سوختگی فرش و روش‌های رفع سوختگی فرش

سوختگی فرش و روش‌های رفع سوختگی فرش


سوختگی فرش می‌تواند یکی از بدترین تجربه‌ها باشد. معمولاً در این زمان است که یک سوال در ذهن شکل می‌گیرد «آیا قالی‌شویی‌ها می‌توانند قسمت سوخته را رفو کنند؟». در این مقاله با ما همراه باشید تا با هم ضمن پاسخگویی به این سوال، به روش‌های رفع سوختگی فرش بپردازیم.

فرش خود را چگونه سوزانده‌اید؟ آسیب تا چه حد است؟ چه باید بکنید؟

سوختگی می‌تواند درجات مختلفی داشته باشد هر چند که کم‌ترین درجه ی آن هم ممکن است به بافت فرش آسیب زده باشد. اتفاقات مختلفی می‌توانند در نهایت منجر به سوختن قسمتی از فرش یا موکت شوند که در ادامه به بررسی هر کدام می‌پردازیم:

اقدامات پس از سوختن فرش با قابلمه

سوختگی توسط قابلمه درجات مختلفی دارد که اقدامات در زمینه‌ی آن متفاوت است. اما در صورتی‌که سوختگی بسیار کم و در حد ایجاد یک رد روی فرش باشد، می‌توانید با استفاده از یخ اثر آن را محو کنید. اگر سوختگی با یخ بر طرف نشد، قیچی کردن پرز‌ها ممکن است پاسخگو باشد. در غیر این صورت با یک متخصص رفوگر مشورت کنید.

اقدامات پس از سوختن فرش با سیگار

اگر سوختگی روی فرش به‌وسیله‌ی افتادن ناگهانی سیگار روی آن ایجاد شده، کافی است هر چه سریع‌تر مطابق روش زیر عمل کنید:

  • ابتدا سیگار را از روی فرش بردارید.
  • به یک سمباده احتیاج دارید تا سطح سوختگی را با کمک آن بسابید. یادتان باشد که این مرحله را با ظرافت هر چه تمام انجام دهید تا به بافت زیرین آسیبی وارد نشود.
  • سپس توسط یک جارو سوختگی‌ها را جمع‌آوری کنید.
  • اگر هنوز اثری از سوختگی باقی مانده، می‌توانید با استفاده از یک قیچی کوچک و با دقت هر چه تمام لکه‌های سیاه را کوتاه کنید.
  • اگر بعد از این مراحل هنوز لکه‌ی سوختگی باقی مانده، با استفاده از آب اکسیژنه در جهت رفع آن اقدام کنید. به این منظور کافی است آب اکسیژنه و آب را به نسبت یک به ده با کمک یک پارچه روی لکه بکشید و در نهایت با آب تمیز کنید.

همچنین بخوانید ….

شکستگی که برخی آن را با تا‌شدگی به اشتباه می‌گیرند، یکی از معضلاتی است که در فرش‌ها اتفاق می‌افتد و عبارت است از تخریب بافت در قسمت‌هایی که فرش تا‌خورده است. عوامل متعددی وجود دارند که موجب شکستگی…

اقدامات پس از سوختن فرش با زغال

اقدامات پس از سوختن فرش با زغال بسیار مشابه سیگار است با این تفاوت که اگر پس از مرحله‌ی کوتاه کردن پرز فرش هنوز از سوختگی اثری بود، قسمت سیاه را با شامپو فرش شستشو دهید و بگذارید تا خشک شود.

اقدامات پس از سوختن فرش با اتو

وقتی فرشی با اتو می‌سوزد بستگی به این‌که عمق سوختگی به چه میزان است، باید اقدامات متفاوتی را انجام داد. اگر سوختگی ایجاد شده سطحی باشد، کافی است که یک پیاز را نصف کرده و روی محلی که زرد شده قرار دهید. سپس فرش را با آب بشویید تا اثر پیاز برطرف شود. در صورتی‌که عمق سوختگی زیاد باشد حتماً باید با یک رفوکار متخصص مشورت کنید.

اقدامات پس از سوختن فرش با شمع

در صورتی‌که پارافین شمع روی فرش ریخت، پارافین‌هایی که هنوز سفت نشده اند را ابتدا از روی فرش جدا کنید و سپس یک دستمال پارچه‌ای خشک را روی لکه‌ی حاصل از سوختگی قرار داده و با اتو روی آن بکشید. در نهایت با کمک یک دستمال نم‌دار، محل سوختگی را پاک کنید.

نکات مهم پس از مشاهده‌ی سوختگی فرش

با مشاهده‌ی سوختگی به نکات زیر دقت کنید:

  • به هیچ وجه برای شستشوی فرش از صابون استفاده نکنید.
  • اگر سوختگی عمیق است به هیچ عنوان محل سیاهی را دستکاری نکنید و از یک متخصص رفوگر فرش کمک بگیرید.

در نهایت پیشنهاد می‌کنیم که فرش، قالی و موکت‌های خود را به متخصصان قالی‌شویی مرکزی کرج بسپارید.

سوختگی فرش و روش‌های رفع سوختگی فرش

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.