا و حرفه‌ای می‌پردازند.در مورد فرش این موضوع و درک و رعایت تناسب و اندازه ها با تعداد گره در عرض فرش همراه شده و نظم خاصی می‌یابد. به این ترتیب طراحی فرش بدون اطلاع از تعداد گره در نظر گرفته شده امکان‌پذیر نیست و این دو با هم در تعامل کامل هستند.

از طرفی ظرافت الیاف به کار رفته در هر فرش نیز، نسبت مستقیم با تعداد رج شمار و هماهنگی آن با تناسب و اندازه ها در همان فرش دارد. برای مثال فرش های بسیار ریز بافت با نسبت تعداد گره بالا و ابعاد کمتر را می‌توان از الیاف ظریف مانند ابریشم تهیه نمود. در حالی که کاربرد الیاف پشم و دیگر نمونه‌ها با ضخامت بیشتر ضمن مراعات تناسب و اندازه ها به تولید فرش‌هایی با رج شمار و ابعاد متفاوت منجر می‌شوند.

چگونگی درک تناسب و اندازه ها در طراحی فرش - قالیشویی مرکزی

سخن آخر

بافت فرش چه در انواع ماشینی و چه نمونه‌های زیبا و هنری دستباف و تابلو فرش بدون طراحی علمی و رعایت رج شمار و تناسب در اندازه نتیجه جالبی به دنبال نخواهد داشت. برای بافت بهینه و تولید محصولات باکیفیت در این فیلد کاری لازم است اصول طراحی از جمله تناسب و اندازه ها به دقت مراعات و عملی شود.پیشنهاد آخر ما برای علاقه‌مندان به این صنعت هنری، دریافت اطلاعات علمی لازم در این مورد از سایت‌های معتبر و تولید کنندگان حرفه‌ای فرش است تا به این وسیله در تولید نمونه‌های برتر موفق باشند.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.