فرش دستبافت بیجار

فرش دستبافت بیجار


فرش دستبافت بیجار از اصیل‌ترین و پرطرفدارترین انواع فرش دستبافت ایرانی است. زیبایی طرح و نقش و بافت قوی این فرش کهن بسیاری را مجذوب خود کرده و علاقمندان زیادی را به خود جذب نموده است.

در بافت این فرش از تراکم بسیار بالا و ظرافت کم‌نظیر الیاف و رنگ‌های درخشان استفاده شده که شهرت جهانی برای این بافته هنر به دنبال داشته است.

وجود نمونه‌های بسیار از فرش اصیل بیجار در موزه‌های خارج از کشور، خبر از محبوبیت جهانی این فرش ایرانی دارد.

در این مطلب می‌خوانیم:

  • ریشه‌های فرش بیجاری یا گروسی را دریابیم!
  • از رنگ در فرش گروسی بیشتر بدانیم.

در مطالعه این مطلب با ما همراه شوید.

فرش دستبافت بیجار، اصالت و زیبایی در یک قاب!

تا پیش از انجام تقسیمات کشوری جدید، گروس منطقه وسیعی در محدوده همدان، زنجان و کردستان کنونی به مرکزیت بیجار بوده است. امروزه شهرستان بیجار در کردستان واقع شده و به بافت قالی‌های بسیار خوش بافت، محکم و فوق‌العاده ظریف مشهور است. نمونه‌های فراوانی از این هنر طی سال‌های پس از جنگ جهانی دوم به موزه‌های خارج ازایران منتقل شده است.

اما کدام ویژگی‌های فرش دستبافت بیجار آن را به محبوبیت داخلی و شهرت جهانی رسانده است؟

در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا به این موضوع بپردازیم.

همچنین بخوانید ….

فرش دستبافت تبریز از شهرت جهانی و محبوبیت ایرانی بالایی برخوردار است. فرصت بی‌نظیر هنرنمایی که از پیوند طرح و نقش شکل گرفته و به خلق آثار فوق العاده‌ای در زمینه هنر قالیبافی منجر…

 

در فرش بیجار رنگ‌ها با ما سخن می‌گویند…

بافت اصیل، بادوام و محکم فرش بیجار که باعث دوام و ماندگاری آن شده، به این فرش ایرانی شهرت جهانی با نام فرش آهنی داده است. اما این موارد تنها فاکتورهای مثبت این فرش کهن و ریشه‌دار ایرانی نیستند.

در دنیای رنگین الیاف طبیعی که با رنگ‌های گیاهی و باکیفیت نیز رنگرزی شده‌اند، فرش بیجار که به فرش گروسی نیز شهرت دارد، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

منطقه طبیعی و حاصلخیز بیجار به داشتن گیاهان فراوان و رنگین شهرت دارد. ریشه، دانه و گل‌های بسیاری از این گیاهان خواص رنگی فوق‌العاده‌ داشته و در رنگ‌آمیزی پشم قالیبافی استفاده‌های فراوانی از آنها می‌شود. همین مورد باعث شده فرش دستبافت بیجار از غنای رنگی بی‌بدیلی در میان تنوع فرش ایرانی بهره‌مند باشد.

از طرح و نقش فرش بیجار…

طرح و نقش در قالی دستبافت بیجار آنقدر متنوع و گسترده است که بی‌شک در مطلبی به این کوتاهی نمی‌گنجد. اما اگر بخواهیم به اختصار نام این نقوش را بیان کنیم، با چنین لیست کوتاه شده‌ای روبرو خواهیم بود:

شکارگاه و دورنما، لیلی و مجنون، مینیاتور و داستان‌های اسطوره‌ای، گل فرنگ و طره دار، لچک ترنج دار، دسته گل، گل فرنگ و اسلیمی، گل و بلبل و گلدانی، طرح خرچنگی، خاتم شیرازی، مینا خانی، دار و گل مانند ربعی‌دار و گل، مستوفی دار و گل، شاه عباسی، کف ساده، اسلیمی، اسلیمی هندسی یا سرداری، دهن اژدری، درختی، گل و بلبل، درختی دورنما و گلدانی، درختی ترمه و طرح‌های هندسی مانند سمن‌بر خانم، اسلیمی شکسته و خاتم شیرازی، ماهی در انواع درهم مانند ماهی بیجار، سنه، افشار، میرک، زبیده، حسن تیمور، سگ ماهی، ماهی زنبوری و ماهی ریز و…

امروزه بسیاری از این طرح‌ها تنها در کارگاه‌های خانگی بافته می‌شوند یا به‌کلی به فراموشی سپرده شده‌اند.

فرش دستبافت بیجار

سخن آخر

فرش دستبافت بیجار بی‌شک از اصیل ترین و ریشه دارترین صنایع هنری بافت فرش در ایران بلکه سراسر دنیاست. تنوع در طرح و نقش، اصالت و استحکام بافته‌ها و رنگ‌آمیزی فوق‌العاده و درخشان الیاف این فرش از آن نمونه‌ای بی‌همتا ساخته که در طول تاریخ علاقمندان زیادی را به خود جذب نموده و جلوه‌های ویژه‌ای را به دوستداران این هنر تقدیم نموده است.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.