نگهداری از فرش فراتر از وسایل خانه است زیرا فرش دستباف ایرانی به دلیل برخورداری از زیبایی خیره کننده و کیفیت بسیار بالا در جهان شهرت دارد. به طور کلی ایران را با فرش دستباف می شناسند. علی رغم شهرت، اصالت و قدمت بالای این نوع از فرش ها بسیار اتفاق میفتد که فرش دچار پارگی و آسیب دیدگی می شود. به دلیل ارزش بالای مادی و معنوی فرش ها که به دست هنرمندان، افراد بزرگ و زنان روستایی بافته می شود، رفوگری فرش امری رایج است تا ارزش فرش حفظ شده و از بین نرود. ترمیم فرش باعث طولانی شدن عمر آن و بازیافتن زیبایی و جلای قبلی فرش است که منجر به کاربردی شدن و استفاده مجدد از آن در محیط نیز می شود.

رفو کردن فرش چیست؟

زیرانداز های پرز دار اعم از فرش دستباف، فرش ماشینی، گلیم و گبه، پس از مدتی کاربرد، به دلیل قرار گیری در کف مستهلک شده و پس از مدتی دچار آسیب های گوناگون و عیوب مختلفی می شود که این آسیب ها باید در همان نخستین لحظات برطرف شده و آسیب موجود به طور کامل رفع و در اصطلاح، فرش ترمیم شود. این عمل را مرمت، ترمیم، رفوی فرش و در عبارتی عامیانه تر، رفوگری فرش می نامند. به طور کلی، رفوگری را می توان چنین تعریف کرد: انجام کلیه عملیات ها و فرآیند هایی که باعث رفع آسیب، ترمیم ایرادات و جلوگیری از پیشرفت آسیب ها شود، رفوگری فرش نامیده می شود.

خدمات رفوگری

پرداخت فرش

فرش هایی که در مقابل پرتو مستقم نور خورشید بوده اند، بعد از مدتی ممکن است رنگ اولیه خود را از دست بدهند که برای بازگرداندن آن یک لایه بسیار نازک از روی پرز فرش را می تراشند تا قسمت هایی که رنگ الیاف آن آسیب دیده اند، از سطح فرش جدا شوند.

همچنین بخوانید ….

رفوگری شامل اقداماتی از جمله برطرف کردن پارگی و پسیدگی، سوختگی، کجی یا هر آسیب دیدگی دیگری است که برای فرش شما به وجود آمده است. به این موارد باید ریشه بافی، رفع چروکیدگی و….

دارکشی

زمانی که فرش به دلیل استفاده نادرست در فضای تنگ یا کج و ناهمسطح قرار گیرد، فرش به مرور زمان دچار کجی یا سرکجی می شود که با دارکشی آن را به حالت قبل باز میگردانند. دارکشی بدین صورت انحجام می شود که ابتدا فرش را در یک میز کار محکم کرده و پس از خیس کردن آن، از نواحی کج شده آن را بصورت کنترل شده می کشند تا صافف شود.

لکه برداری

گاهی اوقات پیش می آید که لکه ای روی فرش ریخته و لکه ای از خود روی فرش جای بگذارد که جذب پرز های قالی شده و به این راحتی پاک نمی شود. اما جای نگرانی نیست؛ عملیات لکه برداری فرش هر لکه ای را حلال مخصوص خودش پاک می کند.

شیرازه دوزی

هر فرشی پس از استفاده طولانی ممکن است دچار پوسیدگی شیرازه شود. برای شیرازه دوزی عموما شیرازه فرسوده را از فرش جدا کرده و شیرازه دیگری را به آن می دوزند.

چرم دوزی

چرم دوزی در چهار ظرف فرش انجام شده که باعث می شود تا لبه های فرش نسبت به سایش از سطح زیرین محافظت شده و در نهایت طول عمر آن بالا می رود.

قالیشویی مرکزی، یکی از بهترین و حرفه ای ترین رفوگری ها در کرج است که آماده به ارائه خدمات مرمت و رفوگری انواع فرش دستباف، ماشینی، گلیم، گبه و فرش های مدرن می باشد. کافی است فرش خود را به دست متخصصان قالیشویی مرکزی کرج بسپارید تا فرشی سالم و بدون آسیب تحویل بگیرید.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.