رفوگری چیست؟

رفوگری چیست؟


نگهداری از فرش، سخت‌تر و بسیار مهم‌تر از سایر لوازم منزل شماست. به خصوص اگر آن فرش از نوع دستبافت ایرانی باشد. فرش‌های دستبافت ایرانی کیفیت و زیبایی زبان‌زد در سراسر جهان دارند. فرش‌های دستبافت ایرانی حاصل ساعت‌ها تلاش هنرمندان خوش ذوق و با سلیقه کشورمان است که بی‌شک نقش پررنگی در حفظ فرهنگ و تمدن باشکوه ایرانی داشته‌اند. همین ارزشمند بودن فرش‌های دستبافت باعث شده شغل بسیار مهمی به نام «رفوگری» به وجود آید. رفوگری یا مرمت فرش شغلی نیازمند یک فرد با مهارت بسیار بالا است که بتواند فرش آسیب دیده شما را ترمیم کرده و مانند روز اولش کند.

رفوگری چیست؟

رفوگری شامل اقداماتی از جمله برطرف کردن پارگی و پسیدگی، سوختگی، کجی یا هر آسیب دیدگی دیگری است که برای فرش شما به وجود آمده است. به این موارد باید ریشه بافی، رفع چروکیدگی و شیرازه دوزی را هم اضافه کنیم. حتی در بسیاری از موارد، فرش‌های آسیب دیده با قدمت بالا را رفوگری و رفع ایراد می‌کنند و در موزه‌های مختلفی در سراسر جهان به نمایش عموم درمی‌آورند.

همچنین بخوانید ….

خاک گیری فرش یک امر ضروری برای بالا بردن عمر مفید فرش است. راه رفتن بر روی فرش و استفاده طولانی مدت از آن باعث می شود ذرات خاک و گرد و غبار به درون …

رفوگری چگونه انجام می‌شود؟

اکنون که فهمیده‌ایم رفوگری چیست شاید این سوال برای شما پیش امده که رفوگری یا مرت فرش چگونه انجام می‌شود. این شغل هم مانند سایر مشاغل به ابزار مخصوصی نیاز دارد. این ابزار شامل درفش، نخ و سوزن، چاقوی مخصوص بافت، انبردست، موم، انگاشته و کلاف‌های هم جنس با خود فرش می‌شوند. اولین مرحله رفوگری شستشوی فرش است. سپس گره‌های آسیب دیده باید به وسیله سوزن و درفش از خود فرش جدا شود. اما در صورتی که نقاط آسیب دیده بزرگ باشد، آن بخش را در یک قاب چوبی قرار می‌دهند وبا تار کشی و گره زنی مشکلات گره‌ها را برطرف می‌کنند. رفع انواع چروک و پیچ خوردگی فرش هم به وسیله وصل کردن نوارهای مخصوص به پشت فرش انجام می‌شود.

مرمت فرش می‌تواند فرش آسیب دیده‌ی شما را ترمیم کند و نه تنها زیبایی و طراوت گذشته را به آن بازمی‌گرداند، بلکه از نظر مادی نیز آن را ارزشمندتر می‌کند. هزینه رفوگری با توجه به میزان آسیب دیدگی فرش شما برآورد می‌شود. گاهی ممکن است بخش آسیب دیده فرش دستبافت شما بزرگ باشد و مستلزم آن باشد که رفوگر زمان زیادی را صرف ترمیم آن کند. در نتیجه هزینه بیشتری را باید متحمل شوید. گاهی نیز حجم کار پایین‌تر است که می‌تواند هزینه کمتری را به همراه داشته باشد.

بسیاری از قالیشویی‌های معتبر خدمات رفوگری را نیز ارائه می‌کنند. این قالیشویی‌ها رفوگرانی حرفه‌ای را به استخدام خود درآورده‌اند تا بتوانند بهترین خدمات را به مشتریان ارائه کرده و طراوت و تازگی را مجدداً به فرش دستبافت ایرانی آن‌ها بازگردانند.

رفوگری چیست؟

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.