نحوه صحیح انبار کردن فرش - قالیشویی مرکزی

نحوه صحیح انبار کردن فرش


فرش‌ها چه دستبافت باشند چه فرش ماشینی ممکن است برخی مواقع احتیاج به انبار کردن آن‌ها داشته باشیم و مجبور باشیم برای مدت‌زمان خاصی آن‌ها را انبار کنیم. در این مقاله درباره نحوه صحیح انبار کردن فرش و بایدها و نبایدهای آن مطالبی را به شما ارائه می‌دهیم تا از این طریق بتوانید فرش‌هایتان را از خطر خراب‌شدگی و آسیب‌دیدگی حفظ کنید، در ادامه با ما همراه باشید.

نحوه صحیح انبار کردن فرش

اگر برای مدت‌زمان خاصی به فرش‌های خود نیاز ندارید می‌توانید با رعایت کردن نکات خاصی آن‌ها را انبار کنید و بعدازآن در مواقع لزوم دوباره از آن‌ها استفاده کنید.
نحوه صحیح انبار کردن فرش، جمع‌کردن آن به‌صورت لوله‌ای است. اگر در نظر دارید فرش‌های خود را انبار کنید از تا کردن آن یا هر روش دیگری خودداری کنید. لوله کردن فرش بهترین روش انبار کردن فرش است که در این حالت می‌توانید از شکستن و چروک افتادن بر روی فرش جلوگیری کنید. تا کردن فرش روش غلطی است و باعث می‌شود الیاف، تاروپود و بافت فرش شکسته شده و باگذشت زمان‌بر روی آن چروک افتاده و بافت آن دچار کشیدگی شود. به همین دلیل حتی برای مدت‌زمان بسیار کوتاه هم از تا کردن فرش‌های خود جدا خودداری کنید.

همچنین بخوانید ….

امروزه با وجود منازل مسکونی آپارتمانی، نبود جا برای شستشوی سنتی فرش، هدر رفتن آب زیاد برای شستشوی فرش، پاک نشدن فرش به اندازه کافی و …

فرش را بعد از لوله کردن آن، داخل پارچه نخی سفیدی بپیچید. کیسه‌های نخی استاندارد در انواع مدل‌ها و اندازه‌های مختلف در بازار موجود هستند و می‌توانید برای انبار کردن فرش آن‌ها را تهیه کنید؛ اما اگر به این نوع کیسه‌ها دسترسی ندارید، ساخت کیسه نخی سفیدرنگ کار سختی نیست. توصیه می‌کنیم برای این کار از پارچه سفیدرنگی استفاده کنید تا احیاناً اگر به هر علتی پارچه رنگ پس داد، این رنگ به فرش شما نخورد. درنهایت فرش را داخل پارچه نخی سفیدی را بپیچید و دو طرف آن را با یک‌بند به‌طور محکم گره بزنید. این کار باعث می‌شود گردوغبار و آلودگی‌های مختلف به درون بافت فرش نفوذ نکنند.

بایدها و نبایدهای انبار کردن فرش

• آویزان کردن فرش، روش خوبی برای انبار کردن فرش نیست و نباید از این روش استفاده کنید مگر در شرایطی که مجبور باشید.
• اگر می‌خواهید فرش‌های زیادی را انبار کنید، توصیه می‌کنیم آن‌ها را به‌صورت باز و پهن بر روی‌هم قرار دهید. شاید این روش جای زیادی را اشغال کند اما آسیب‌های وارده به فرش را کاهش می‌دهد.
• به‌منظور پیشگیری از آسیب دیدن فرش‌ها در زمان انبار کردن در برابر حشرات و بیدهای فرش حتماً در زمان لوله کردن فرش، چند عدد قرص نفتالین یا تنباکو را داخل آن قرار دهید.
• فرش‌های خود را در مکان‌های بسته، مرطوب و نم‌دار که جریان هوای خوبی ندارند انبار نکنید.
• از انبار کردن فرش در مکان‌های گرم مثل پشت‌بام، موتورخانه، انباری و هر محیط دیگری که گرمای زیادی دارد خودداری کنید.
• فرش‌هایی که دارای رطوبت هستند را انبار نکنید، قبل از انبار کردن حتماً از خشک بودن فرش مطمئن باشید.
• فرش‌های انبارشده را در بازه‌های زمانی ۴ الی ۶ ماه بررسی کنید تا از آسیب ندیدن آن‌ها مطمئن شوید.
• هرازگاهی فرش‌های خود را از انبار درآورده و جلوی آفتاب‌پهن کنید تا هوای تازه به آن‌ها بخورد.

نحوه صحیح انبار کردن فرش - قالیشویی مرکزی

سخن پایانی

انبار کردن فرش اگر به روش درست و خوبی انجام شود، باعث تضمین سلامتی فرش‌ها می‌شود و ما را مطمئن می‌کند که فرش‌ها در طول زمان دچار آسیب خیلی کمی می‌شود. نگهداری و انبار کردن فرش‌های مختلف چه دستبافت چه ماشینی یکی از روش‌هایی است که می‌توانید با آن باعث دوام و ماندگاری فرش‌ها شوید تا بعداً در صورت نیاز به‌طور راحت از آن‌ها استفاده کنید.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.