همه اطلاعاتی که درباره گلیم‌ بافی لازم است بدانید - قالیشویی مرکزی

همه اطلاعاتی که درباره گلیم‌ بافی لازم است بدانید


راهنمای کامل درباره گلیم و مناطقی که گلیم در آن بافته می‌شود

ایران مهد هنرمندانی است که انواع زیراندازها را طراحی می‌کنند و با دست می‌بافند. گلیم یکی از هنرهای دستی ایرانیان است که قدمتی طولانی دارد و با طرح‌ها و نقشه‌های متنوع بافته می‌شود. در این مطلب قصد داریم شما را گلیم و ویژگی‌های آن آشنا کنیم و مناطق مختلفی از کشورمان که گلیم‌بافی در آن رواج دارد را به شما معرفی کنیم. برای کسب اطلاعات دقیق در این زمینه با ما همراه باشید.

معرفی گلیم‌بافی

گلیم زیراندازی پشمی است که بدون پرز است و با پشم طبیعی بافته می‌شود. برخی از بافنده‌ها برای بافت این محصول از مخلوط پشم و موی بز استفاده می‌کنند. به هر حال این هنر منبع درآمد برخی از خانواده‌های روستایی و عشایری است و به عنوان یک هنر خانوادگی شناخته می‌شود. اغلب زنان هنرمندی که در گلیم‌بافی مهارت دارند، این هنر را به فرزندان خود آموزش می‌دهند.

همچنین بخوانید ….

ابزار و تجهیزات قالیبافی مختلفی وجود دارد که داشتن برخی از آن ها مثل دار قالی بافی برای همه بافنده ها ضروری و واجب است در این مقاله در نظر داریم شما را با تمامی آن آشنا کنیم…

مواد اولیه گلیم

در زمان‌های گذشته برای بافتن گلیم از نخ خامه پشمی تهیه شده با پشم گوسفند و موی بز استفاده می‌شد. اما هنرمندان گلیم‌باف به مروز زمان از مواد اولیه‌ای دیگری نظیر نخ پنبه‌ای و الیاف مصنوعی مانند آکرلیک، کروم و آنیلین هم استفاده کردند.

به جز مواد اولیه، رنگ‌هایی که برای رنگ آمیزی الیاف استفاده می‌شود هم تغییر کرده است. در گذشته از رنگ‌های طبیعی برای رنگ آمیزی الیاف استفاده می‌شد، در حالی‌که امروزه برای رنگ آمیزی الیاف مورد استفاده برای بافت گلیم از رنگ‌های شیمیایی و مصنوعی استفاده می‌شود.

در کدام مناطق ایران گلیم بافته می‌شود؟

وقتی صحبت از گلیم‌بافی است، سوال اغلب افراد این است که در کدم مناطق از کشورمان این هنر رونق دارد. بهتر است بدانید ایلات و عشایری که در بخش‌های مختلف کشور زندگی می‌کنند، گلیم را با طرح و رنگ‌های متنوع انجام می‌دهند.گلیم‌بافی در استان‌های خراسان، فارس، در سیستان و بلوچستان، یزد و کرمان رایج است و علاقه‌مندان به این هنر می‌توانند از گلیم‌های زیبا و خوشرنگ بافت دست هنرمندان خرید کنند.

همه اطلاعاتی که درباره گلیم‌ بافی لازم است بدانید - قالیشویی مرکزی

گلیمی که در هر منطقه بافته می‌شود طرح و رنگی و نام مشخصی دارد. موارد زیر مهم‌ترین انواع گلیم ایرانی است.

  •  گلیمی که توسط هنرمندان ایل قشقایی بافته می‌شود و با این نام معروف است.
  •  گلیم خمسه که در شیراز بافته می‌شود.
  •  گلیم شاهسون که توسط ایل شاهسون بافته می‌شود.
  •  گلیم بلوچ که در سیستان و بلوچستان بافته می‌شود.
  • گلیم سنه که توسط هنرمندان سنندجی بافته می‌شود.
  •  گلیم لری که هنرمندان استان لرستان آن را می‌بافند.
  •  گلیمی که در هرسین کرمانشاه بافته می‌شود.
  •  گلیمی با نام زرند که هنرمندان کرمانی آن را می‌بافند.

معرفی قالیشویی مرکزی

قالیشویی مرکزی کارخانه‌ای مجهز در کرج است که با استفاده از ماشین آلات تخصصی و پیشرفته اقدامات لازم برای لکه‌برداری و شستشوی فرش‌های دستبافت و ماشینی را انجام می‌دهد. این قالیشویی که در حال حاضر مطابق با جدیدترین فناوری‌های روز دنیا فعالیت می‌کند، بیشتر از ۵۰ سال است که خدمات مختلف قالیشویی و ترمیم فرش را به مشتریان ارائه می‌کند.

برای ثبت سفارشات در این قالیشویی می‌توانید با شماره تلفن‌های ۰۲۶۳۲۷۰۰۱۲۶ یا ۰۲۶۳۲۷۲۷۰۶۰ تماس بگیرید یا اینکه سفارشات را به صورت آنلاین از طریق سایت ثبت کنید و از تخفیفات ویژه استفاده کنید.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.