همانطور که می دانید، فرش قدیمی ترین و شناخته شده ترین زیر اندازی است که در منطقه خاور میانه بخصوص ایران، در زیر پای انسان ها پهن می شود. فرش یکی از کالا های ضروری برای هر خانه است اما لازم است بدانید که فرش نیز مانند هر کالای دیگری که از آن استفاده می کنید، برای آن که عمر طولانی داشته باشد، به تعمیر و نگهداری و تمیز کردن نیاز دارد. در غیر این صورت، زود خراب شده و باید آن را با فرش دیگری تعویض کنید که مقرون به صرفه نیست. قالیشویی معمولا به دو صورت سنتی و مدرن انجام می شود. هر کدام از این روش ها دارای معایب و مزایایی است که به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

قالیشویی به صورت سنتی

در قالیشویی سنتی، خاک گیری فرش به دست انجام می شود که در برخی موارد به دلیل تکان دادن فرش به روش نامناسب، فرش پاره خواهد شد. فرآیند قالیشویی و شستشوی فرش کاملا به میزان توان و صرف انرژی نیروی کار داشته و بدیهی است که با افزایش فشار کار، از کیفیت شستشو کاسته می شد. یکی از مزایای قالیشویی مدرن این است که در این روش چنین اتفاقی رخ نخواهد داد. علاوه بر این، هنگام شستشو و بلند کردن و جابجا کردن فرش های خیس (سنگین) با دست امکان پاره شدن فرش وجود دارد. فرآیند آبکشی و کر دادن فرش هم تحت تاثیر توان جسمی نیروی کار قرار دارد. استفاده از دستگاه های قدیمی شستشوی فرش و شلاق زدن می توانست موجب پاره شدن متن و ریشه های فرش بشود. دستگاه های قدیمی آبگیر فرش اگر به خوبی تنظیم نمی شدند، با کمی سهل انگاری، نیروی کار ممکن بود فرش را پاره کند. از سایر مزایای قالیشویی مدرن این است که به دلیل استفاده از تجهیزات پیشرفته چنین اتفاقی را مشاهده نخواهیم کرد.

در این روش خشک شدن فرش در محیط های باز و زیر نور مستقیم خورشید انجام میشد که ممکن بود به فرش آسیب بزند. فرآیند خشک شدن فرش به شرایط جوی بستگی داشت و بعضا تا دو هفته نیز طول می کشید. در برخی موارد نیز به دلیل استفاده از پودر های رختشویی موجب زرد شدن بافت و ریشه ها یا خشک شدن فرش می شد.

همچنین بخوانید ….

نگهداری از فرش فراتر از وسایل خانه است زیرا فرش دستباف ایرانی به دلیل برخورداری از زیبایی خیره کننده و کیفیت بسیار بالا در جهان شهرت دارد. به طور کلی ایران را با فرش دستباف می شناسند. علی رغم شهرت، اصالت و…..

قالیشویی مدرن و مزایای آن

در عصر نوین که استفاده از ماشین آلات جایگاه خاصی پیدا کرده و ماشین آلات جایگزین نیرو های انسانی در کار ها و کارخانه ها شده است. صنعت قالیشویی نیز از این پیشرفت ها بی بهره نبوده و شستشوی فوش توسط دستگاه ها، جایگزین نیروی انسانی شده است.

یکی از مزایای قالیشویی مدرن این است که فرآیند خاک گیری، پرزگیری فرش با دستگاه مخصوص خاک گیری و پرزگیری انجام می شود. به همین دلیل توان جسمی و خستگی نیروی کار دیگر بر کیفیت شستشوی فرش تاثیر گذار نیست. فرش با استفاده از نوار های نقاله جابجا می شود. از مزایای قالیشویی مدرن برخلاف روش سنتی که فرآیند آبکشی و کر اسلامی با دستگاه و به صورت یک دست و بر اساس زمانبندی تعیین شده توسط نیروی ماهر انجام می شود. دستگاه های آبگیر جدید متناسب با فرش بوده و در هنگام آبگیری، فرش آسیب نمیبیند. فرآیند خشک کردن فرش در گرمخانه ها مجهز انجام می شود که شرایط جوی و آلودگی محیط هیچ تاثیری بر روی فرش نخواهد داشت.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.