نخ چله پنبه ای و خصوصیات آن - قالیشویی مرکزی

نخ چله پنبه ای و خصوصیات آن


نخ چله پنبه ای و خصوصیات آن

معمولا برای افرادی که به صورت تخصصی در بافت فرش فعال هستند همواره این سوال و تردید وجود دارد که آیا چله پنبه‌ای انتخاب کنند یا چله ابریشمی و پشمی. فرش‌های دستباف، میراث گرانبهایی هستند که می‌توانند تا چند نسل ماندگار باشند. آنها توسط قالی بافان ماهر و با استفاده از تکنیک‌های قدیمی و اصیل بافته می‌شوند. این فرش‌ها کیفیت بالایی دارند و شاهکارهایی هستند که صدها سال می‌توان روی آن‌ها قدم گذاشت، به شرطی که شالوده درستی داشته باشند و گره‌هایی محکم روی تارهایی مستحکم منعقد شده باشند. ما در این مقاله درباره نخ چله صحبت خواهیم کرد.

چله چیست؟

چله را به طور کلی فوندانسیون اصلی یک فرش می‌گویند. حتی اگر در زندگی‌تان تا کنون یک گره هم برای بافت قالی نزده باشید، به احتمال زیاد دار قالی را از نزدیک دیده‌اید. همان نخ‌هایی که به شکل عمودی در کنار هم قرار گرفته‌اند را چله گویند. اگر قصد بافت قالی دستبافت دارید نوع چله شما مهم است.

همچنین بخوانید ….

بسیاری از افراد با چله کشی فرش و انواع آن آشنایی ندارند. در حالی که این مرحله نقشی مهم در کیفیت فرش دارد . ما در این مقاله آن را شرح داده‌ایم …

شالوده فرش، نخ‌های تار یا همان چله است که به صورت عمودی بر روی گره‌هایی که می‌زنید ایستاده‌اند. صرف نظر از اینکه بافندگی شما به چه شکلی است و چه مدل گره‌ای می‌زنید و اساس کار شما ترکی بافت است یا فارسی بافت، در هر حال چله بسیار اهمیت دارد. گاهی اوقات از یک نخ یک لا استفاده می‌شود که به آن تک می‌گویند، اما به احتمال زیاد، نخ‌های تار دار قالی شما از دو یا چند رشته منفرد تشکیل شده‌اند که به هم تابیده یا پیچیده شده‌اند.

انواع نخ چله در قالی دستباف

انواع چله که برای فرش دستباف مورد استفاده قرار می‌گیرد یا پنبه است، یا ابریشم و یا پشم. ابریشم که به شدت گران است و معمولا برای تابلو فرش‌ها یا فرش‌های بسیار لوکس و مجلل مورد استفاده قرار می‌گیرد. چله پشمی نیز امروز اگر هنوز رواج داشته باشد بیشتر نزد روستاییان و عشایر است. اما آنچه امروز بیش از همیشه مورد اقبال قرار می‌گیرد، چله‌های پنبه‌ای است.

نخ چله پنبه ای و خصوصیات آن - قالیشویی مرکزی

ویژگی‌های نخ چله پنبه

درست مانند هر چیز دیگری در زندگی، یک فرش خوب با یک پایه و اساس خوب شروع می‌شود. مواد استفاده شده برای چله قالی تاثیر ذاتی بر استحکام و دوام فرش دارد. آن‌ها همچنین بر سفتی و نرمی فرش و ظرافت و زیبایی آن نیز تأثیر می‌گذارند.در تهیه پنبه از تکنیکی استفاده می‌شود که آن را براق‌تر می‌کند به طوری که شبیه ابریشم می‌شود و به این تکنیک مرسریز گویند.پنبه از گیاه پنبه به دست می‌آید، پس الیافی گیاهی و طبیعی است، ماده‌ای سازگار با محیط زیست که تولید آن ساده و فوق‌العاده کاربردی است. اکثر کشورهای تولیدکننده فرش نفیس خودشان تولید کننده پنبه هستند.

الیاف پنبه نرم و محکم هستند و رنگ پذیری بسیار خوبی دارند. این ویژگی‌ها، پنبه را به متریالی عالی برای بافت فرش و چله آن تبدیل می‌کند. چله پنبه در مقیاس بزرگ یا کوچک، قیمت زیادی ندارد و خیلی گران در نمی‌آید. هم چنین اگر از آن به عنوان نخ خامه هم استفاده شود، فرآیندهایی مانند تمیز کردن، تاباندن، رنگ کردن و بسته‌بندی هم نسبتاً ارزان هستند. اما اگر بخواهیم الیاف پنبه را با الیاف مصنوعی مقایسه کنیم، کمی گران‌تر به نظر می‌رسند.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.