رنگرزی فرش دستبافت

رنگرزی فرش دستبافت


احتمالا اسم رنگرزی فرش به گوشتان خورده است اما نمی‌دانید دقیقا به چه کاری گفته ‌می‌شود. رنگرزی به رنگ آمیزی تار و پود فرش با استفاده از دو نوع رنگ طبیعی و مصنوعی گفته می‌شود.

قطعا این عمل، یکی از مهم‌ترین عوامل در ایجاد زیبایی و جلوه خاص فرش دستبافت به شمار می‌رود. در ادامه می‌خواهیم مراحل رنگرزی را بررسی کنیم.

اگر شما‌ هم می‌خواهید بیشتر راجع به رنگرزی فرش دستبافت بدانید یا قصد دارید مشغول به این حرفه اصیل ایرانی شوید، تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

مراحل رنگرزی فرش دستبافت

مراحل رنگرزی فرش دستبافت به سه مرحله کلی خیساندن کلاف، دندانه کردن و رنگرزی تقسیم می‌شوند که هر کدام از آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

خیساندن کلاف

اولین مرحله از رنگرزی سنتی را به خیساندن کلاف تشکیل می‌دهد. در این مرحله لازم است کلاف‌ها را درون آبی با دمای حدود ۳۰ الی ۴۰ درجه قرار دهید، داخل پاتیل بزارید و به آن‌ها دو ساعت زمان بدهید تا خوب خیس بخورند.

سپس کلاف‌ها را از درون پاتیل خارج کنید، آب آن‌ها را خوب بگیرید و دوباره درون پاتیل قرار دهید. اما در این مرحله لازم است دمای آب ۳۰ الی ۳۵ درجه باشد.

بعد از آن مواد شوینده را اضافه کنید و خوب شستشو دهید. بعد از این که کلاف‌ها به خوبی شستشو داده شدند، آن‌ها را در هوای تازه قرار داده و اجازه دهید خوب خشک شوند.

همچنین بخوانید ….

احتمالا تاکنون جمله پرداخت فرش دستباف به گوشتان خورده است اما دقیقا نمی‌دانید به چه کاری گفته می‌شود و نحوه انجام آن چطور است…..

 

دندانه کردن

در این مرحله باید دندانه رادر دمای ۷۰ سانتی‌گراد در پاتیل قرار داده و ۲۰ دقیقه اجازه دهید تا در آب جوش بماند. حالا نوبت به اضافه کردن کلاف‌ها می‌رسد. کلاف‌هایی را که از قبل

خشک کرده بودید به آب جوش اضافه کنید و دما را به ۸۰ درجه سانتی‌گراد برسانید.

رنگرزی

در مرحله آخر کافی است به کلافه دندان شده رنگ اضافه کنید و به مدت یک ساعت به آن زمان دهید تا خوب جوش بخورد.

در حین جوش خوردن کلاف، لازم است آن‌ را هم بزنید. این کار باعث جذب بیشتر رنگ به کلاف خواهد شد. در این مرحله ممکن است رنگ‌ها در اثر حرارت تبخیر شوند و حجم آن‌ها کاهش یابد.

برای جلوگیری از این اتفاق باید هنگام جوش خوردن کلاف‌ها و مواد رنگزا، آب جوش بیشتری اضافه کنید و هم بزنید.

بعد از گذشت یک ساعت کلاف شما آماده است. در مراحل پایانی لازم است کلاف‌ها خوب خنک شود. بعد از خنک شدن، آن‌ها را با آب سرد خوب شستشو داده، در هوای تازه قرار دهید و اجازه دهید تا خشک شوند.

انواع رنگ رنگرزی

رنگ‌ رنگرزی در دو نوع طبیعی و مصنوعی وجود دارد که اشاره مختصری به هر یک از آن‌ها می‌کنیم.

رنگ طبیعی و مصنوعی

به طور کلی اگر سر منشا رنگ‌ها طبیعی باشد آن رنگ طبیعی است و برعکس. برای مثال رنگی که از گیاهان و جانوران به دست آمده باشد رنگی طبیعی، مرغوب و گران قیمت به شمار می‌رود.

رنگ‌های رنگزری شیمیایی نیز از مواد شیمیایی به دست می‌آیند و در نهایت به‌صورت رنگ رنگرزی آنلینی و کرومی در بازار عرضه می‌شوند.

رنگرزی فرش دستبافت

رنگرزی باکیفیت فرش دستبافت در قالیشویی مرکزی

همان‌طور که در سطور بالا باید متوجه شده باشید، رنگرزی فعالیتی بسیار تخصصی و حساس است که اگر نسبت به آن علم نداشته باشید کیفیت و ظرافت فرش دستبافت را از بین خواهد برد.

شما می‌توانید خدمات رنگرزی فرش دستبافت خود را به قالیشویی مرکزی بسپارید که این کار را با تخصص و دقت بالا برای شما انجام می‌دهد.

فراموش نکنید انجام این کار در یک مرکز تخصصی به معنای ماندگاری بیشتر فرش شما و همچنین زیبایی متفاوت آن خواهد بود. بنابراین با اعتماد به قالیشویی مرکزی فضایی را که با فرش دستبافت خود می‌خواهید تزئین کنید، متفاوت جلوه دهید.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.