چگونگی تشخیص جهت خطوط در طراحی فرش - قالیشویی مرکزی

چگونگی تشخیص جهت خطوط در طراحی فرش


جهت خطوط در طراحی فرش از نکات مهم و کلیدی است که تاثیر مستقیم بر کیفیت نهایی محصول داشته و وضوح آن را رقم می‌زند. این مورد هم‌چنین به برجسته و زنده نمودن نقوش فرش کمک کرده و سطح کیفی تولید آن را متحول می‌کند.بر این اساس، طراحان حرفه‌ای فرش بر روی جهت خطوط در طراحی تکیه زیادی داشته و نقش آنها را در تولید نمونه‌های باکیفیت فرش و تابلو فرش نادیده نمی‌گیرند.در مطلب پیش رو به تشریح این موضوع و نقش مهم و موثر آن در طراحی و بافت فرش دستباف و ماشینی می‌پردازیم.با ما در مطالعه متن همراه شوید.

جهت خطوط در طراحی فرش

طراحی فرش از هنرهای اصیل و ارزشمندی است که به‌نوبه خود مکمل هنر قالیبافی بوده و سهم زیادی در کیفیت نهایی این محصول هنری ایفا می‌کند.در مراحل انجام طراحی موارد و نکات مهم زیادی وجود دارد که شناخت و رعایت جهت خطوط از مهم‌ترین آنها به‌شمار می‌آید.چه در شیوه کلاسیک یا سنتی و چه در روش مدرن و رایانه‌ای طراحی فرش، الزام شناخت خطوط، تاثیر آنها در طراحی و نیز تشخیص جهت خطوط در طراحی از اهمیت بالایی برخوردار است.

همچنین بخوانید ….

ترکیب بندی یا کمپوزیسیون (به فرانسوی: Composition) به تنظیم جایگاه یک هنر به‌منظور ایجاد تناسب و وحدت بین اجزای آن گفته می‌شود. این موضوع در هنرهای مختلف از معماری و …

در هر نوع طراحی از جمله طرح و نقشه فرش، شناخت انواع خط و تاثیرات آنها در نقوش نهایی اهمیت زیادی داشته و نقش کلیدی ایفا می‌کند. به عبارتی لازم است از نقش و اهمیت هر خط آگاه بوده و تاثیر جهت آن در این طراحی را نیز به‌ خوبی بشناسیم.این شناخت کمک می‌کند تا خطوط به کار رفته در طرح مربوط به فرش، هر یک نقش خود را به ‌درستی ایفا کرده و تاثیرات عمیقی بر جا بگذارند.به این ترتیب در مرحله بافت فرش نیز با پیروی از همین خطوط و نظم جاری در آنها می‌توان جهت خطوط در طراحی را در کار تاثیر داده و از وجود آن بیشترین استفاده را نمود.

نقش جهت خطوط طراحی فرش در بافت بهینه

بافت فرش به ویژه در نمونه‌های دستباف از حساسیت بالایی برخوردار است که تاثیر خود را در محصول نهایی به ‌خوبی نشان می‌دهد. بسیاری از تولیدات باکیفیت فرش چه در مورد عرضه داخلی و چه در تولیدات ویژه صادرات نیز در این مرحله ارزش‌گذاری و تعیین قیمت می‌شوند.با شناخت جهت خطوط در طراحی، مرحله بافت فرش نیز با دقت بالاتری انجام می‌شود و به این ترتیب ارزش کلی کار به‌طرز مشهودی افزایش می‌یابد. بر این اساس لازم است این مرحله با جدیت دنبال شده و تاثیر جهت خطوط به خوبی شناخته و اعمال شود.

چگونگی تشخیص جهت خطوط در طراحی فرش - قالیشویی مرکزی

سخن آخر

برای دوستداران صنعت فرش و علاقه‌مندان به هنر طراحی آن، تکیه بر شناخت اهمیت تشخیص و تعیین صحیح جهت خطوط در طراحی فرش اهمیت زیادی دارد. با استفاده از این موضوع می‌توان فرش‌هایی با نقوش واضح و زیباتر و درجات کیفی بالاتر تولید نمود.در عرصه تولید و فروش محصولات فرش، این موضوع از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار بوده و پرداختن به آن نقش مهمی در کیفیت محصولات تولیدی دارد.پیشنهاد ما برای همه افرادی که در این زمینه فعالیت دارند، به‌کارگیری دقت بالا و توجه لازم در این مرحله است که بی‌شک نقش مهمی در کیفیت نهایی فرش خواهد داشت.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.