آیا قالیشویی فرش را خراب میکند؟ - قالیشویی مرکزی

آیا قالیشویی فرش را خراب میکند؟


آیا قالیشویی فرش را خراب میکند؟

یکی از سؤالاتی که همواره ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول می‌کند این است؛ آیا قالیشویی فرش را خراب می‌کند؟ برای پاسخ دادن به این سؤال ابتدا باید شرایط و عوامل زیادی را در نظر بگیریم، از سلامت خود فرش تا امکانات، تجهیزات، مواد شوینده و روش‌های شستشو و خشک‌کردن فرش که توسط قالیشویی‌ها برای شستن فرش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این روزها تعداد قالیشویی‌هایی که در هر شهر مشغول فعالیت هستند بسیار زیاد شده است و هرکدام به‌نوعی روش کار و کیفیت کار خود را تبلیغ می‌کنند؛ اما متأسفانه تعداد بسیار کمی از این قالیشویی‌ها از شوینده‌های مناسب و روش‌های درست برای خیساندن، شستن، گرفتن رطوبت و خشک‌کردن فرش استفاده می‌کنند. هرچند مهارت شویندگان و دقت عمل آن‌ها را نیز نباید از بین گزینه‌ها حذف کرد.

عوامل و دلایلی که می‌تواند منجر به خراب شدن فرش شما شود

عوامل، شرایط و دلایل مختلفی وجود دارد که می‌تواند منجر به خراب شدن فرش و قالی شما شود. در حالت کلی می‌توان این دلایل را در چند عامل زیر خلاصه کرد:

رطوبت:

مهم‌ترین عاملی که طول عمر مفید فرش را تهدید می‌کند رطوبت است. رطوبت به‌سرعت منجر به خرابی، زردی و تغییر رنگ، کپک و پوسیدگی ریشه، بافت، الیاف و تاروپود فرش شود.

همچنین بخوانید ….

شستشوی فرش در قالیشویی به چه صورت انجام می‌شود؟ اگر شما هم می‌خواهید بدانید که قالیشویی‌ها چطور فرش‌هایتان را می‌شویند،‌ در این مقاله با ما همراه باشید …

نور خورشید:

نور خورشید عامل مهم دیگری است که اغلب نادیده گرفته می‌شود. اگر فرش به مدت طولانی و دائمی در معرض تابش اشعه فرابنفش خورشید قرار بگیرد، تغییر رنگ داده و دچار پوسیدگی می‌شود.

وارد شدن فشار:

قرار دادن اجسام سنگین، برنده و نوک‌تیز بر روی فرش می‌تواند آسیب جدی را به بافت و الیاف فرش وارد کند. همچنین پهن کردن فرش بر روی سطوح ناهموار نیز می‌تواند عمر مفید فرش را کاهش دهد.

رنگ و مواد شیمیایی:

رنگ‌ها و مواد شیمیایی مختلفی مانند استون، الکل، شوینده‌های نامناسب، لاک و موادی از این قبیل می‌تواند رنگ فرش را تغییر داده و الیاف آن را دچار پوسیدگی و پارگی کند. واکنش‌های شیمیایی که بین این مواد و الیاف فرش رخ می‌دهد می‌تواند بافت فرش را به‌کل از بین ببرد.

حشرات:

تخم‌گذاری حشراتی مانند سوسک، بید و چرم خوارها نیز می‌تواند موجبات پوسیدگی و فرسودگی زودرس فرش شما را فراهم کند.

آیا قالیشویی فرش را خراب میکند؟ - قالیشویی مرکزی

حیوان خانگی:

ادرار و مدفوع حیوانات خانگی یکی دیگر از عوامل مهمی است که منجر به خراب شدن رنگ و تغییر شکل ظاهری آن می‌شوند. حیوانات هرچقدر م که آموزش دیده باشند باز هم خطر خرابکاری روی فرش را خواهند داشت.

لکه‌های مواد غذایی:

اگر لکه غذا بر روی فرش ریخته باشد، بهتر است هرچه سریع‌تر نسبت به شستشوی فرش خود اقدام کنید.

در حالت کلی در پاسخ به سؤال آیا قالیشویی فرش را خراب می‌کند؟ می‌توان این‌گونه ادعا کرد که قالیشویی به‌خودی‌خود فرش را خراب نمی‌کند، مگر بنا به دلایلی که ذکر شد، یا فرش شما از ابتدا دچار پوسیدگی و تغییر رنگ شده باشد یا به‌دلیل استفاده از روش‌های سنتی، راه‌های نادرست و مواد شوینده نامناسب در قالیشویی آسیب ببیند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم پاسخ روشنی به سؤال آیا قالیشویی فرش را خراب می‌کند؟ بدهیم. متوجه شدیم که اگر قالیشویی درست، معتمد و باتجربه‌ای را انتخاب کنید که از مواد شوینده استاندارد، آب با دمای مناسب و روش‌های درست خیساندن، شستن و خشکاندن فرش استفاده می‌کند، هیچ آسیبی به بافت و الیاف فرش و قالی شما وارد نخواهد شد.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.