بهداشت و ایمنی کارگاه طراحی فرش - قالیشویی مرکزی

بهداشت و ایمنی کارگاه طراحی فرش


بهداشت و ایمنی کارگاه طراحی فرش

کارگاه‌های کوچک، مهم‌ترین ارکان تولیدی در هر کشوری هستند. ارکانی که فرصت اشتغال را در مقیاس خرد ایجاد می‌کنند و محصولات تولیدی آن‌‌ها حتی به صادرات هم راه پیدا می‌کند. برای کشورهای در حال توسعه، صنایع کوچک و کارگاه‌های تولیدی خرد، یک موتور محرک بسیار مهم است. کارگاه‌های قالیبافی نیز در زمره صنایع تولیدی کوچک محسوب می‌شوند. از این رو بهداشت و ایمنی کارگاه طراحی فرش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که در این مطلب درباره آن صحبت خواهیم کرد.

چرا بهداشت و ایمنی مشاغل کوچک مهم است

همه کارگران در محل کار خود با انواع مشکلات بهداشتی و ایمنی مواجه هستند. اندازه شرکت مهم نیست، ممکن است یک شرکت بزرگ باشد یا یک کارگاه کوچک قالیبافی، ایمنی و سلامت کارکنان یک مرکز باید برای مدیر آن مجموعه از اهمیت بالایی برخوردار باشد.برای برخی از صنایع، خطرات ممکن است آشکار به نظر برسند، در حالی که برای برخی این طور نیست. اما هیچ محل کاری وجود ندارد که کارگران آن با خطرات بهداشتی و ایمنی مواجه نشوند. کارگران در یک کارگاه ممکن است در محیط کار خود احساس امنیت کنند، اما با مشکلات تنفسی، مشکلات عضلانی و شاید استرس روانی مواجه باشند که می‌تواند منبع مشکلات بهداشتی و ایمنی باشد.

آموزش ایمنی و بهداشت به کارگران مزایای بسیاری دارد و به توسعه فرهنگ سلامت و ایمنی مثبت در بین کارگران کمک می‌کند. به این ترتیب همه از مزایای کار ایمن و سالم آگاه می‌شوند. ضمن اینکه مدیر مجموعه حق بیمه کمتری می‌پردازد، راندمان کار بالا می‌رود و بهره‌وری بیشتر می‌شود.

همچنین بخوانید ….

طراحی فرش را می‌توان به‌عنوان نخستین و البته اولین اقدامی در نظر گرفت ابزار و تجهیزات طراحی فرش بسیار متنوع است که هر کدام وظیفه خاصی را دارند. ما در این مقاله تمام آن‌ها را شرح داده‌ایم …

مشکلاتی که افراد شاغل در کارگاه های قالیبافی ممکن است با آن روبرو باشند

از نظر بدنی، مشکلات اسکلتی عمده‌ترین معضلی است که بافندگان با آن مواجه خواهند بود. هنرمندان قالیباف غالبا تکیه گاهی ندارند و از نظر ارگونومی بدن آن‌ها در وضعیت ایده‌آلی قرار ندارد. بنابراین احتمال گرفتگی عضلات گردن، کمر و پا بسیار زیاد است.در هر محل کار، ممکن است عوامل مختلفی بر سلامت، ایمنی و عملکرد کارگران تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، در بسیاری از کارگاه‌ها، نور کافی نیست و در نتیجه باعث خستگی چشم می‌شود. ضمن اینکه قالیبافان به صورت مداوم به یک نقطه خیره هستند.

در کارگاه‌های بافندگی فرش معمولا درآمدها به اندازه کافی بالا نیست، بنابراین غالبا تهویه مطبوع و سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی مناسبی وجود ندارد. همین عامل نیز می‌تواند سلامتی افراد شاغل در این محیط را به خطر بیندازد.بافندگان قالی معمولا قلاب و چاقویی برای برش نخ دارند که در برخی موارد ممکن است باعث زخم‌های سطحی و عمیق پوستی شود، بنابراین وجود جعبه کمک‌های اولیه و باند و چسب ضروری است.

بهداشت و ایمنی کارگاه طراحی فرش - قالیشویی مرکزی

چگونه ایمنی و بهداشت کارگاه قالیبافی را ارتقا دهیم

بسیاری از مواردی که عنوان شد به سادگی قابل مرتفع شدن است. وجود جعبه کمک‌های اولیه، کپسول آتش نشانی و یک هواکش قدرتمند می‌تواند تا حدود بسیار زیادی از مشکلات جلوگیری کند. نور کارگاه باید توسط متخصصین بررسی شود و نیز نیمکت‌هایی تعبیه شود که راحتی بدن بافندگان را تامین کند. قرار دادن تایمر برای انجام ورزش‌های سبک بین کار برای تقویت عضلات کمر، دست، پا گردن و چشم می‌تواند به طور چشمگیری از اختلالات فیزیکی جلوگیری کند.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.