پنبه و مراحل تبدیل به نخ - قالیشویی مرکزی

پنبه و مراحل تبدیل به نخ


پنبه و مراحل تبدیل به نخ

پنبه یکی از معروف ترین و محبوب‌ترین الیاف گیاهی در دنیا است. امروزه بخش بزرگی از صنعت نساجی به اقدام به بافت پارچه های پنبه ای می کنند. به کار گیری پنبه در صنعت نساجی سابقه بسیار قدیمی دارد به طوری که این کار تا چند صد سال قبل از میلاد مسیح انجام می شده است. پارچه های پنبه ای برای اولین بار توسط مصریان و چینی بافته شده است. در ایران نیز در بخش های مختلف کشورمان کشت و استفاده می شود. در ادلمه شما را با پنبه و مراحل تبدیل به نخ آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشدید.

مراحل تولید نخ

سه نوع رایج ریسندگی نخ وجود دارد که عبارتند از پنبه ، الیاف بلند و پشم. نخ ساخته شده از الیاف استیپل مصنوعی نیز می تواند با روش های رایج ریسیده شود. با در نظر گرفتن این که پنبه کاربرد بالاتری به نسبت دیگر الیاف ها دارد در ادامه پنبه و مراحل تبدیل به نخ را توضیح خواهیم داد با ما همراه باشید:

پنبه و مراحل تبدیل آن به نخ

آماده سازی الیاف

الیاف پنبه به صورت در مرحله اول به صورت دستی یا ماشینی از هم دیگر جدا شده و باز می شوند. معمولا الیاف طبیعی احتیاج به تمیز شدن دارند. در مواقعی که احتیاج به ترکیب کردن الیاف کوتاه باشد، این مخلوط کردن بهتر است در مرحله حلاجی و قبل از ورود به کارد یا قبل از کشش انجام پذیرد.

همچنین بخوانید ….

ابریشم است که از پروتئین تشکیل شده است و می توان از آن برای ساخت پارچه های مختلف استفاده کرد. پارچه های که با نخ ابریشم ساخته می شوند از لطافت و نرمی بالایی برخوردار هستند و همان طور که می دانید جزو بهترین و نرم ترین پارچه ها هستند …

کاردینگ

دستگاه کاردینگ از قرار گرفتن چند غلتک سوزنی شکل ساخته شده است که باعث می شود بتوان با آن ضایعات از و مواد اضافی را از الیاف جدا کنند. در این مرحله الیاف را با همدیگر موازی کرده و تبدیل به فتیله می کنند.

شانه

روند شانه زدن برای بالا بردن کیفیت فتیله های کارد مورد استفاده قرار می گیرد. هم تراز شدن الیاف در اثر روند شانه زدن باعث می شود فتیله های شانه شده درخشندگی بالاتری به نسبت فتیله های کاردینگ داشته باشند. در حالت معمول نخ های شانه شده دارای ظرافت، صافی، استحکام، دوام و یکنواختی بیش تری هستند. از بین بردن الیاف کوتاه در روند شانه زدن، متصل شدن الیاف بلندتر در نخ را راحت تر کرده و این مسئله باعث بالا بردن دوام و استحکام می شود.

کشش

بخش کشش از چند غلتک که در فاصله مناسب با طول الیاف قرار داده شده اند تشکیل شده است. در این مرحله غلتک های عقبی سرعت پایین تری به نسبت غلتک های جلویی دارد و به همین دلیل فتیله تغذیه شده در این دستگاه نازک تر می شود.

پنبه و مراحل تبدیل به نخ - قالیشویی مرکزی

تمیز کردن

در این مرحله الیاف مورد نظر با کمک مواد شیمیایی متنوع شسته شده و ناخالصی های آن ها از بین می رود.

رنگرزی

مرحله رنگرزی می تواند در مراحل مختلفی انجام شود. این کار در حالت معمول در مراحل اولیه روی نخ ها یا الیاف انجام می شود. اما برای تولید نخ باکیفیت بهتر است در مرحله اول که رشته های نخ ساخته می شوند انجام شود.

سخن پایانی

پنبه جزو الیاف های طبیعی و کاربردی است که به دلیل خواص مختلفی که دارد در صنایع مختلفی از آن استفاده می کنند. یکی از این موارد صنایع پوشاک سازی و نساجی است که از نخ های پنبه ای برای ساخت لباس و موارد مشابه استفاده می کنند. برای تبدیل پنبه خام به نخ نیز مراحل مختلفی وجود دارد که در این نوشتار شما را با تمامی این مراحل آشنا کردیم.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.