پرداخت فرش دستبافت

پرداخت فرش دستبافت


احتمالا تاکنون جمله پرداخت فرش دستباف به گوشتان خورده است اما دقیقا نمی‌دانید به چه کاری گفته می‌شود و نحوه انجام آن چطور است.

ما در این مقاله می‌خواهیم به بررسی پرداخت فرش دستباف بپردازیم و انواع روش‌های آن را نام ببریم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

پرداخت فرش به چه کاری گفته می‌شود؟

معمولا قالی‌هایی که با گره بافته می‌شوند و دستباف هستند، پس از اتمام کار نیاز به پرداخت دارند. در پرداخت فرش، خامه یا پرز‌های اضافه فرش با ارتفاع مناسب و با استفاده از رج شمار گرفته می‌شوند تا در نهایت سطحی صاف و یکدست شکل گیرد.

پرداخت قالی به چند روش انجام می‌گیرد؟

پرداخت فرش به‌طور کلی به دو روش سنتی و ماشینی انجام می‌شود که هر کدام را در بخش‌های بعد توضیح خواهیم داد.

همچنین بخوانید ….

مراحل بافت فرش از جزئیات گوناگونی تشکیل شده است. از لحظه شروع بافت فرش تا روزی که فرش از روی دار پایین می­آید و مراحل شیرازه دوزی و پرزگیری آن شروع می­شود، کارشناسان بافندگی….

پرداخت فرش دستبافت به روش سنتی

در روش سنتی، پرداخت به‌صورت دستی و بدون استفاده از هیچ ماشینی انجام می‌شود. ابزار مورد نیاز در این روش تنها یک قیچی مخصوص است. همچنین پرداخت به این روش حتما باید به دست یک فرد مجرب و حرفه‌ای انجام شود.

پرداخت فرش دستبافت به روش ماشینی

این روش همان‌طور که از اسم آن نشان می‌دهد با استفاده از ماشین‌های مخصوص پرداخت، انجام می‌گیرد. در روش ماشینی نیز مانند سنتی نیاز به یک فرد حرفه‌ای است.

چراکه در انجام این کار اگر پرز‌های قالی بیش از اندازه کوتاه شوند، به‌طوری که هنگام کشیدن دست روی قالی جابه‌جا نشوند، مقدار زیادی از ارزش و کیفیت قالی کم خواهد شد و تمام زحمات بافنده به هدر خواهد رفت. همچنین جالب است بدانید به این نوع قالی‌ها ته خواب یا خواب کوتاه نیز می‌گویند.

زمان انجام پرداخ فرش دستبافت

پرداخت قالی دستباف در دو زمان‌ متفاوت، یعنی حین بافت و پس از پایان آن انجام می‌شود که هر کدام را در زیر توضیح خواهیم داد.

حین بافت

تعداد زیادی از بافنده‌ها ترجیح می‌دهند خودشان عمل پرداخت را حین بافت انجام دهند. بافنده پس از بافت ۲ الی ۴ رج، پرز‌ها را کوتاه یا پرداخت می‌کند.

این روش، یعنی پرداخت حین بافت بیشتر در شهر‌هایی مانند ورامین، اراک، آذربایجان و اصفهان بیشتر رواج دارد.

پس از بافت

تعدادی از بافنده‌ها نیز عمل پرداخت را پس از بافت انجام می‌دهند. آن‌ها پس از اتمام کار به آرامی تار‌های چله را قیچی می‌زنند، قالی را روی زمین پهن کرده و شروع به پرداخت آن می‌کنند.

پرداخت فرش دستبافت

پرداخت فرش دستبافت به‌صورت تخصصی در قالیشویی مرکزی کرج

بالاتر پرداخت قالی دستبافت را به‌طور کامل توضیح دادیم و به انواع روش‌ها و انجام آن در دو زمان مختلف اشاره کردیم. اما باید دقت کنید پرداخت فرش دستبافت کار بسیار تخصصی است که هر کسی نمی‌تواند آن را انجام دهد و حتما باید توسط فردی ماهر و مجرب انجام شود.

اگر فرش دستبافت شما نیاز به پرداخت دارد می‌توانید به شرکت قالیشویی مرکزی کرج انجام آن را بسپارید. این مرکز به‌صورت تخصصی این کار را برای شما انجام می‌دهد تا فرشتان سطحی یکدست و زیبا به خود بگیرند.

فرش یک بخش جدانشدنی از زندگی و خانه ایرانیان است و بنابراین با پرداخت صحیح در قالیشویی مرکزی کرج، کیفیت آن را تضمین کنید.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.