شکستگی که برخی آن را با تا‌شدگی به اشتباه می‌گیرند، یکی از معضلاتی است که در فرش‌ها اتفاق می‌افتد و عبارت است از تخریب بافت در قسمت‌هایی که فرش تا‌خورده است. عوامل متعددی وجود دارند که موجب شکستگی فرش می‌شوند که در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم. پس اگر درباره‌ی شکستگی فرش و روش‌های بر‌طرف کردن آن کنجکاوید، با ما همراه باشید.

چرا فرش‌ها دچار شکستگی می شوند؟

عوامل مختلفی ممکن است موجب شوند که فرش دچار شکست شود که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

هر‌چه تراکم بیشتر، شکستگی بیشتر

برخی فکر می‌کنند که هر‌چه تعداد شانه‌ی فرش بیشتر باشد بهتر است. اگر‌چه ممکن است این فرضیه درست باشد ولی امکان شکست در فرش‌های با تراکم شانه‌ی بالاتر، بیشتر است. از طرفی هر چه فرش متراکم تر باشد، اگر قصد رفوی آن را داشته باشید باید هزینه‌ی بیشتری را برای آن صرف کنید چرا که کار روی این فرش‌ها بسیار سخت‌تر است.

هر چه بافت فرش سست‌تر، امکان شکستگی بیشتر

معمولاً شکستگی در فرش‌های ماشینی احتمال بیشتری دارد اما اگر در فرش ماشینی از کنف که بسیار کلفت است استفاده شود، احتمال شکستگی به نزدیک صفر می‌رسد.

اگر‌چه فرش دست‌باف هم دچار شکستگی می‌شود اما حساسیت این فرش‌ها در این زمینه نسبت به فرش ماشینی کمتر می‌باشد چرا که بافت آن سفت‌تر است. البته از آن‌جایی که در فرش‌های دست‌باف گره توسط افراد زده می‌شود، امکان سست بودن بافت و در نتیجه‌ی آن افزایش احتمال شکستگی نیز وجود دارد.

همچنین بخوانید ….

برای انجام هر کاری اصولی در نظر گرفته شده که اگر بر خلاف آن را انجام دهیم، کار یا مشکل روبرو شده یا نتیجه مطلوب را به همراه نخواهد داشت. شست و شوی فرش نیز از این قاعده مستثنی نیس…..

افزایش شکستگی با عدم تا کردن اصولی

از جمله مواردی که باید به آن بسیار دقت کرد، تا و لول کردن اصولی فرش است. اگر این عمل به‌درستی انجام نپذیرد در هنگام حمل‌و‌نقل یا ذخیره‌سازی فرش در انبار، شکستگی اتفاق می‌افتد و به‌نظر می‌رسد که بیشترین درصد شکستگی به این علت است. به همین دلیل به‌منظور لول کردن فرش بهتر است که مطابق روش زیر پیش بروید:

  • در ابتدا هر گونه آلودگی را از طریق غبار‌‌روبی روی فرش بتکانید.
  • سپس جهت خواب فرش را پیدا کنید. جهت خواب فرش جهتی است که دست به‌راحتی روی آن حرکت می‌کند.
  • در جهت خواب فرش شروع به پیچیدن فرش کنید.
  • هر جایی که فرش از روند صاف لول شدن خارج شد، مجدد فرش را باز کرده و دوباره بپیچید.

ایجاد شکستگی با عدم انتخاب فرش با اندازه‌ی مناسب

گاهی به خاطر یک اشتباه محاسباتی در انتخاب اندازه‌ی فرش، صاحب فرش بزرگ‌تری می‌شویم به نحوی‌که باید پس از پهن کردن آن در اتاق، گوشه‌‌ای از آن را به سمت داخل تا کنیم. همین امر می‌تواند سبب شکست فرش هم در نوع ماشینی و هم دست‌باف شود.

چگونه شکستگی فرش را ترمیم کنیم؟

ترمیم شکستگی فرش یک کار کاملاً تخصصی است که نیاز به تجربه در زمینه‌ی بافت فرش و ابزار مخصوص دارد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که فرش خود را به رفوگر‌های متخصص بسپارید. قالی‌شویی مرکزی کرج می‌تواند در زمینه‌ی ترمیم فرش بهترین خدمات را ارائه دهد.

البته در پاره‌ای از موارد مانند افتادن جای پای صندلی یا میز روی فرش روش‌هایی وجود دارد ولی در فرهنگ لغت رفوگری، به این موارد شکستگی گفته نمی‌شود. به عبارتی شکستگی فرش با عناوینی مثل تا‌خوردگی، کیست افتادن، لول‌شدگی، چروک و جمع شدن متفاوت است.

شکستگی فرش و روش های برطرف کردن آن

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.