فرش دستبافت همدان

فرش دستبافت همدان


فرش دستبافت همدان در میان نمونه‌های فرش بافته شده در این هنر دستی، موردی خاص و جالب است. قدمت این صنعت در همدان به دوران صفویه می‌رسد. بافته‌های این شهر به‌لحاظ دقت در بافت و پرپشتی الیاف و ریشه‌ها شهرت داشته و انواع بافت فرش از الیاف پشم، برای منطقه سردسیری مانند این شهر بسیار مناسب و کاربردی است.

در این مطلب ضمن بررسی موضوعات گفته شده به موارد زیر نیز می‌پردازیم:

·        با دست‌بافته‌های فرش همدان آشنا شویم!

·        از تولید پشم و تامین ماده اولیه جهت قالیبافی در همدان بیشتر بدانیم.

·        چه طرح و نقش‌هایی فرش همدان را مزین کرده است؟

با ما تا انتهای این نوشتار همراهی کنید.

فرش دستبافت همدان، از دیرباز…

فرش در کشور ما تاریخچه‌ای کهن دارد. در برخی یافته‌های باستان شناسی، نمونه‌های بی‌نظیر فرش ایرانی با قدمت چند هزارساله یافت شده که در موزه‌های خارج از کشور نگهداری می‌شوند.

اما صرف‌نظر از نمونه‌های خاص، اگر بخواهیم به تولید فرش در اعصار مختلف به‌عنوان یک صنعت فراگیر توجه کنیم، فرش همدان جایگاه خاصی در این تاریخچه ایفا می‌کند.

از عهد صفویان یادگارهایی به‌جا مانده که نشان از رونق صنعت فرش‌بافی در شهر همدان در این دوران دارد. بخشی از این شهرت به هدایایی که در قالب قالی و قالیچه بین شاهان دربار صفوی رد و بدل شده مرتبط است.

امروزه نیز در میان انواع بافت صنایع دستی، بافت قالی و قالیچه در این استان پر رونق است. تا جایی که شهر همدان و روستاهای اطراف، بیشترین سهم را در تولید فرش دستبافت همدان ایفا می‌کنند.

همچنین بخوانید ….

فرش دستبافت تبریز از شهرت جهانی و محبوبیت ایرانی بالایی برخوردار است. فرصت بی‌نظیر هنرنمایی که از پیوند طرح و نقش شکل گرفته و به خلق آثار فوق العاده‌ای در زمینه هنر قالیبافی منجر…

نقش پشم گوسفند در صنعت فرش همدان!

همدان منطقه‌ای خوش آب و هوا با مراتع فراوان است که از نظر تولید و پرورش گوسفند، آمار بالایی دارد. کاربرد الیاف تولیدی از پشم این گوسفندان، چه به‌شکل دست‌ریس و چه کارخانه‌ای، همواره نقش مهمی در رشد و توسعه صنایع قالیبافی، به لحاظ تامین مواد اولیه داشته است.

کاربرد خامه مرغوب و پرپشت تولیدی در این منطقه و نواحی اطراف نظیر سبزوار، باختران، خرم آباد و روستاهای این مناطق، هم‌چنین به تولید فرش و قالیچه‌های ضخیم با ریشه‌های گرم و فراوان منجر شده که کاربرد آنها با آب و هوای این منطقه بسیار متناسب و هماهنگ است.

از رنگ و طرح فرش همدان چه می‌دانیم؟

کارگاه‌های بزرگ و کوچک فرش دستبافت همدان بسیار زیاد و در سطح استان پراکندگی دارند. در هر یک از این کارگاه‌های خانگی، بسیاری از موارد تهیه و تدارکات فرش به‌تمامی انجام می‌شود. از جمله پشم‌ریسی دستی یا صنعتی و رنگرزی الیاف که بخش مهم و بزرگی از صنعت تولید فرش دستبافت را به خود اختصاص داده است.

بر این اساس استفاده از متریال بومی جهت رنگ‌آمیزی پشم و الیاف مصرفی رواج دارد. در بسیاری موارد، ماده اولیه این رنگ‌ها از گیاهان و مواد معدنی موجود در این ناحیه به‌دست می‌آید که از نظر اقتصادی به‌مراتب به‌صرفه‌تر و کاملا اقتصادی است.

فرش دستبافت همدان

سخن پایانی…

فرش دستبافت همدان مانند صنایع دستی بسیاری دیگر از نقاط ایران، دارای پیشینه و قدمتی کهن است. روال و روش بافت، تهیه مواد اولیه و عمل‌آوری آنها مانند ریسندگی و رنگ‌رزی پشم، کمک قابل توجهی به این رشد صنعت در خطه همدان نموده است.

آشنایی با تاریخچه قالیبافی در این استان، نشان از دیرینه آن از دوران صفوی و چه بسا پیشتر دارد.

رنگ‌آمیزی، طراحی و بافت قالی در این شهر بسیار پر رونق بوده و بیشترین آمار تولید قالیچه و قالی به این شهرستان تعلق دارد.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.