دارکشی فرش دستباف

دارکشی فرش دستباف


مراحل بافت فرش از جزئیات گوناگونی تشکیل شده است. از لحظه شروع بافت فرش تا روزی که فرش از روی دار پایین می­آید و مراحل شیرازه دوزی و پرزگیری آن شروع می­شود، کارشناسان بافندگی فرش مراحل متعددی را پشت سر می­گذارند. دارکشی فرش نیز یکی از مراحل مهم در روند تکمیل بافندگی فرش است. در ادامه این مطلب با قالیشویی چلسی اطلاعات بیشتری را در مورد تعریف دارکشی فرش دستباف و مراحل آن مرور خواهیم کرد.

دارکشی فرش دستباف چیست

بسیاری از کسانی که با بافتن فرش آشنا هستند و یا تجربه بافت فرش را دارند، نام دارکشی فرش را شنیده­اند و حتما با مراحل آن درگیر بوده­اند. در دارکشی فرش ابتدا فرش را بر روی سطح صاف قرار می­دهند و سپس با استفاده از دستگاهی مخصوص به دارکشی فرش می­پردازند.

نحوه و میزان دارکشی به انعطاف نخ­های فرش و البته محاسبات متخصصین دارکشی بستگی دارد. معمولا بر اساس محاسبات انجام شده و وضعیت عمومی فرش، دارکشی تا جایی انجام می­شود که فرش به طور کامل به حالت طبیعی و صاف برسد. به همین منظور فرش ت چند روز در دستگاه می­ماند تا فرم و قالب صاف و طبیعی خود را پیدا کرده و تثبیت شود.

دارکشی فرش دستباف چرا انجام می­شود

همانطور که در قسمت پیش توضیح داده شد، دارکشی فرش دستباف برای فرم دادن به فرش و رفع کجی­ها، فرورفتگی یا برامدگی فرش است که در حین بافت فرش به وجود آمده­اند. با انجام دارکشی، فرش دستباف ظاهر شکیل­تر و زیباتری به خود خواهد گرفت. منظور از کج بودن یا موج داشتن فرش این است که خط­های راست فرش، حاشیه­ها و لبه­های فرش قوس یا انحنا داشته باشند.

همچنین بخوانید ….

تاریخچه فرش دستبافت در ایران بسیار کهن بوده و فراز و نشیب زیادی را پشت سر گذاشته است. قدمت این هنر خاص و زیبا، به قرن‌ها پیش بازمی‌گردد. نمونه‌های قیمتی و آنتیک به‌جا مانده از این نوع فرش، تصاویر و….

 دلایل زیادی را می­توان برای کج شدن فرش دستباف ذکر کرد اما رایج­ترین دلایل کج شدن فرش، به شرح زیر هستند:

  • بی­کیفیت بودن مواد اولیه فرش
  • خراب بودن دستگاه قالی­بافی
  • شانه نزدن به مقدار لازم
  • چله­کشی غیراصولی
  • شستوشوی اشتباه فرش
  • عدم دقت کافی در حین بافتن فرش

روش­های دارکشی فرش دستباف

  • دارکشی لولایی

یکی از روش­های قدیمی رفع کجی فرش، دارکشی لولایی است. از این روش بیشتر در کارگاه­های سنتی فرش­بافی استفاده می­شود. در این روش فرش را بر روی الوارها کنار هم چیده و میخکوب می­کنند و سپس با کشیدن فرش، فرم اصلی آن را به فرش بازمی­گردانند.

  • دارکشی پرسی

این روش به نسبت روش قبلی جدید و مدرن است. دستگاه دارکشی پرسی کاملا فلزی است و بر روی پایه­های قابل تنظیم قرار گرفته است؛ به این صورت که کابر دستگاه متناسب با ارتفاع فرش و قد خود می­تواند دستگاه را تنظیم کند.

  • دارکشی قلاب کش

در روش قلاب کش ابتدا میزان کجی فرش مشخص می­شود. سپس با دسته دسته کردن سرچله فرش، برای دارکشی می­توان به دو صورت عمل کرد. دسته های ایجاد شده را یکی در میان روی خواب فرش قرار داده و سپس یک میلگرد فلزی به نام سیخو را بین آن­ها قرار می­دهند. در روش دوم دسته­های زوج و فرد را با ارتفاع یکسان گره زده و سپس سیخو را از بین آن­ها عبوور می­دهند.

دارکشی فرش دستباف

قالیشویی مرکزی

قالیشویی مرکزی ، با اخذ مجوز رسمی صنف قالیشویان کشور آماده ارائه انواع خدمات قالیشویی به همشهریان عزیز در سطح استان البرز می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می­توانید با کارشناسان قالیشویی مرکزی در تماس باشید.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.