دارکشی فرش دستبافت

دارکشی فرش دستبافت


افرادی که در زمینه فرش‌های دستبافت فعالیت دارند باید با دارکشی آشنا باشند. برای رفع مشکل کج بودن فرش یا فرم بد آن از دارکشی استفاده می‌کنند.

باید توجه داشت دارکشی با رفوگری فرق دارد و دارکشی تنها برای کناره‌های فرش یا برآمدگی‌های اطراف که جزئی هستند استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید بیشتر در مورد دارکشی فرش‌های دستبافت بدانید تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

نحوه انجام دارکشی

برای دارکشی، فرش‌ها باید روی سطح صافی قرار بگیرند و در قالیشویی‌ها دارکشی فرش را با دستگاه‌های مجهز انجام می‌دهند. در این دستگاه از نخ‌هایی با انعطاف‌پذیری بالا استفاده می‌شود و همچنین تجربه و تخصص افرادی که این کار را انجام می‌دهند نیز در فرم نهایی فرش تاثیرگذار است.

بعد از انجام دارکشی، فرش باید برای چند روز در دستگاه دارکشی باشد تا فرم آن برای طولانی‌مدت حفظ شود.

چندین روش برای دارکشی وجود دارد:

  • دارکشی لولایی
  • دارکشی پرسی
  • دارکشی قلاب‌کش

در ادامه در مورد هر کدام از این روش‌ها بیشتر توضیح می‌دهیم.

دارکشی لولایی

دارکشی لولایی از قدیمی‌ترین روش‌های دارکشی برای رفع مشکل‌های فرش به‌شمار می‌رود. در حقیقت با این روش فرش را روی الوارهایی قرار می‌دهند که کنار یکدیگر قرار دارند و در نهایت فرش را می‌کشند تا عیب‌های آن برطرف شود.

در هر دستگاه دارکشی لولایی دو نوع الوار مختلف قرار دارد. یکی از الوارها ثابت است و دیگری با استفاده از لولای فلزی دور محور ثابتی می‌گردد.

همچنین بخوانید ….

مراحل بافت فرش از جزئیات گوناگونی تشکیل شده است. از لحظه شروع بافت فرش تا روزی که فرش از روی دار پایین می­آید و مراحل شیرازه دوزی و پرزگیری آن شروع می­شود، کارشناسان بافندگی….

دارکشی پرسی

در مقایسه با دارکشی لولایی، دارکشی پرسی روش جدیدتری محسوب می‌شود و اگر بخواهیم با روش قبلی مقایسه کنیم به میخ و تخته نیز احتیاجی ندارد.

در روش پرسی تنها باید فرش را روی دستگاه قرار داد و در نهایت کشید. دستگاه مربوط به دارکشی پرسی کاملا فلزی است و روی پایه‌هایی قرار دارد که می‌توان آن را تنظیم کرد.

این دستگاه طوری طراحی شده است که باید دارکشی را با آن به‌شکل ایستاده انجام داد و فردی که دارکشی را انجام می‌دهد می‌تواند متناسب با قد خود ارتفاع دستگاه را تنظیم کند.

دارکشی قلاب‌کش

برای دارکشی قلاب‌کش می‌توان از دو راه کمک گرفت و در این روش نیز باید اول تعیین شود فرش تا چه حد کج است. بعد از ارزیابی میزان کجی فرش اگر سرچله داشته باشد، باید آن را دسته دسته جدا کرد.

همان‌طور که گفتیم در روش قلاب کش دو راه داریم. طبق راه اول باید دسته‌های جدا شده را به‌صورت یکی در میان درآورد و روی خواب فرش قرار داد. بعد از آن میله‌ای فلزی به نام سیخو بین این دسته‌ها می‌گذارند. در نهایت دسته‌های زوج و فردی که پشت سر هم قرار گرفته‌اند روی سیخو گره زده می‌شوند.

در راه دوم باید دسته‌های زوج و فردی که هم ارتفاع هستند گره بخورند و سیخو را از بین این دسته‌ها عبور داد.

دارکشی فرش دستبافت

ارائه خدمات با کیفیت دارکشی فرش دستبافت در قالیشویی مرکزی کرج

قالیشویی مرکزی کرج با بیش از ۵۰ سال سابقه به‌همراه نیروی متخصص و ماهر در زمینه دارکشی فرش دستبافت و دیگر خدمات مربوط به قالیشویی در کرج و حومه سرویس‌دهی دارد.

بعد از این در مورد کارهای ترمیم و بازسازی فرش دستبافت خود نگران نباشید و تنها کار را به این قالیشویی بسپارید.

قالیشویی مرکزی کرج طی سالیان متوالی فعالیت خود توانسته است کیفیت بالای خدماتش را به اثبات برساند و مشتریان آن همیشه از نوع خدمات‌دهی و سرعت آن رضایت بالایی دارند.

همچنین می‌توانید برای پرسیدن سوال‌های بیشتر در مورد دارکشی فرش دستبافت با این شرکت تماس بگیرید.

 

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.